Звіт про пряму телефонну лінію начальника служби у справах дітей виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області Гріщук Наталії Миколаївни «Конвенція ООН про права дитини»
Питання: Чи розповсюджується дія цього документу на території України?
Відповідь: Так, Конвенція ратифікована Постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 № 789ХІІ та набула чинності для України 27 вересня 1991 року. В 1993 в Києві створено Всеукраїнській комітет захисту дітей. Згідно з Конвенцією в квітні 2001 прийнято Закон про охорону дитинства. У 2003 та 2005 роках відповідно український Парламент ратифікував два факультативних протоколи до Конвенції: про права дитини щодо торгівлі дітьми, дитячої проституції та дитячої порнографії; щодо участі у збройних конфліктах.
Питання: Коли реєструється новонароджена дитина?
Відповідь: Відразу після народження, стаття 7 Конвенції.
Питання: Чи мають право батьки вимагати від мене обирати саме ту професію, яку вони хочуть?
Відповідь: Ні. Професію діти обирають самі. Батьки мають право порадити їм, знаючи інтереси дитини, але не вимагати, ст. 14 Конвенції. Держави-учасниці поважають право дитини на свободу думки, совісті і релігії
Питання: В нашій школі навчаються українці, євреї, росіяни, гагаузи, негри тощо. Хто з них має більше прав?
Відповідь: Всі діти є рівними у своїх правах, ст. 2 Конвенції.
Питання: В мене народилась сестричка. Матуся хоче забрати мене зі школи, щоб я няньчила новонароджену, прибирала, прала. Чи має вона на це право?
Відповідь: Ні. Згідно ст.28, 29 кожна дитина має право на освіту. Згідно ст.32, 36 – діти не повинні залучатися до примусової праці. Але, безумовно, ти повинна в міру своїх можливостей допомагати мамі, піклуватися про свою маленьку сестричку.
Питання: Мої батьки розлучились. Мама забороняє мені зустрічатися з батьком, хоча він не позбавлений батьківських прав. Чи маю я право не погодитись з думкою матері?
Відповідь: Так. Ти маєш право спілкуватися і з мамою, і з батьком.
Питання: Читаючи казки, я неодноразово зустрічався з випадками порушення прав дитини. Наприклад, в казці дівчинку Дюймовочку силоміць видають заміж за крота. Чи мали право це робити?
Відповідь: Ні. Це порушення ст.16 Конвенції «Кожна дитина має право на особисте життя».
Питання: Чи мала право мачуха із казки «Попелюшка» так експлуатувати падчерку?
Відповідь: Ні. Порушення ст.32, 36 про неможливість залучення дітей до примусової праці та ст. 3 Конвенції «Кожна дитина має право на любов та піклування».
Питання: Які діти, згідно Конвенції, заслуговують особливої турботи?
Відповідь: Діти-сироти (ст. 20, 21, 25) та діти-інваліди (ст. 23, 25).
Питання: Хто зобов’язаний забезпечити виконання цих прав?
Відповідь: І Держава, і батьки або особи, що їх замінюють (опікуни, піклувальники тощо).
За додатковою інформацією звертайтесь до Служби у справах дітей, м. Теплодар, вул. Піонерна, буд.7, каб.38, тел. 783-10-13, 798-65-92.