№59/В-2026 Про роботу Служби у справах дітей за 2025 рік

16 березня 2026 року                     м.Теплодар                           №59/В-2026

 

Про роботу Служби у справах дітей за 2025 рік

              Відповідно до підпунктів 7,8 пункту „б” статті 32, підпункту 4 пункту „б” частини й статті 34, статті 40 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», законів України «Про  органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей», «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності пов’язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України «Питання діяльності органів опіки та піклування пов’язаної із захистом прав дитини»,  керуючись положенням про службу у справах дітей, заслухавши інформацію начальника Служби у справах дітей виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеського району Одеської області Наталії ГРІЩУК, виконавчий комітет Теплодарської міської ради Одеського району Одеської області

ВИРІШИВ:

  1. Інформацію начальника Служби у справах дітей виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеського району Одеської області Наталії ГРІЩУК взяти до відома (додається).
  2. Роботу Служби у справах дітей виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеського району Одеської області вважати задовільною.
  3. Привести у відповідність до чинного законодавства України штатну чисельність Служби у справах дітей.
  4. Вжити необхідних організаційних заходів для захисту інформації під час функціонування ЄІАС «Діти».
  5. Службі у справах дітей з метою соціального захисту дітей:

1) інформувати населення через засоби масової інформації щодо розвитку сімейних форм влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;

2) продовжити роботу з контролю за станом утримання та виховання, дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які проживають в сім’ях опікунів, піклувальників, усиновлювачів;

3) своєчасно вирішувати питання щодо захисту житлових, майнових прав дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

  1. Контроль за виконанням даного рішення покласти на міського голову О.ЧУЙКА.

 

 

 

Міський голова                                                                  Олександр ЧУЙКО

 

 

 

 

Додаток

до рішення

виконавчого комітету

міської ради

від 16 березня 2026 року

№59/В-2026

 

 

Звіт про роботу служби у справах дітей за 2025 рік

 

  1. Кадрове забезпечення Служби

Згідно з рішенням Теплодарської міської ради від 24 квітня 2008 року №681-V “Про внесення змін до рішення Теплодарської міської ради від 25 жовтня 2007 року №381-V “Про затвердження структури та чисельності виконавчих органів Теплодарської міської ради”, було створено службу у справах дітей (юридичну особу). Рішенням Теплодарської міської ради від 29 травня 2008 року №693-V “Про затвердження Положення про службу у справах дітей виконавчого комітету Теплодарської міської ради”, було затверджено  Положення про службу у справах дітей виконавчого комітету Теплодарської міської ради. Рішеннями міської ради від 29.04.2021 року №71-VII перейменовано службу у справах дітей виконавчого комітету Теплодарської міської ради  Одеської області у Службу у справах дітей виконавчого комітету Теплодарської міської ради  Одеського району Одеської області та положення про службу у справах дітей виконавчого комітету Теплодарської міської ради затверджено у новій редакції. Розпорядженням міського голови від 02 червня 2008 року № 22-К “Про переведення Гріщук Н.М. на посаду начальника служби у справах дітей виконавчого комітету Теплодарської міської ради”, Наталію ГРІЩУК призначено начальниею Служби у справах дітей з 02 червня 2008 року.

Кількість дитячого населення Теплодарської міської територіальної громади складає – 2309 осіб та відповідно штатна чисельність служби у справах дітей виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеського району Одеської області – 2 особи, фактично працює – 2 дві особи, що відповідає частині п’ятій статті 4 ЗУ «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей».

Водночас, слід звернути увагу на те, що у служб у справах дітей міських територіальних громад повноважень більше, ніж у служб у справах дітей сільських та селищних територіальних громад, а штатна чисельність розраховується відповідно до вищевказаного закону у меншій кількості із розрахунку на кількість дитячого населення громади (один працівник служби не більше ніж на одну тисячу дітей, які проживають у районі, та не більше ніж на дві тисячі дітей, які проживають у місті, районі у місті). Зазначена обставина в свою чергу ускладнює координацію дій з іншими суб’єктами виявлення та/або організації соціального захисту дітей та унеможливлює оперативне реагування на екстрені ситуації. Один працівник змушений виконувати додатково обов’язки, які за нормальних умов потребували б залучення декількох людей, що призводить до неможливості приділяти належну увагу своїй сфері відповідальності.

Так, відповідно до пункту другого Порядку провадження діяльності з усиновлення та здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 жовтня 2008 року № 905, штатна чисельність працівників служб у справах дітей районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад, які забезпечують провадження діяльності з усиновлення, установлюється в межах граничної чисельності працівників (не менше ніж дві особи) з розрахунку один працівник на 50 дітей, які перебувають у такій службі на обліку дітей, що можуть бути усиновлені.

Також відповідно до статті 12 ЗУ «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» для здійснення функцій щодо опіки та піклування над дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, у складі служби у справах дітей створюється окремий підрозділ, діяльність якого визначається в установленому порядку. Штатна чисельність такого підрозділу встановлюється залежно від кількості дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, але має становити не менше двох осіб.

Данні підрозділи в службі у справах дітей виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеського району Одеської області відсутні. Створення зазначених підрозділів ускладнюється в умовах відсутності трансфертів, що отримують місцеві бюджети з державного бюджету за зазначеним цільовим напрямком.

Отже, навантаження на працівників служб у справах дітей міської ради залишається достатньо напруженим навіть в умовах дотримання штатної чисельності працівників у відповідності до норм частини п’ятої статті 4 ЗУ «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей».

Розгляд питань кадрової роботи проводиться на семінарських нарадах виконкому за участю міського голови, на робочих нарадах працівників служби у справах дітей міста Теплодар тощо.

Прийняття на вакантні посади до Служби здійснюється згідно з чинним законодавством. Приділяється значна увага відбору на роботу в Службу у справах дітей талановитої молоді, її базової та фахової підготовки, її професійному зростанню. Головний спеціаліст ССД Віталій ЦИРДЯ проходить службу у ЗСУ, тому на посаді головного спеціаліста працює людина за контрактом (вимоги воєнного стану). Протягом 2025 з посади головного спеціаліста звільнились Юлія ПІДЛУЖНЯК (виїхала за кордон) та Ольга КУЗЬМІНА (змінила місто проживання) за сімейними обставинами.

  Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України  від 26 жовтня 2001 року  № 1440 «Про затвердження Типового положення про проведення атестації посадових осіб місцевого самоврядування», виконавчим комітетом Теплодарської міської ради було проведено щорічне оцінювання виконання працівниками Служби покладених на них завдань і обов’язків у 2025 році. Працівники Служби неухильно дотримуються розпоряджень щодо проведення періодичних атестацій державних службовців.

Відповідно до Закону України “Про службу в органах місцевого самоврядування”,  спеціалістам присвоєно відповідний ранг посадової особи.

Ведеться постійний аналіз кількісного та якісного складу працівників Служби.

Згідно з Планом-графіком підвищення кваліфікації посадових осіб працівники Служби приймали участь у постійно діючих тематичних семінарах, круглих столах, нарадах, конференціях тощо. Службою у справах дітей міста Теплодар і в подальшому буде приділятися належна увага щодо підвищення кваліфікації посадових осіб, їх професійному та особистісному зростанню.

Начальник служби у Справах дітей виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеськоо району Одеської області Наталія ГРІЩУК:

У січні прослухала цикл онлайн навчальних заходів щодо профілактики суїциїдальної поведінки та випадків суїциду серед підлітків, в тому числі прийомних дітей, дітей-вихованців;

17 січня взяла участь у вебінарі «Теплі зустрічі: як встановлювати та поважати власні кордони»;

30 січня прослухала онлайн-тренінг «Ефективна комунікація з отримання соціальних послуг»;

14 лютого взяла участь у вебінарі «Теплі зустрічі: вплив материнської депривації на розвиток дитини»;

28 лютого прослухала онлайн-тренінг «Протидія булінгу в закладах освіти»;

03 березня успішно завершила базовий курс «Регіональна цифрова трансформація»;

04 березня успішно пройшла освітній серіал «Безбар’єрна грамотність»;

У березні успішно пройшла  Курс підвищення цифрових навичок;

14 березня взяла участь у вебінарі “Теплі зустрічі: дисципліна без покарань”;

27 березня прослухала онлайн-тренінг “Процеси адаптації дитини у новій родині»;

21 березня – 04 квітня онлайн навчальні заходи на тему: « Патронат над дитиною. Визначення. Сутність допомога дитині.»;

10 квітня успішно завершила онлайн-курс  «Спільна робота близьких осіб»;

Квітень – травень прослухала курс онлайн навчальних заходів на тему «ПТСР. Сім’я ветерана. Дитина»;

18 квітня взяла участь у вебінарі «Теплі зустрічі: прояви аутоагресії в дитини та шляхи подолання»;

24 квітня прослухала онлайн-тренінг «Профілактика професійного вигорання фахівців помічних професій»;

14 травня пройшла онлайн-курс «Родина для дитини: курс для спеціалістів та спеціалісток щодо забезпечення права дитини на виховання у сімейному оточенні»;

22 травня прослухала онлайн-тренінг «Сімейні форми виховання: відверто про головне очима експерта»;

26 червня взяла участь у вебінарі «Теплі зустрічі: психологічні особливості прийомної дитини»;

29 червня успішно пройшла курс «Безпека і благополуччя дітей у громаді»;

29 червня успішно пройшла курс «Основи соціальної роботи з сім’ями та дітьми»;

31 липня прослухала онлайн-тренінг «Процес рекрутингу у сімейні форми виховання»;

27 серпня пройшла тестування на національній онлайн-платформі Дія. Освіта. Цифрограм для держслужбовців.;

27 серпня пройшла тестування на національній онлайн-платформі Дія. Освіта. Кіберграм.;

28 серпня взяла участь у вебінарі «Теплі зустрічі: Запобігання емоційному та професійному вигоранню»;

01 вересня успішно пройшла онлайн-курс «Very Verifitd 2.0: онлайн-курс із медіаграмотності»;

08 вересня пройшла тестування на національній онлайн-платформі Дія. Освіта. Цифрограм для держслужбовців.;

24 вересня взяла участь в онлайн-тренінгу «ПТСР: сучасні підходи до розпізнання та допомоги»:

25 вересня прослухала онлайн-тренінг «Підготовка до самостійного життя і соціальний супровід»;

03 жовтня успішно пройшла навчання «Основи психопідтримки: як вчителям працювати з дітьми, які пережили травматичні події»:

30 жовтня взяла участь у вебінарі «Теплі зустрічі: Кризові періоди розвитку дитини»:

20 листопада прослухала онлайн-тренінг «Захист прав дитини: роль дорослих»;

9 грудня взяла участь у вебінарі «Європейський досвід забезпечення безпекової стійкості»;

18 грудня взяла участь у вібінарі «Теплі зустрічі: Роль сімейних традицій у формуванні особистості дитини»;

В переліку посадових осіб Служби, яким подовжено термін перебування на службі в органах місцевого самоврядування та посадових осіб, які досягнули граничного віку перебування на державній службі у звітний період не має.

Служба у справах дітей тісно співпрацює з установами та організаціями, що належать до сфери управління міста.

З метою запобігання та протидії корупції і дотримання актів законодавства про службу в органах місцевого самоврядування, працівниками Служби вчасно подані декларації доходів та проведений аналіз підсумків декларування. Випадків корупційних діянь у Службі зафіксовано не було.

  1. Проведення профілактичних рейдів

З метою запобігання дитячій бездоглядності, зміцнення правопорядку серед неповнолітніх, соціального захисту дітей та підлітків, які залишилися без батьківської опіки та піклування в місті Теплодар в 2025 році службою у справах дітей спільно з  поліцією проведено 33 профілактичних рейди (2023 році –64).

 

Поряд з цим, у ході рейдів проводяться обстеження житлово-побутових умов проживання сімей, що опинились в складних життєвих обставинах. Так, в 2025 році було здійснено 244 відвідувань таких сімей (протягом 2024 року було здійснено 222 відвідувань). Крім того, під час рейдів батькі були попереджені про відповідальність за невиконання батьками своїх обов’язків. Проведено профілактично-роз’яснювальну роботу з 69 (2024 – 66) неповнолітніми,  ініційовано 1 (2024 – 3) притягнення батьків до відповідальності.

Поряд з цим з метою обмеження відвідування неповнолітніми комп’ютерних клубів, дискотек у навчальний та нічний час Службою у справах дітей спільно з відповідними органами виконавчої влади постійно здійснюються перевірки даних установ.

Так, в 2025 році було проведено 64 таких рейдів (у 2024 – 64), під час яких  64 раз було перевірено  заклади (2024 – 64), з них 59 разів (2024 – 59) місця концентрації молоді.

На момент перевірок не було виявлено неповнолітніх (у 2024 – 0) у навчальний час.

Неповнолітніх, які б вживали спиртні напої, наркотичні або токсичні речовини, порушували громадський порядок під час рейдів виявлено 0.

  1. Профілактична робота з сім’ями, що опинились в складних життєвих обставинах

Природа такого соціального явища, як бездоглядні та безпритульні діти вкрай неоднозначна. Наростаючи поступово, сьогодні воно набуло загальнонаціональних масштабів. Серед причин актуалізації дитячої бездоглядності та безпритульності – погіршення матеріального благополуччя значної частини населення України, збільшення чисельності непрацюючих батьків, економічна експлуатація дитячої праці з боку дорослих, зокрема, втягнення у жебракування, крадіжки, зниження відповідальності батьків за виховання дітей, загострення конфліктів між батьками та дітьми тощо.

Як свідчить статистика, переважна більшість безпритульних дітей походить з неблагополучних сімей: з неповних, коли рідні батьки розлучені і проживають окремо, або хтось із батьків помер чи відбуває покарання, економічно неспроможних, де рівень доходів є низьким, нерідко з поганими житловими умовами, де батьки або ті, хто їх замінює, ведуть асоціальний спосіб життя, зловживають алкоголем, наркотиками, мають проблеми із законом.

Саме тому основним напрямком роботи Служби у справах дітей є вчасне виявлення таких сімей та проведення з ними відповідної  профілактичної роботи.

Протягом 2025 року на профілактичному обліку служби у справах дітей перебувало 42 дитина, що опинились в складних життєвих обставинах (2024 – 31). З них по відношенню до 2 дітей подані позови до суду щодо позбавлення батьківських прав матері, 30 дітей повернено до сприятливих умов проживання у родині.

Аналізуючи  дані про склад вразливих сімей, встановлено, що переважна більшість таких сімей є неповними – 9 сімей (42%) (2024 рік – 13), серед них  3 сім’ї де проживає троє і більше дітей   (2024 рік –4).

Відповідно до Закону України «Про соціальні послуги» соціальний супровід дітей, які опинились в складних життєвих обставинах покладено на навчальні заклади. Суб’єкти соціальної роботи з сім’ями, дітьми та молоддю в процесі своєї професійної діяльності повинні здійснювати заходи з виявлення дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, та надання їм комплексу послуг у межах повноважень, визначених законодавством, інформувати інших суб’єктів, органи опіки та піклування в разі необхідності здійснення комплексних заходів  щодо захисту прав та інтересів дитини, та надання підтримки батькам чи притягання їх до відповідальності. В місті працює Центр надання соціальних послуг, що сприяє своєчасне виявлення дітей у стані кризи. Кадрового ресурсу служби у справах дітей не вистачає для забезпечення належного рівня соціального захисту дітей відповідної категорії.

З метою з’ясування причин вразливості сімей, пошуків шляхів їх усунення, протягом звітного періоду працівниками служби у справах дітей було проведено 244 обстеження житлово-побутових умов зазначених категорій сімей (за аналогічний період 2024 року було здійснено 222 обстеження).

Службою у справах дітей до органів внутрішніх справ не було направлено клопотань щодо притягнення до адміністративної відповідальності батьків, які систематично ухиляються від виховання своїх неповнолітніх дітей. У 2024 році аналогічно.

Коли проведена службою робота не дає позитивних результатів, на підставі зібраних матеріалів, до судових органів подаються позовні заяви щодо позбавлення таких батьків батьківських прав відносно неповнолітніх дітей. За 2025 рік за ініціативи служби у справах дітей підготовлено 3 позови щодо позбавлення батьків батьківських прав або відібрання дітей без позбавлення батьківських прав (у 2024 році – 3).

  1. Профілактична робота з неповнолітніми, які скоїли правопорушення

У будь-якій державі, незалежно від її історії, конституції, політичної системи і стану економічного розвитку, є люди, які порушують закон і стають злочинцями. Кожна держава бореться зі злочинцями, аби забезпечити спокій своїх громадян та стабільність. Злочинців намагаються через відповідне покарання за скоєні злочини або перевиховати, або просто ізолювати від суспільства, а у деяких країнах – позбавити життя.

Та, на жаль, навіть суворе покарання не є достатньою засторогою злочинності і щодня до злочинців долучаються нові й нові особи, у тому числі молодь. Злочинність стає все більш юною. І однією з головних причин цього є нерозуміння молодими людьми грані між пустощами та злочинною діяльністю, відсутність елементарних знань про можливу відповідальність за свої дії.

В Україні відповідальність за окремі злочини настає з 14 років. І вже в 14 років дітям слід усвідомлювати, що за кожен злочин буде відплата. Те, що спершу здавалося пустощами, потім може перерости в драму, яка закінчується трагедією всього життя.

  Станом на 31.12.2025 року на контролі в Службі у справах дітей не перебуває неповнолітніх звільнених від відбування покарання з випробуванням, засуджених до громадських та виправних робіт, застосованих заходи громадського впливу або адміністративні стягнення за адміністративні правопорушення, застосовано примусові заходи виховного характеру, звільнених з місць позбавлення волі, амністовано, перебувають на профобліку (порушено кримінальну справу), неповнолітніх, які не досягли віку, з якого наступає кримінальна відповідальність.

Неповнолітніх що скоїли злочин повторно також не має.

  1. Попередження жорстокого поводження з неповнолітніми в частині виконання Закону України „Про попередження насильства в сім’ї”

Значна робота служби у справах дітей проводиться на виконання Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству». Так, протягом 2025 року службою було виявлено 9 випадків жорстокого поводження з дітьми в сім’ях або загроза його виникнення (у 2023 році –8).

За результатами проведеної профілактичної роботи службою у справах дітей було порушено 2 клопотання (2024 – 2)  про притягнення до відповідальності батьків, які жорстокого поводяться з дітьми, перед органами внутрішніх справ, 0 – перед прокуратурою.

  1. Захист житлових та майнових прав неповнолітніх

Одним з основних напрямків в роботі служб у справах дітей є робота щодо захисту законних прав неповнолітніх на житло та майно. Службою не було виявлено випадків порушень житлових прав дітей. Всього за звітний період розглянуто 7 звернень громадян щодо житлових прав дітей (укладання договорів купівлі-продажу квартир,  де є неповнолітні діти).

  1. Робота Служби у справах неповнолітніх щодо забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування

Станом на 31.12.2025 року на обліку в службі у справах дітей перебувало 19 дітепй-сиріт  та дітей, позбавлених батьківського піклування.

 В порівнянні з минулим роком чисельність дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування  зменьшилась.

За 2025 рік службою у справах дітей було взято на первинний облік 3 дітей, залишених без батківського піклування. 2 з них влаштовані у родину родичів 1 дитина влаштовані під піклування.

З метою забезпечення права кожної дитини на сімейне виховання міська служба вживає всіх вичерпних заходів щодо першочергового влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, на усиновлення, під опіку/піклування, у прийомні сім’ї та дитячі будинки сімейного типу. Лише при виключній неможливості використання вказаних форм, службою розглядаються питання про влаштування таких дітей до дитячих закладів на повне державне утримання. При цьому слід зазначити, що в разі влаштування дитини до дитячого закладу, служба у справах дітей продовжує діяльність щодо реалізації права кожної дитини на сімейне виховання.

Порівнюючи дані за останні роки щодо чисельності дітей, які перебували в державних закладах, слід відмітити тенденцію до зменшення.

Відповідно до наказу Міністерства соціальної політики України від 28.12.2015  № 1256 у місті Теплодар створено Державний реєстр дітей сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. На даний час в єдиній інформаційно-аналітичній системі «Діти» заведено 100% обліково-статистичних карток дітей даної категорії.

Протягом 2025 року службою у справах дітей проведено значну роботу щодо встановлення та підтвердження правових статусів дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

  Одним з головних та найприорітетніших напрямків роботи служби є питання усиновлення.

Протягом 2025 року на регіональному обліку перебували 3 дитини, які можуть бути усиновлені. Станом на 01.01.2026 року 2 дитини перебувають на місцевому обліку.

Службою у справах дітей було вжито ряд дієвих заходів щодо встановлення правового статусу дітям, що дає їм право бути усиновленими.

Протягом 2025 року усиновлено 2 дитини.

Аналіз віку усиновлених дітей показав, що батьки бажають взяти на виховання в свою сім’ю дівчаток або хлопчиків віком до 5 років.

В місті Теплодар протягом 2025 року 1 особа перебуває на обліку кандидатів в усиновлювачі.

В сім’ях опікунів/піклувальників станом на 31.12.2025 року виховується 17 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, 2 дітей в прийомній сім»ї. Діти, які перебувають на первинному обліку 100% влаштовані у сімейні форми виховання. Враховуючи дані обставини, міською службою розпочато роботу щодо здійснення аналізу якості опіки/піклування. Так у 2025 році було проаналізовано вікову категорію опікунів, та родинні стосунки між опікунами та їх підопічними. Як показали результати – 81% опікунів перебувають зі своїми підопічними в родинних стосунках. Враховуючи, що значна частина опікунів мають досить похилий вік, наступним кроком було здійснення аналізу виконання опікунами своїх обов’язків.

Поряд з цим слід зазначити, що службою у справах дітей постійно здійснюється контроль щодо виконання опікунами/піклувальниками їх обов’язків. Дані питання постійно виносились на розгляд комісії з питань захисту прав дітей.

  Протягом 2025 року службою проведено значну роботу щодо впорядкування особових справ дітей даної категорії. Вивчаючи справу кожної дитини було встановлено, що не всі діти мають відомості про призначення пенсії та державної соціальної допомоги, відомості про місце навчання та інше. Таким чином протягом року робота відносно даної категорії дітей була спрямована на усунення цих недоліків.

  Службою у справах дітей проаналізовано стан призначення державної соціальної допомоги дітям, які перебувають на первинному обліку в службі та виховуються в сім’ях опікунів/піклувальників. Згідно з інформацією всі діти на даний час отримують державну соціальну допомогу.

Постійно оновлюється Реєстр житла дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Даний Реєстр надає повну інформацію щодо житла та майна дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також можливість здійснювати контроль щодо захисту їх житлових та майнових прав.

Відповідно до ст. 32, 46 Житлового Кодексу України щодо зарахування на квартирний облік дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які не мають житла при досягненні ними 16-річного віку протягом 2025 року в місті Теплодар було поставлено на квартирний облік 2 дітей даної категорії.

  Служба у справах дітей постійно контролює питання захисту житлових та майнових прав дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

  Випадків незаконного продажу житла дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, у 2025 році не виявлено.

  Відповідно до статей 13, 14 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», Постанов Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 р. № 866 «Питання діяльності органів опіки та піклування, пов’язаної із захистом прав дитини», від 8 жовтня 2008 року № 905 «Про затвердження Порядку провадження діяльності з усиновлення та здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей» передбачено ведення Єдиного банку даних про дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, сім’ї потенційних усиновлювачів, опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів.

Міністерством соціальної політики України проведено роботу щодо розробки Єдиної інформаційно-аналітичної системи (ЄІАС) «Діти». Проводиться робота щодо створення системи комплексного захисту інформації в ЄІАС «Діти» з використанням засобів криптографічного захисту інформації.

  На даний час встановили клієнтське програмне забезпечення Єдиної інформаційно-аналітичної системи «Діти» на персональних комп’ютерах служби у справах дітей виконавчого комітету Теплодарської міської ради та поновлено роботу ЄІАС «Діти.

Функціонування ЄІАС «Діти» вимагає виконання відповідних вимог щодо захисту інформації та обладнання приміщень.

  Станом на 31.12.2025 року служба у справах дітей міста Теплодар має два комп’ютери, що повноцінно забезпечує роботу з Єдиною електронною програмою «Діти». Вікно пластикове  з подвійного прозорого скла, заґратовано, що відповідає нормам затвердженими наказом від 10.07.1995 №35  Державного комітету  України з питань державних секретів та технічного захисту інформації. Немає кодового замка на дверях.

Наголошую, що питання запровадження в експлуатацію ЄІАС «Діти» та системне її функціонування перебуває на особливому контролі Кабінету Міністрів України, Служби безпеки України та Прокуратури, є важливим ресурсом здійснення моніторингу захисту прав дитини і є важливим державним завданням.

Відповідно до чинного законодавства України упродовж 2024 року спеціалісти служби у справах дітей, у якості представників виконавчого комітету Теплодарської міської ради, як органу опіки та піклування, прийняли участь у 48 судових засіданнях.

  1. Оздоровлення неповнолітніх

На виконання державної програми щодо оздоровлення та відпочинку дітей, протягом 2025 року оздоровленням охоплено  – 4 дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування (21%).

Фінансування літньої оздоровчої кампанії з місцевого бюджету не відбулося.

  1. Робота із зверненнями громадян

Протягом 2025 року до Служби у справах дітей надійшло 160 звернення громадян, з них 150 громадян звернулись безпосередньо на особистому прийомі, що становить 94% від загальної кількості звернень (у 2024 році – 222).

За характером основних питань, що порушували громадяни у листах та заявах до Служби у 2025 році, чільне місце продовжують займати питання надання соціального-правового захисту неповнолітніх –  звернення та питання захисту житлових і майнових прав неповнолітніх.

Звернення громадян, які надходили до Служби у справах дітей, були опрацьовані, проводились особисті зустрічі з заявниками, за результатами розгляду вживалися відповідні заходи по захисту законних прав дітей.

Питання якісного розгляду звернень громадян перебуває на постійному контролі Служби у справах дітей виконавчого комітету Теплодарської міської ради, яка і надалі буде вживати всіх необхідних заходів для вирішення проблем, які турбують громадян, та недопущення причин, що породжують повторні та колективні їх скарги.

  1. Профілактична робота з попередження шкідливих звичок серед неповнолітніх

  Одним із важливих напрямів діяльності Служби у справах дітей сьогодні є профілактика негативних явищ у молодіжному середовищі. Програми профілактики негативних явищ розраховані на проведення профілактичної роботи передусім серед неповнолітніх. Особлива увага приділяється дітям та молоді, схильним до адиктивної поведінки, неповнолітнім, які перебувають на обліку в кримінальній міліції, а також неповнолітнім, які засуджені умовно та неповнолітніми.

  У профілактичній роботі, Служби у справах дітей, віддають перевагу масовим формам роботи. Практично кожен захід, організований службою, був присвячений профілактиці попередження шкідливих звичок серед неповнолітніх, а саме різноманітні конкурси, вистави, просвітницька робота, яка включає лекторії, розробку та розповсюдження інформаційно-рекламних листівок профілактичного спрямування, виступи в телепередачах по формуванню і збереженню знань та навичок здорового способу життя.

  Значна увага в роботі служби приділяється профілактиці шкідливих звичок в підлітковому середовищі. На кінець 2025 року на профілактичному обліку  служби   дітей, схильних до вживання алкогольних напоїв, токсичних та наркотичних речовин перебуває 13 дітей.

  Рамки антинаркотичної пропаганди і загальної профілактики не обмежуються так званими групами ризику, до яких зазвичай входять підлітки. Досвід засвідчує, що профілактика серед підлітків значно ефективніша, коли її поєднувати з роз’яснювальною роботою з батьками.

  Протягом 2025 року в Теплодарському ліцеї імені О.П.Медведкова службою у справах дітей були проведені тематичні семінари, бесіди та лекційно-тренінгові заняття для батьків та учнів різних вікових груп про запобігання правопорушень серед неповнолітніх,  розповсюдження наркотичних засобів і психотропних речовин, профілактики ВІЛ/СНІДу серед молоді з використанням наглядної агітації та відеофільмів. Так, протягом 2025 року Службою було проведено 7 лекцій, 2 засідання «круглих столів» та семінарів з зазначеного питання. Даними заходами було охоплено 969 дітей міста Теплодар.  На базі Теплодарської міської бібліотеки у вересні започатковано роботу Закритого мовного клубу для підлітків, що перебувають на обліку ССД, проведено 4 засідання.

Дієвою профілактикою вживання наркотичних, токсичних та алкогольних речовин є організація змістовного дозвілля дітей. За 2025 рік в позашкільних закладах проведено 5 профілактично-виховних заходів (бесід, конкурсів, виставок дитячих робіт тощо) по профілактиці шкідливих звичок, якими було охоплено 869 дітей.

  Протягом звітного періоду Службою у справах дітей виконавчого комітету Теплодарської міської ради було видано та розповсюджено серед неповнолітніх мешканців міста Теплодар інформаційні матеріали щодо профілактики шкідливих звичок та ВІЛ/СНІДу.

Проблема дитячої бездоглядності, профілактики шкідливих звичок серед неповнолітніх, профілактика ВІЛ/СНІДу в підлітковому середовищі висвітлюється у програмах та публікаціях засобів масової інформації, а також розміщуються на офіційному сайті міста Теплодар trada.gov.ua.

Інформаційна, організаційна підтримка профілактичних  програм сприяє систематичному залученню населення до участі у спільному  проведенні акцій, конференцій та інших заходів, спрямованих на пропаганду здорового способу життя.

Службою у справах дітей налагоджуються зв’язки з рядом державних та громадських організацій міста, України, діяльність яких спрямовується на збереження та зміцнення здоров’я юних громадян нашої держави, на формування в них позитивного ставлення до здоров’я як цінності, на відмову від шкідливих звичок.

  1. Правова робота серед неповнолітніх

Дитинство – стадія життєвого циклу людини, на який продовжується становлення організму, розвиток його найбільш важливих функцій, найбільш активно здійснюється соціалізація індивіда, яка включає засвоєння певної системи знань, норм і цінностей, оволодіння соціальною роллю, що дозволяє дитині формуватись та функціонувати як повноцінний член суспільства, цілісна особистість.

В складних умовах розвитку України важливо не лише своєчасно констатувати чи передбачати можливі негативні наслідки для дітей в результаті різних соціальних змін, але й протистояти цим наслідкам через систему соціального захисту.

З метою реалізації Конвенції про права дитини, формування у дітей правової культури, інформаційно-правової допомоги неповнолітнім, Служба у справах дітей виконавчого комітету Теплодарської міської ради координує  проведення  заходів, націлених на правову освіту.

Протягом 2025 року службою у справах дітей міста Теплодар спільно з іншими службами та відділами виконкому на базі ліцею,  БДЮТ систематично здійснювалася  робота щодо проведення бесід, лекцій, диспутів, конкурсів тощо з питань правового виховання неповнолітніх.  За звітний період проведено 3 лекції, бесіди, диспути на правову тематику, в яких взяло участь 333 дитини (у 2024 році 444 дитини).

Робота з правової освіти висвітлюється на інформаційному сайті.

  1. Здійснення контролю за дотриманням законодавства стосовно праці неповнолітніх

Головними факторами, що зумовлюють соціальну стабільність у молодіжному середовищі, а відтак і держави, є рівень професійної підготовки молоді, її зайнятість, активна діяльність в будь-якій сфері матеріального та духовного виробництва.

Робота з неповнолітніми охоплює різні напрямки діяльності служби у справах дітей, одним з яких є надання учнівській молоді міста допомоги з питань тимчасового, сезонного та постійного працевлаштування, правового та економічного захисту, профорієнтаційна робота, контроль за умовами праці неповнолітніх, які проходять у тісному контакті з центром зайнятості, місцевими органами державної влади, підприємствами, організаціями, навчальними закладами. Служба у справах дітей направляє неповнолітніх до  центру зайнятості за місцем проживання.

Всі неповнолітні, які мають бажання отримати роботу чи здобути професію, отримують направлення на обране підприємство або до центру зайнятості. Жоден неповнолітній, який звернувся за допомогою щодо працевлаштування, не залишився поза увагою співробітників служб у справах дітей та центру зайнятості міста.

Протягом 2025 року не було звернень неповнолітніх з питання працевлаштування.

Однією з найбільш вразливих категорій на ринку праці міста є неповнолітні. Тому службою у справах дітей приділялася значна увага перевірці підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності стосовно дотримання ними чинного законодавства про працю неповнолітніх.

Так, у 2025 році службою у справах дітей  здійснено перевірки підприємств, установ та організацій. Не виявлено працюючих неповнолітніх.

Питання дотримання чинного законодавства про працю неповнолітніх та здійснення заходів стосовно захисту прав неповнолітніх протягом 2025 року перебувало на постійному контролі Служби у справах дітей.

  1. Висвітлення роботи Служби в засобах масової інформації

Протягом 2025 року засоби масової інформації здійснювали систематичне інформування про виконання заходів програми подолання дитячої безпритульності та бездоглядності. Зокрема, матеріали на задану тематику розміщувались у соцмережах та на сайті міста.

Для популяризації нових форм сімейного виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, патронату, висвітлення питань соціального та правового захисту, проблем, що стоять перед такими дітьми, пропагування позитивного досвіду виховання дітей у прийомних сім’ях службою у справах дітей були підготовлені матеріали для публікацій, було висвітлено питання щодо пріоритетності сімейних форм виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

  1. Організаційна робота.

  Складено 1 річний та 4 квартальних плани.

  Підготовлено та опрацьовано 41 пакетів документів дітей, які опинились в складних життєвих обставинах, відповідно до вимог чинного законодавства України з питань  охорони дитинства.

  Підготовлено та опрацьовано 5 пакетів документів щодо встановлення правового статусу дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, тимчасового та постійного влаштування дітей-сиріт і дітей, які залишилися без батьківського піклування, відповідно до вимог чинного законодавства України. Підготовлено та видано 1 посвідчення опікуна/піклувальника.

  Сформовано та оновлено 133 особових справи, 29 книг та 15 журналів.

  Підготовлено 1 висновок про можливість бути опікуном (піклувальником) та про доцільність встановлення опіки (піклування) й відповідність  інтересам дитини та 2 проєкти рішення виконкому.

  Відпрацьовано 5 пакетів документів особи дитини, над якою встановлюється опіка чи піклування, та майна, яке їй належить, та підготовлені 3 проекти рішень міськвиконкому з питань встановлення опіки й піклування над дітьми, влаштування їх в дитячі заклади та забезпечення їх житлових  і майнових прав.

Оновлено 73 картки щодо збереження житла і майна дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Підготовлено та направлено 2 клопотання щодо постановки дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, на облік громадян, які потребують забезпечення житлом, оновлено 13 пакетів документів.

Здійснено 244 обстеження умов проживання, виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, складено 244 акти, за наслідками яких підготовлено 19 звітів про стан виховання, утримання і розвитку дитини в сім’ях опікунів, піклувальників.

Відпрацьовано 89 висновів медичного обстеження дітей та осіб, що перебувають на обліку ССД.

Відпрацьовано 29 звітів  опікунів та піклувальників та підготовлено 29 висновків.

Проведено 3 особистих  зустрічей при встановленні контакту кандидата в усиновлювачі, потенційні опікуни, піклувальники з дітьми-сиротами та позбавленими, батьківського піклування.

Узагальнено та подано статистично-аналітичну інформацію, оперативні дані, звіти у відповідності з вимогами чинного законодавства України: щоденно – 3; щотижня – 17; щомісячно – 111; щокварталу – 85; щопівроку – 22; щорічно – 9.

Здійснено 1 перевірку дитячих закладів, установ, підприємств, організацій з питань охорони дитинства та у межах наданих повноважень,, складено 1 Акт.

Прийнято участь у 9 судових справах; підготовлено 3 позови, 9 висновків, 33 клопотання.

Підготовлено 2 макета та розповсюджено 200 буклетів, надано 69 інформацій у ЗМІ.

Надано 9 консультацій щодо працевлаштування дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування.

Створено 42 та супроводжуються 196 обліково-статистичних карток в єдиній інформаційно-аналітичній системі «Діти», внесено 333 документи. Підготовлено 50  висновків про стан утримання. Складено та видано 22 витяги в  ЄІАС «Діти».

Підготовлено та надано 5 пропозицій до проектів регіональних програм,  планів і прогнозів у  частині  соціально-правового захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Підготовлено та опрацьовано 138 питань для розгляду на засіданнях комісії з питань захисту прав дитини.  Складено 14 протоколів. Підготовлено 26 проєктів рішень виконкому.

Підготовлено 12 клопотань до проектів рішень органу опіки та піклування виконавчим комітетом Теплодарської міської ради, 14 висновків та 9 погоджень.

Підготовлено та проведено 2 практичних семінари, підготовлено та опубліковані 69 статей. Надано 269 консультації у вирішенні питань соціального захисту дітей.

Опрацьовано вхідних документів 793. Підготовлено та відправлено 1884 листів.

Підготовлено та видано 155 наказів з основної діяльності служби у справах дітей.

Опрацьовано 160 звернення громадян, з них 150 на особистому прийомі.

Опрацьовано 42 листи УСП з питань виявлення та ведення обліку дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей, які переміщені з тимчасово окупованої території або району проведення антитерористичної операції та їх влаштування відповідно до вимог чинного законодавства України з питань  охорони дитинства.

Опрацьовано 67 актів та висновків оцінки потреб родини/дитини, складені КУ ЦНСП.

Підготовлено 111 листів-відповідей за підписом міського голови.

Розроблено 26  проєктів рішень виконкому та 1 розпорядження.

Проведено рейдів денних 52, нічних 12, видано наказів 12, складено звітів 64.

Супроводжується 39 неповнолітніх які знаходяться на профілактичному обліку, 41 дитина яка опинились в складних життєвих обставинах, 3 дитини, які залишились без батьківського піклування, 23 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, проведено 269 бесід, 13 лекцій, 3 конкурси, 3 виставки, 2 круглих стола.

Оправлено та підшито 69 справ. Перевірено 169 справи. Підготовлено та надано в міський архів 1 справа 21 аркуш.

Складено 1 річний звіт.

 

 

 

 

Керуючий справами                                                  Тетяна БИКОНОВА