№768-VIII Про Прогноз бюджету Теплодарської міської територіальної громади на 2026-2028 роки

03 жовтня 2025 року                     м.Теплодар                                 №768-VIII              

Про Прогноз бюджету Теплодарської міської територіальної громади на 2026-2028 роки

 

1558500000

    (код бюджету)

 

Відповідно до п. 23 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. ст. 751 та 752 Бюджетного кодексу України, рішення виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеського району Одеської області  від 19.08.2025 року №105/В-2025 «Про схвалення Прогнозу бюджету Теплодарської міської територіальної громади на 2026-2028 роки», Теплодарська міська рада Одеського району Одеської області

ВИРІШИЛА:                                       

  1. Взяти до відома Прогноз бюджету Теплодарської міської територіальної громади на 2026-2028 роки, додається.
  2. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію з фінансово-економічних питань, бюджету, інвестицій, комунальної власності та підтримки підприємницької діяльності, торгівлі.

 

 

 

Міський голова                                                                  Олександр ЧУЙКО

 

Додаток 1

Додаток 2

Додаток 3

Додаток 6

Додаток 7

Додаток 9

Додаток 10

 

Додаток

до рішення

міської ради

від 03 жовтня 2025 року

№768-VIII    

 

 

 

Прогноз

бюджету Теплодарської міської територіальної громади

(найменування бюджету адміністративно-територіальної одиниці)

на 2026-2028 роки

 (середньостроковий бюджетний період)

(1558500000)
(код бюджету)

 

І. Загальна частина

Прогноз бюджету Теплодарської міської територіальної громади на 2026-2028 роки (надалі Прогноз) розроблено на  виконання ст. 751 Бюджетного кодексу України, дію якої відновлено Законом України від 18.09.2024 №3979-ІХ «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо відновлення середньострокового бюджетного планування на місцевому рівні та приведення окремих його положень у відповідність із законами України», базуючись на схваленій постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2025 №774 Бюджетній декларації на 2026-2028 роки, Основних прогнозних макропоказниках економічного і соціального розвитку України на 2026-2028 роки (лист Мінекономіки від 14.04.2025 №3011-02/30287-03), Податкового та  Бюджетного кодексів України, Програми  соціального та культурного розвитку міста Теплодар на 2024-2028 роки, Стратегії розвитку Теплодарської міської територіальної громади на період до 2030 року та інших документах, що стосуються середньострокового планування.

Прогноз складено  враховуючи Методичні рекомендації  та Інструкцію щодо складання місцевих бюджетів на середньострокову перспективу, затверджених наказом Міністерства фінансів України від  02.06.2021  № 314 ( із змінами та доповненнями).

Метою Прогнозу є формування послідовної та передбачуваної бюджетної політики міської громади на середньостроковий період, створення дієвого механізму управління бюджетним процесом в діючих  умовах війни, із перспективою  поступового відновлення.

Основними завданнями Прогнозу є:

– визначення обсягу ресурсів бюджету громади  на середньострокову перспективу та  встановлення взаємозв’язку між пріоритетами розвитку  та можливостями бюджету;

– прогнозування обсягів видатків, пов’язаних із продовженням існуючих бюджетних програм та визначення наявності фінансового ресурсу для планування нових напрямків спрямування коштів;

– забезпечення стабільної діяльності установ бюджетної сфери для  задоволення потреб мешканців  громади шляхом надання якісних послуг в сфері освіти, охорони здоров’я, культури, соціального захисту, тощо;

– фінансування публічних інвестиційних проектів (програм), що мають термін реалізації більше одного року;

– підвищення результативності, ефективності та прозорості витрачання бюджетних коштів;

– посилення бюджетної дисципліни та контролю за витратами бюджету міста, ефективне управління бюджетними коштами, зокрема, завдяки застосуванню програмно-цільового методу бюджетування;

Показники Прогнозу є орієнтирами бюджетної політики у середньостроковому періоді для збалансування напрямів політики розвитку з можливостями бюджету.      

Очікувані результати реалізації прогнозу – досягнення балансу між напрямами розвитку  громади та  її бюджетними можливостями, враховуючи   ризики та економічні, виклики, що впливають на економіку громади  в умовах повномасштабної російської агресії.

Можливими ризиками  невиконання прогнозних показників є:                                                               

  • наслідки військової агресії росії, зокрема, руйнування виробничих комплексів та об’єктів інфраструктури, енергосистеми, спад економічних показників внаслідок припинення діяльності підприємств, скорочення працюючих, міграція робочої сили, що може призвести до скорочення ВВП та основного капіталу громади, та відповідно – зменшення надходжень до бюджету;                                                                                                
  • зміна бюджетного та податкового законодавства, зокрема, зміна податкових ставок, термінів і правил сплати податків, введення або відміна пільг, тощо;

-скорочення обсягу міжбюджетних трансфертів з державного та  інших бюджетів, зменшення обсягу інвестицій;

  • зростання цін на енергоносії.

 

Заходами  з мінімізації впливу фіскальних ризиків на показники бюджету є:

мобілізація додаткових ресурсів до бюджету, використання всіх наявних резервів залучення коштів;

  • удосконалення інструментів бюджетного прогнозування;
  • продовження співпраці з міжнародними фінансовими організаціями.

Прогноз бюджету  включає індикативні прогнозні показники: економічного і соціального розвитку громади, показники доходів, видатків, фінансування та кредитування бюджету, прогнозні показники міжбюджетних трансфертів.

Попередній Прогноз було затверджено у 2021 році на 2022-2024 роки та в подальшому прогнозування   було  призупинено у зв’язку із воєнним станом.

 

          ІІ. Основні показники економічного та соціального розвитку громади  на 2026–2028 роки

Показники соціально – економічного розвитку Теплодарської  міської територіальної громади на 2026 рік та на два наступних роки  окреслюють курс розвитку економіки в цілому та визначають його перспективи на найближче майбутнє, із врахуванням економічних викликів, пов’язаних із війною.

Основне завдання економічного і соціального розвитку Теплодарської міської територіальної громади – це забезпечення належного функціонування усіх сфер життєдіяльності громади, безпечних умов проживання в умовах воєнного стану, надання широкого спектра соціальних послуг, вирішення соціальних питань, створення умов для економічного розвитку громади в умовах воєнного/післявоєнного стану, зміцнення міжнародних відносин, поліпшення екологічного стану довкілля.

Аналіз соціально-економічного розвитку Теплодарської міської територіальної громади дозволяє розраховувати на щорічне зростання його показників, незважаючи на вплив  факторів війни та пов’язаних із нею  додаткових витрат та потенційних ризиків.

 

ОСНОВНІ ПРОГНОЗНІ ПОКАЗНИКИ

ЕКОНОМІЧНОГО І СОЦІАЛЬНОГО РОЗВИТКУ

ТЕПЛОДАРСЬКОЇ МІСЬКОЇ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ

НА 2026-2028 РОКИ

ПОКАЗНИК

Очікува-ний 2025 р.

Прогнозний

2026 р.

2027 р.

2028 р.

Чисельність населення

                  Постійне, чол.

10 273

10 263

10 255

10 250

                  Наявне, чол.

10 130

10 120

10 112

10 107

Чисельність фізичних осіб-підприємців

720

734

748

760

Чисельність юридичних осіб всього, од.

325

330

335

340

 з них,  чисельність діючих юри-дичних осіб –суб’єктів малого та середнього підприємництва

106

110

115

120

Середньомісячна заробітна плата  тис. грн

12,50

13,60

14,67

15,74

Середньорічна чисельність штатних працівників, чол.

1 140

1 150

1 160

1 170

Обсяги експорту товарів тис. дол. США

140,00

147,00

154,35

162,7

Обсяги імпорту товарів, тис. дол.США

425,00

467,00

514,25

565,65

Обсяги реалізації промислової продукції тис.грн. ( на 3% щорічно

162 080,00

164 511,2

166 978,87

169 485,5

З них, обсяги реалізації  продукції переробної промисловості, тис. грн.

64 832,00

65 804,48

66 791,55

67 793,42

Обсяг реалізації платних послуг, тис. грн.

39 000,00

39 500,00

40 000,00

40 500,00

Обсяг роздрібного товарообороту, тис. грн.

180 000,00

181 000,00

181 500,00

182 000,00

Кількість закладів середньої освіти, од.

1

1

1

1

Кількість закладів дошкільної освіти, од.

2

2

2

2

 

Повномасштабне вторгнення на територію України , яке розпочалася в лютому 2022 року в результаті нападу на нашу державу країни-агресора росії,  призвела до скорочення темпів ділової активності суб’єктів господарювання   міста, а  деякі суб’єкти господарювання  і зовсім припинили свою роботу.  Хоча,  поступово, підприємства відновили свою роботу. Спостерігається і відновлення ділової активності більшості суб’єктів господарювання, певне пожвавлення споживчого попиту та поступове відродження економіки.

Однак, наразі існує високий ступінь невизначеності щодо подальшого розвитку ситуації в Україні та її  наслідків як для економіки країни в цілому, так і  безпосередньо для економіки міста, що у свою чергу, стримує розвиток ключових видів економічної діяльності. До кінця 2025 року очікується збереження тенденцій сталого розвитку, досягнутих у довоєнний період та адаптації бізнесу до нових викликів сьогодення. Економіка міста це – промисловість, бюджетна сфера, торгівля та послуги.

Вагому роль в економіці міста відіграють  промисловість, торгівля, послуги.

Звичайно, війна  на території  України має дуже негативний вплив на роботу підприємств промисловості, торгівлі, побуту та обсяги реалізації їх продукції. Так,  в попередні роки дещо знизилися обсяги виробництво промислової продукції,  обсяги імпорту та експорту товарів.  Проте,  ситуація в економіці  міста поступово стабілізується, а бізнес адаптується до нових викликів сьогодення.

Провідною галуззю міста  була, є і залишається промисловість. За перше півріччя 2025 року, як і в попередні періоди, чисельність підприємств стабільно  працюючих в промисловій галузі міста та які звітують до Головного управління статистики суттєво не змінилася. На даний час галузь  промисловості  представлена такими підприємствами: МКП «ОДЕСЬКА ТЕПЛО-ЕЛЕКТРОЦЕНТРАЛЬ №2»,  – постачання тепла, ПП «ТРІАДА-1»- виробництво пластикового одноразового посуду та паперових виробів санітарно-гігієнічного призначення, ПП «ОМЕГА БРОКЕРС» виробництво  паперових виробів санітарно-гігієнічного призначення та хімічної продукції ( миючі, чистячі, пральні засоби та ін.), МКП «ТЕПЛОДАРВОДОКАНАЛ»  – водопостачання, водовідведення та промислове очищення стоків,  ТОВ «ЗАЛІЗНИЧТЕХНІКА» – виробництво та ремонт залізничних локомотивів та рухомого складу,                        ТОВ «РОЙЧЕР» – виробництво кормів для тварин,  ТОВ «БРІГ ТРЕЙД»,                       ТОВ «ДОНДЕРЕВИНА», ПП «БРИГ»-деревообробка, ТОВ «МГК-ТЕПЛОДАР- металообробка та гальванування,   ТОВ «ОТАЛ»- ремонт електрообладнання, ТОВ «Завод «АРТУЗ АКВА» – виробництво мінеральних вод та інших вод, розлитих у пляшки.

Всього за даними статистики  в галузі промисловості звітують 13 підприємств. Проте, не всі вони провадять господарську діяльність на території міста, а деякі не ведуть діяльності взагалі. Так, наприклад, тривалий час не ведеться господарська діяльність на  ТОВ «Теплопром», ТОВ «Котамиш-буд», СП «Вінко ТТЛ» ТОВ.

Територіально, на території міста розташовані два об’єкти альтернативної енергетики (сонячні батареї ТОВ «Теплодар ПІВІ» та ТОВ «Азімут-Юг») проте,  юридична адреса даних підприємств м. Київ. Підприємство ТОВ «Залізничтехніка» – юридична адреса міста Теплодар, а виробничі потужності  територіально розташовані в м. Одеса. ТОВ «БЄЛАЗ» ситуація аналогічна – підприємство зареєстроване в м. Теплодар, а виробничі потужності в іншому населеному пункті.

За 2024 рік  показник обсягу реалізації промислової продукції промисловими підприємствами міста  становить 162 068,3 тис. грн, що  на 16 974,7 тис. грн. більше від фактичного   показника 2023 року ( 145 093,6 тис. грн.), з них обсяги реалізації продукції переробної промисловості  становлять 42,3 % ( 68 623,5 тис. грн.)

     За друге півріччя 2025 року обсяг реалізації промислової продукції планується близько 77,0 млн.грн.  Стабільно, обсяги  переробної промисловості   в даному показнику становитимуть не менше  40 %.

 Галузь промисловості міста представлена такими напрямками:

  • виготовлення виробів з деревини, паперу та поліграфічна діяльність;
  • виробництво гумових і пластмасових виробів, іншої неметалевої мінеральної продукції;
  • виробництво хімічних речовин і хімічної продукції;
  • постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря;
  • водопостачання, каналізація, поводження з відходами.

Протягом останніх  років, в середньому, обсяг реалізації промислової продукції промисловими підприємствами міста становить від 0,1% до 0,2 %   від загального обсягу реалізованої  промислової продукції підприємствами Одеської області.

Звичайно, обсяги виробництва електричної енергії, які виробляються джерелами альтернативної енергетики, які належать  ТОВ «ТЕПЛОДАР ПІВІ» та ТОВ «АЗІМУТ ЮГ» могли б суттєво вплинути на показник обсягу реалізованої промислової  продукції   в сторону збільшення, але беручи до уваги їх юридичну адресу та положення діючого законодавства,  даний показник  враховується в обсягах виробництва Київської області.

Кількість об’єктів торгівлі, громадського харчування та сфери послуг на території м. Теплодар протягом тривалого періоду також залишається досить стабільною. Враховуючи ряд факторів, можна сказати, що в місті дана ніша заповнена повністю  і у відкритті додаткових об’єктів торгівлі, сфери послуг чи громадського харчування для суб’єктів господарювання не має сенсу.  Зміни спостерігаються тільки щодо безпосередньо самих суб’єктів господарювання, які займаються певним видом діяльності в тих об’єктах, які розташовані на території міста ( тобто, в діючих об’єктах торгівлі, громадського харчування чи сфери послуг може змінитися безпосередньо  суб’єкт господарювання та/або вид діяльності). Тому, як зазначалося раніше  – в основному кількість об’єктів  торгівлі та послуг  тривалий час залишається  практично незмінною. Також, залишається стабільним розподіл на види торгових точок ( продовольчі та промислові товари).

В середньому,  протягом тривалого періоду  та станом на 01.07.2025 року в м. Теплодар  працювало  18 закладів ресторанного господарства, 120 об’єктів роздрібної торгівлі та 25 об’єктів побутових послуг.

На території міста функціонує ринок «Дністер» (МПП «Дністер») та як об’єкти сучасної цивілізованої торгівлі універсам «СІЛЬПО» ( ТОВ «ФОЗЗІ-ФУД»)   та універсам «ТОЧКА» (ПП «РС Точка»), магазин «ЄВА» (ТОВ «РУШ»).

Очікуваний показник  обсягу  роздрібного товарообороту  по м. Теплодар за 2024 рік становить 180,0 млн. грн.

Прогнозний обсяг роздрібного товарообороту за перше півріччя 2025 року становить не більше 85,0 млн. грн.

Показник обсягу реалізації послуг формується   на діяльності  суб’єктів господарювання у сфері:

– адміністративного та допоміжного обслуговування

– охорона здоров’я та надання соціальної допомоги.

Обсяг реалізації послуг по м. Теплодар за даними Головного управління статистики за 2023 рік  становить 36 671,8 тис. грн. Очікуваний показник  за 12 місяців  2024 року –  39,0 млн. грн., прогнозний показник І півріччя 2025 року  –  не більше 20,0 млн. грн.

Хоча, слід зазначити, що майже всі об’єкти побутових послуг, та значна більшість об’єктів торгівлі та ресторанного господарства належать фізичним особам – підприємцям, які згідно Закону України «Про статистику» не надають  статистичної звітності, тому, реальний показник  роздрібного товарообороту значно більший.

Розвиток малого та середнього бізнесу є однією із стратегічних цілей  економічного  та соціального розвитку міста Теплодар. Розвиток людських ресурсів, поліпшення рівня комунальних послуг, розвиток комунальної інфраструктури, підвищення рівня життя населення, всебічний розвиток соціальної сфери – всі ці показники прямо залежать від  розвитку малого та середнього підприємництва.

Орієнтовно станом на 01.01.2025 року на обліку знаходиться  325 юридичних осіб, з них суб’єкти підприємницької діяльності 255 одиниць з яких 106 – мале підприємництво)  та  в середньому 720  фізичних осіб-підприємців. Станом на 01.07.2025 року орієнтовно  чисельність ФОПів не більше 730 осіб, юридичних осіб – 329.                  

Проте, на жаль, слід зазначити, що з усіх  юридичних осіб – суб’єктів підприємницької діяльності фактично працюють не більше 40 %  підприємств. Інші   вже тривалий час не провадять господарської діяльності взагалі (знаходяться в стані припинення за судовим рішенням або за рішенням засновників, але не завершили процедуру ліквідації, або просто не ведуть господарську діяльність та здають відповідні звіти та  ін.).

Назвати точну кількість юридичних осіб та ФОП, які знаходяться на обліку у виконавчому комітеті Теплодарської міської ради практично неможливо,  тому що, в зв’язку з введенням в експлуатацію нового програмного забезпечення,  державному реєстратору не доступна функція  звітності по реєстраційним діям та формуванню переліку суб’єктів господарювання.

Також, враховуючи принцип екстериторіальності, суб’єкт господарювання з місцезнаходженням в м. Теплодар може бути зареєстрований іншим органом державної реєстрації, а його реєстраційна справа своєчасно не передана до  виконкому Теплодарської міської ради як органу уповноваженому зберігати реєстраційні справи. До того ж, реєстрація суб’єктів господарювання доступна на порталі Онлайн-будинок юстиції (портал «ДІЯ»), в результаті  чого, жодні документи  в паперовому вигляді не передаються до відповідного органу реєстрації. Статистичний облік юридичних осіб з 2021 року в результаті адміністративно-територіальної реформи, ведеться по районам області, що знову ж таки не дає можливості отримати більш точну інформацію.

Тривалий час надходження від суб’єктів малого та середнього підприємництва до міського бюджету становить в середньому 25- 30 %.

В розрахунку  на 10 тис. осіб наявного населення міста  налічується 106 малих підприємств. Чисельність зайнятих в малому підприємництві ( юридичні особи – СПД та ФОП) становить близько 2  тис. осіб.  Дані показники  є стабільними протягом тривалого періоду, тобто ніша малого підприємництва заповнена, хоча враховуючи  переваги промислової зони міста перспектива розвитку бізнес-середовища є і виконавчим комітетом  проводиться відповідна робота щодо пошуку інвесторів для розміщення виробництв на Промисловій зоні територіальної громади.

Аналізуючи темпи реєстрації суб’єктів господарювання, та  можливості розміщення нових підприємств та об’єктів на території громади очікується щорічне збільшення кількості суб’єктів мікро- та малого підприємництва але не більше як на 2%.

Чисельність постійного населення громади (м. Теплодар ) станом на 01.01.2022 року  10,3 тис. осіб.  Це близько 0,43% загального населення Одеської області. Станом на 01.01.2023 року чисельність постійного населення становила 10,2 тис чоловік.  Чисельність наявного населення становить в середньому 10,1 тис. осіб.  Всього послугами установ міста Теплодар користується щорічно в середньому близько 13 тис. чоловік, це як жителі міста так і жителі  населених пунктів, які розташовані поруч з містом.

Теплодар одне з небагатьох міст  України де тривалий час рівень народжуваності перевищував рівень смертності, але останнім часом (2019-2024 роки) показник народжуваності значно нижче показника смертності.  За  2019-2022 роки  народилося 153 немовляти, померло 180 чоловік.

За даними статистики в 2023 році народилося 50 немовлят. Число померлих  становило  99 осіб, що вдвічі більше від числа живо народжених.  Міграційний приріст становив  -6 осіб (вибуло в 2023 році  76 осіб,  прибуло 63 особи).

За даними статистики  станом на 01.01.2024 року чисельність наявного населення становила 9 852 особи, постійного –  10 060 осіб.

Протягом 2024 року народилося 31 немовля, а число померлих становило 97 осіб, що втричі більше від  числа живо народжених. Кількість прибулих – 61 особа, кількість вибулих – 68 осіб.

Всього, за даними статистики, станом на 01.01.2025 року чисельність наявного населення  9 779 осіб, постійного 9 987 осіб.

Станом на 01.06.2025 року (за даними ГУС в Одеській області) чисельність наявного населення становить 9 736 осіб, постійного – 9 944 особи. Слід зазначити, статистичні дані щодо чисельності населення формуються на основі останнього перепису населення та фактично отриманих даних про державну реєстрацію актів цивільного стану, про декларування/реєстрацію та зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання та не включає  кількість ВПО, які проживають (зареєстровані) на території міста. З урахуванням ВПО (чисельність яких станом на 01.07.2025 року становить 329 осіб) – загальна чисельність населення становить 10 273 особи. Протягом  2022-2024 років у зв’язку з російською військовою агресією  значна частина жителів міста виїхала за межі України. Стабілізація  чисельності як наявного так і постійного населення прогнозується  після закінчення війни.

 

Прогноз розвитку міста Теплодар  на 2026 – 2028 роки 

Розвиток міста у 2026 – 2028 роках, передусім, залежить від війни в Україні.   Планується, що поступово,  за ключовими показниками, місцева економіка    матиме зростання. Але не потрібно залишати без уваги можливість негативного впливу зовнішніх та внутрішніх факторів на економічні та соціальні процеси у місті.

Промисловість. Позитивний вплив на подальші результати діяльності у промисловості та на розвиток міста матиме реалізація інвестиційних проєктів.

Наступними роками прогнозується щорічний незначний темп росту обсягів реалізації промислової продукції підприємствами м. Теплодар за рахунок стабілізації роботи діючих підприємств та нарощування обсягів виробленої продукції на підприємствах, які на даний час знаходяться на стадії становлення. З огляду на викладене протягом  2026 – 2028  років прогнозується збільшення обсягу реалізованої промислової продукції  в середньому щорічно на 3%:

– 2026 рік –  164 511,20 тис. грн.

– 2027 рік – 166 978,9  тис. грн.

– 2028 рік – 169 485,5 тис. грн.

Транспорт. У 2026 – 2028 роках у транспортній галузі спостерігатиметься сталість. В Теплодарі  відсутній міський транспорт. А пасажирські перевезення по маршруту Теплодар-Одеса  здійснюються за результатами тендеру, який оголошується облдержадміністрацією.

Вантажні перевезення  здійснюються в основному фізичними особами-підприємцями, які не надають звітності згідно ЗУ «Про статистику»

Зовнішньоекономічна діяльність є одним із найважливіших напрямів розвитку економіки міста та суттєвим джерелом валютних надходжень до бюджету.

Протягом 2022 року  експорт товарів  зменшився  майже втричі порівняно з 2021 роком  і становив  9 923,3 тис. дол. США (32 % від показника 2021 року).

В 2023 році  експорт товарів становив 454,9 тис. дол. США, що становить 4,6% від показника 2022 року.

В 2024 році  експорт товарів  становив 139,3 тис.дол.США, з яких 77,2 % (107,6 тис. дол. США) це продукти рослинного походження.

   Очікуваний показник 2025 року -140,0 тис. дол. США

 Прогнозні показники 2026-2028 років відповідно:

– 2026 рік – 147,0 тис. дол. США

– 2027 рік – 154,35 тис. дол. США

– 2028 рік –  162,7  тис. дол. США

   Імпорт товарів навпаки,  у 2022 році  значно зріс порівняно з 2021 роком  становив 606,6 тис.дол США. Показник  імпорту товарів в 2023 році ставив 1 446,5 тис. дол. США. Показник 2024 року – 423,3  тис. дол. США, з них 71,1 %  ( 300,8 тис. дол. США) це імпорт  полімерних матеріалів, пластмаси та виробів з них.

Очікуваний показник 2025 року 425,00 тис. дол.США

Прогнозні показники 2026-2028 років відповідно:

– 2026 рік – 467,00 тис. дол. США

– 2027 рік – 514,25 тис. дол. США

– 2028 рік –  565,65  тис. дол. США

 

Роздрібна торгівля. У середньостроковій перспективі роздрібний товарообіг продовжить демонструвати зростання в умовах розширення споживчого попиту населення, який стимулюватиметься підвищенням рівня мінімальної заробітної плати, перерахунком та індексацією пенсій.  

Очікуваний показник  обсягу  роздрібного товарообороту  по м. Теплодар за 2025 рік становить 180,0 млн. грн.

Очікуваний обсяг роздрібного товарообороту за перше півріччя 2025 року становить не більше 85,0 млн. грн.

Протягом 2026-2028 років прогнозується поступове зростання показника роздрібного товарообороту, але враховуючи можливі ризики не більше ніж на 0,5 % щорічно.  Відповідно 2026 рік -181,0 млн.грн., 2027 р. – 181,50 млн.грн., 2028 р. – 182,0 млн.грн.)

Ринок праці. У 2026 – 2028 роках позитивні тенденції на ринку праці будуть обумовлені високим рівнем пропозиції робочої сили через подальше підвищення страхового стажу, необхідного для виходу на пенсію, та постійним зростанням рівня оплати праці. У свою чергу, це сприятиме зниженню чисельності зареєстрованих безробітних.

Однак, зростання показників відбуватиметься більш повільними темпами, ніж попередніми роками, що пояснюється наслідками війни, яка зумовила різке скорочення попиту на ринку праці і  зниженням пропозицій робочої сили.

 Очікуваний показник  середньомісячної заробітної плати в 2025 році становить 12,5 тис. грн.

Щорічне підвищення протягом 2026-2028 років очікується за такими показниками:

– середньомісячна номінальна заробітна плата одного штатного працівника в середньому підвищуватиметься не більше як на 10 % :  2026 рік – 13,6 тис. грн., 2027 рік – 14,67 тис.,0 грн.,  2028 рік – 15,74 тис. грн;

– середньооблікова чисельність штатних працівників також зростатиме: очікуваний показник 2025 року 1 140 чол., прогноз 2026 – 1 150 чол, 2027 р. – 1 160 чол.,  2028 – 11701 чол.

Водночас, значним викликом залишається тіньова зайнятість, яка формує розрив між попитом та пропозицією на ринку праці. На перспективу прогнозується поступове зменшення чисельності зареєстрованих безробітних, що відображатиме стабілізацію ситуації на зареєстрованому ринку праці.

Населення. На чисельність населення впливають природний та міграційний рух. Оскільки, на жаль,  кількість померлих превалює над кількістю живо народжених, протягом останніх років постійно спостерігається природне скорочення.

Також, останні роки спостерігається постійне міграційне скорочення. Хоча , до міста поступово прибувають  внутрішньо переміщені особи.  Так станом на 01.07.2025 року чисельність населення міста з урахуванням ВПО становить 10273 чол., тому, планується, що на середньостроковий період 2026-2028 роки середньорічна чисельність наявного населення міста буде не менше 10 250 чол.

Підприємницька діяльність. Підприємництво є запорукою соціально-економічного росту міста, головним джерелом створення нових робочих місць, насичення ринку вітчизняними товарами і послугами, що гарантує стабільність економіки та підвищення рівня життя громадян.

Незважаючи на негативні очікування та складні для підприємств
 2022-2025   роки,  відчутного скорочення як кількості юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, що перебувають на обліку в ДПІ, так і надходжень від сплати суб’єктами господарювання податків до бюджету не спостерігалося, а середньорічні надходження від суб’єктів господарювання становлять 25%  бюджету міста,

Кількість фізичних осіб- підприємців тривалий час залишається сталою та в середньому, не перевищує 700-730 осіб. Тому протягом 2026-2028 років  суттєвих змін в кількості суб’єктів господарювання не очікується та знаходитиметься в межах 670-700 ФОП та 325-340 юридичних осіб-суб’єктів підприємницької діяльності.

III. Загальні показники бюджету

Прогноз включає показники бюджету Теплодарської МТГ громади за основними видами доходів, видатків, кредитування та фінансування, взаємовідносинами бюджету територіальної громади з бюджетами інших рівнів.

При розрахунку показників бюджету Теплодарської МТГ на 2026-2028 роки враховано:

  1. Дохідну частину бюджету Теплодарської МТГ на середньостроковий період розраховано з урахуванням чинних норм податкового та бюджетного законодавства, макроекономічних показників економічного та соціального розвитку країни, на основі надходжень звітного року, очікуваних надходжень поточного року бюджету Теплодарської МТГ.
  2. Норми положень Бюджетного кодексу України та Податкового кодексу України та застосування чинних ставок оподаткування.
  3. Макроекономічні показники економічного і соціального розвитку, визначені з урахуваннями постанови Кабінету Міністрів України від 27 червня 2025 № 774 «Про схвалення Бюджетної декларації на 2026–2028 роки»:

зростання валового внутрішнього продукту у 2026 році – 4,5 відсотка, у 2027 році –  5,0 відсотка, у 2028 році – 5,7 відсотків;

індекс споживчих цін (грудень до грудня попереднього року) становитиме                                  108,6 відсотків у 2026 році, 105,9 відсотків у 2027 році, 105,3 відсотків у 2028 році;

індекс цін виробників (грудень до грудня попереднього року) у 2026 році                                   111,3 відсотків, у 2027 році – 109,4 відсотків, у 2028 році 107,9 відсотків.

  1. Показники розміру соціальних стандартів враховано, відповідно до визначених у листі Міністерства фінансів України № 05120-08-6/19235 від 09.07.2025 «Щодо особливостей середньострокового бюджетного планування та складання розрахунків до прогнозів місцевих бюджетів»:

розмір мінімальної заробітної плати з 1 січня 2026 року – 8 688 грн (темп приросту –  8,6 відсотка, з 1 січня 2027 року –9 374 грн (темп приросту – 7,9 відсотка), з 1 січня 2028 року – 10 059 грн (темп приросту 7,3 відсотка);

розмір посадового окладу працівника І тарифного розряду Єдиної тарифної сітки з  1 січня 2026 року – 3 470 грн (темп приросту 8,6 відсотка), з 1 січня 2027 року – 3 744 грн (темп приросту – 7,9 відсотка), з 1 січня 2028 року – 4 018 грн (темп приросту – 7,3 відсотка).

  1. Загальні показники бюджету Теплодарської міської територіальної громади наведено у додатку 1:

на 2026 рік:

доходи бюджету міської громади (з міжбюджетними трансфертами)  розраховані  у сумі 130 942 116,00 гривень, у тому числі загального фонду – 124 420 549,00 гривень та спеціального фонду – 6 521 567,00 гривень;

видатки  бюджету визначені у сумі 130 942 116,00 гривень, у тому числі загального фонду – 124 420 549,00 гривень та спеціального фонду – 6 521 567,00 гривень;

на 2027 рік:

доходи бюджету міської громади (з міжбюджетними трансфертами)  розраховані  у сумі 151 121 939,00 гривень, у тому числі загального фонду – 146 494 872,00 гривень та спеціального фонду – 4 627 067,00 гривень;

видатки  бюджету визначені у сумі 151 121 939,00 гривень, у тому числі загального фонду – 132 494 872,00 гривень та спеціального фонду – 18 627 067,00 гривень;

на 2028 рік:

доходи бюджету міської громади (з міжбюджетними трансфертами)  розраховані  у сумі 167 683 888,00 гривень, у тому числі загального фонду – 165 973 421,00 гривень та спеціального фонду – 1 710 467,00 гривень;

видатки  бюджету визначені у сумі 167 683 888,00 гривень, у тому числі загального фонду – 148 973 421,00 гривень та спеціального фонду – 18 710 467,00 гривень.

ІV. Показники доходів бюджету 

В Прогнозі  доходної частини взято до уваги наступні індикативні показники, доведені державою  :

  • зростання мінімальної заробітної плати на початок бюджетного року (з 1 січня 2026 року-8688 грн,  з 1 січня 2027 року-9374,00 грн, з 1 січня 2028 року-10059 грн);
  • зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб (з 1 січня 2026 року –3288,00 грн, з 1 січня 2027 року – 3482,00 грн, з 1 січня 2028 року – 3677,00 грн), та пов’язану з ними зміну ставок ряду податків : (ПДФО, єдиного, податку на нерухомість та інших надходжень (адміністративних зборів, держмита, тощо);
  • зростання індексу споживчих цін на рівні держави у % до попереднього року : 2026 – 109,7 відсотків, 2027 – 107,1 відсотків та 2028 – 105,6 відсотки;

Враховано динаміку економічних індикаторів економічного і соціального розвитку Теплодарської міської територіальної громади на 2026-2028 роки, а саме, зростання обсягу реалізованої продукції та послуг, роздрібного товарообороту, середньооблікової чисельності працівників, працюючих у сфері підприємництва та ін.

При обрахунку надходжень до бюджету  взято до уваги норми Податкового та Бюджетного кодексів України, рішення Теплодарської міської ради, а саме: «Про встановлення ставок єдиного податку на території Теплодарської міської територіальної громади Одеського району Одеської області від 13.07.2025 року №239-VIII, про встановлення ставок транспортного податку на території міста Теплодар від 27.06.2019 року №591-VII, Про встановлення ставок і пільг зі сплати податку на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки на території Теплодарської міської територіальної громади Одеського району Одеської області від 30.07.2024 року №564- VIII, Про встановлення ставок земельного податку, розміру орендної плати за землю на території міста Теплодар Одеського району Одеської області та інших нормативно-правових актів з питань оподаткування, тощо.

Показники доходів бюджету наведені у додатку 2 до Прогнозу бюджету Теплодарської  МТГ громади на 2026-2028 роки.

 

Обсяг дохідної частини бюджету Теплодаської МТГ на 2026 рік прогнозується у сумі 130 942 116,00 грн, з них:

доходи (без урахування міжбюджетних трансфертів) – 82 843 067,00 грн:

податкові надходження –  70 128 400,00 грн;

неподаткові надходження – 6 193 100,00 грн.

Офіційні трансферти – 48 099 049,00 грн, з них:

субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам – 45 488 900,00 грн.

 

Обсяг дохідної частини бюджету Теплодарської МТГ на 2027 рік прогнозується у сумі 151 121 939,00  грн, з них:

доходи (без урахування міжбюджетних трансфертів) –  97 343 517,00 грн:

податкові надходження – 86 163 950,00 грн;

неподаткові надходження – 6 552 500,00 грн.

Офіційні трансферти – 53 778 422,00 грн, з них:

субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам – 50 976 600,00 грн.

 

Обсяг дохідної частини бюджету Теплодарської МТГ на 2028 рік прогнозується у сумі  167 683 888,00  грн, з них:

доходи (без урахування міжбюджетних трансфертів) – 100 062 117,00 грн:

податкові надходження –  91 489 300,00 грн;

неподаткові надходження – 6 862 350,00 грн;

Офіційні трансферти – 67 621 771,00 грн, з них:

субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам – 64 630 800,00 грн.

Основним бюджетоформуючим джерелом доходної бази є місцеві податки та збори, питома вага в середньому складає 45 % .

Місцеві податки і збори становитимуть 37 829 900,00 грн, 41 308 900,00 грн та  43 439 800,00 грн відповідно, основну питому вагу яких складуть плата за землю та єдиний податок.

Також, прогнозується зростання податку на нерухомість та  зростання мінімальної заробітної плати на початок року, збільшення поступлень по місцевих податках і зборах.

Надходження по платі за землю базуються на новій нормативній  грошовій  оцінці землі, яка вступила в дію у 2024 році  та  порівняно з попередньою зросла  на 50 відсотків.

Надходження єдиного податку щорічно зростатимуть та становитимуть
17 852 100,00 грн, 19 778 600,00 грн та 21 731 700,0 грн, в основному, за рахунок  росту мінімальної заробітної плати, прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

           Другим бюджетоутворюючим податком є ПДФО питома вага в середньому складає 41 %. При його обрахунку взято до уваги частку зарахування до бюджетів громад, а саме, 60% замість 64%, а також відновлення починаючи з 2027 року  зарахування  так званого силового ПДФО (за КБК 11010200), ріст мінімальної зарплати на рівні держави , тощо. 

Відтак,  прогнозні обсяги ПДФО  на 2026-2028 роки до бюджету громади складуть  28 450 000,00 грн, 40 733 500,00 грн  та 43 707 000 грн  відповідно. Щорічний приріст до попереднього року  становитиме: у 2026 році – 115,1 %, у 2027 році – 143,1 %, у 2028 році – 107,3% .

 Вагомими дохідними  джерелами стануть надходження акцизного податку, зокрема,  відрахування із  ввезеного в Україну та виробленого в Україні пального, з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, надходження яких щорічно зростатимуть внаслідок поетапного збільшення акцизів та пальне та тютюнові вироби та діяльності держави в напрямку детінізації.  Найбільшу питому вагу серед акцизного податку, а саме 83 % є акцизний податок з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів його обсяги складають на 2026 рік –  3 187 400,00 грн, 2027 рік –  3 413 700,00 грн., 2028 рік – 3 595 000, грн.

Серед неподаткових надходжень найбільшу бюджетоформуючу функцію у 2026-2028 роках виконуватимуть плата за оренду комунального майна та кошти від продажу майна, а  саме надходження від орендної плати за користування єдиним майновим комплексом та іншим державним майном на 2026 рік –  4 932 000,00 грн, 2027 рік –  5 208 200,00 грн., 2028 рік – 5 499 850,00 грн.

Кошти від відчуження майна, що перебуває у комунальній власності на 2026 рік – 5 000 000,00 грн, 2027 рік – 3 000 000,00 грн.

V. Показники фінансування бюджету, показники місцевого боргу, показники надання місцевих гарантій, обсягу гарантійних зобов’язань та гарантованого Теплодарською міською громадою боргу

Прогнозні показники фінансування Теплодарської МТГ в першу чергу враховують передачу коштів із загального фонду бюджету до бюджету розвитку (спеціального фонду) на реалізацію публічних інвестицій, на підготовку та реалізацію публічних інвестиційних проектів та програм публічних інвестицій із зазначенням пріоритетних напрямів таких публічних інвестицій з урахуванням середньострокового плану пріоритетних публічних інвестицій територіальної громади.

Профіцит за загальним фондом та дефіцит за спеціальним фондом бюджету Теплодарської  МТГ визначений у сумі:

на 2027 рік – 14 000 000,00 грн, на 2028 рік – 17 000 000,00 грн.

        На 2026-2028 роки публічні інвестиції плануються в таких обсягах:

2026 рік – 5 000 000,00 грн., 2027 рік – 17 000 000,00 грн., 2028 рік –                        17 000 000,00 грн.

     Реалізація інвестиційних проектів на території Теплодарської міської територіальної громади здійснюватиметься відповідно до визначених пріоритетних цілей та завдань, що відповідають Державній стратегії регіонального розвитку на 2021-2027 роки, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 05.08.2020р. № 695, Стратегії розвитку Одеської області на період 2021–2027 років в редакції, затвердженої рішенням Одеської обласної ради від 06.06.2025 № 768-VIII, Стратегія розвитку Теплодарської міської територіальної громади до 2030 року, затвердженої рішенням Теплодарської міської ради Одеського району Одеської області від 21.07.2025 року №712-VIII.

      Стратегічними цілями публічних інвестицій на 2026—2028 роки є безпека, застосування комплексних рішень з енергозбереження у житлових будівлях, покращення якості послуг з водопостачання.

         Середньостроковим планом пріоритетних публічних інвестицій на 2026–2028 роки пропонується визначити 3 ключові сектори (галузі) для публічного інвестування, які передбачають 4 пріоритетних напрями публічних інвестицій (основні напрями публічного інвестування).

  Обсяг публічних інвестицій на підготовку та реалізацію публічних інвестиційних проектів з урахуванням середньострокового плану пріоритетних публічних інвестицій Теплодарської міської територіальної громади на 2026–2028 роки, наведені у додатку 9 до Прогнозу бюджету Теплодарської міської територіальної громади на 2026-2028 роки.

Цілеспрямована діяльність виконавчих органів Теплодарської міської ради Одеського району Одеської області направлена на вирішення найбільш актуальних проблем та запитів громади, підвищення інвестиційного іміджу громади, конкурентоспроможності, якості життя у громаді через ефективне використання ресурсів.

Додаток 4 «Показники місцевого боргу» та Додаток 5 «Показники надання місцевих гарантій, обсягу гарантійних зобов’язань та гарантованого Автономною Республікою Крим, обласною радою, міською, селищною чи сільською територіальною громадою боргу» відсутні, у зв’язку з відсутністю інформації для відображення в зазначених додатках до Прогнозу бюджету Теплодарської МТГ на 2026-2028 роки.

 

VI. Показники видатків бюджету та надання кредитів з бюджету.

          В основу формування обсягів видатків Прогнозу покладено вимоги положень Бюджетного кодексу України, інших законодавчих актів, що стосуються місцевих бюджетів та міжбюджетних відносин, основних макроекономічних показників економічного і соціального розвитку України, визначених Бюджетною декларацією на 2026–2028 роки, схваленою постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2025 №774.

Основними цілями видаткової політики Теплодарської міської територіальної громади є:

– забезпечення стабільного функціонування бюджетних установ та виконання заходів, передбачених галузевими цільовими програмами. Подальше зміцнення матеріально-технічної бази бюджетних закладів;

 – підвищення результативності та ефективності управління бюджетними коштами шляхом здійснення оптимізації витрат бюджету та застосування дієвих методів економії;

 – забезпечення в повному обсязі потреби в асигнуваннях на оплату праці працівників бюджетних установ відповідно до встановлених чинним законодавством умов оплати праці та розміру мінімальної заробітної плати, проведення розрахунків за електричну, теплову енергію, водопостачання, водовідведення та природний газ, які споживаються бюджетними установами і організаціями;

       Прогнозні показники видатків бюджету громади на  2026-2028 роки визначені в межах показників дохідної частини бюджету Теплодарської міської територіальної громади на  2026-2028 роки з урахуванням подальшого підвищення мінімальних соціальних стандартів. Насамперед враховані вимоги статті 77 Бюджетного кодексу України щодо забезпечення в першочерговому порядку потреби в коштах на оплату праці працівників бюджетних установ, проведення розрахунків за електричну енергію, водопостачання, водовідведення, природний газ та  послуги зв’язку, які споживаються бюджетними установами.

Також  враховані обсяги видатків для забезпечення стабільної роботи установ та закладів соціально-культурної сфери, надання встановлених власних соціальних гарантій для малозахищених верств населення, ветеранів війни та членів їх сімей, підтримку в належному стані об’єктів житлово-комунального господарства, впровадження заходів з енергозбереження, а також виконання в межах фінансових можливостей Міських цільових  (комплексних) програм.

Граничні показники видатків бюджету та надання кредитів з бюджету головним розпорядникам коштів відображені у додатку 6 до Прогнозу бюджету Теплодарської міської територіальної громади на 2026-2028 роки.

Граничні показники видатків бюджету за Типовою програмною класифікацією видатків та кредитування місцевого бюджету відображені у додатку 7 до Прогнозу бюджету Теплодарської міської  територіальної громади на 2026-2028 роки.

         Видатки характеризуються реалізацією наступних напрямів за Типовою

програмною класифікацією видатків та кредитування місцевого бюджету.

На утримання галузі «Державне управління» в 2026 році сума видатків складе – 36 117 674,00 грн., в 2027 році –  38 936 978,00 грн.  в 2028 році – 41 759 980,00 грн.

На утримання галузі «Освіта» в 2026 році сума видатків складе-70 802 218,00 грн., в 2027 році  – 76 646 401,00 грн., в 2028 рік –  86 981 826,00 грн.

На утримання  галузі «Охорона здоров’я» в 2026 році сума видатків складе -2 117 740,00 грн., в 2027 році  – 2 268 100,00 грн., в 2028 рік –  2 395 114,00 грн.

На галузь «Соціальний захист та соціальне забезпечення» прогнозам на 2026 рік передбачено -5 104 592,00 грн., на 2027 рік – 5 469 881,00 грн. та на 2028 рік – 6 514 732,00 грн.

На  утримання закладів культури  прогнозам на  2026 рік передбачено – 2 575 560,00 грн., на 2027 рік – 2 772 560,00 грн. та на 2028 рік – 2 971 146,00 грн.

На  галузь «Фізична  культури і спорт» прогнозам на  2026 рік передбачено – 3 404 682,00 грн., на 2027 рік – 3 666 327,00 грн. та на 2028 рік – 3 939 153,00 грн.

На утримання житлово – комунального  господарства  громади  прогнозом на 2026 рік передбачено – 2 776 000,00 грн., на 2027 рік – 2 973 096,00 грн.  та  на  2028 рік  –  4 648 621,00 грн.

На  галузь «Економічна діяльність»  громади  прогнозом  на  2026 рік   передбачено – 2 914 295,00 грн., на  2027 рік  – 1 217 562,00 грн.  та  на  2028 рік  –  1 296 901,00 грн.

На галузь «Інша діяльність» громади прогнозом на 2026 рік   передбачено – 129 400,00 грн., на  2027 рік  – 171 034,00 грн.  та  на  2028 рік  –  176 415,00 грн.

 

«Державне управління»

Пріоритетними завданнями галузі «державне управління» є фінансове забезпечення функціонування органів місцевого самоврядування для здійснення ними повноважень, визначених Конституцією України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про службу в органах місцевого самоврядування» та іншими нормативно-правовими актами.

У межах реалізації програми «Державне управління» визначені наступні цілі державної політики, реалізація яких здійснюватиметься у середньостроковий період:

– підвищення ефективності використання бюджетних коштів при забезпеченні здійснення власних та делегованих повноважень органів місцевого самоврядування через функціонування діяльності виконавчих органів місцевих рад;

– забезпечення створення та підтримки сприятливого життєвого середовища, необхідного для всебічного розвитку людини, її самореалізації, захисту її прав, надання населенню місцевим самоврядуванням, утвореними установами та організаціями високоякісних і доступних адміністративних, соціальних та інших послуг, створення належних матеріальних, фінансових та організаційних умов для забезпечення здійснення власних і делегованих повноважень.

– здійснення управлінського організуючого впливу шляхом використання повноважень виконавчої влади через організацію виконання законів, здійснення управлінських функцій виконавчими органами міської ради з метою комплексного соціально-економічного та культурного розвитку територіальної громади, створення умов для реалізації громадянами їх прав і свобод;

– створення гнучкої системи підвищення кваліфікації працівників органів місцевого самоврядування.

Показниками досягнення цілей є:

– якість надання адміністративних послуг населенню;

– результативність та ефективність використання коштів на утримання та забезпечення функціонування виконавчих органів Теплодарської міської ради Одеського Одеської області;

– кількість звернень громадян;

– рівень впливу мешканців громади на місцеву владу та можливість їх участі у прийнятті рішень.

Кількість головних розпорядників бюджетних коштів за програмою «Державне управління» – 2 виконавчих органи Теплодарської  міської ради зі статусом юридичної особи (Виконавчий комітет Теплодарської  міської ради Одеського району Одеської області, Управління житлово-комунального господарства, землевпорядкування та майна Теплодарської міської ради Одеського району Одеської області, які фінансуються за рахунок бюджету Теплодарської міської територіальної громади.

При проведенні розрахунків враховано необхідність забезпечити:

– участь населення міста Теплодар у вирішенні завдань соціально-економічного та культурного розвитку міста шляхом підтримання ініціативи органів самоорганізації населення;

– створення належних умов для задоволення потреб територіальної громади м. Теплодар у сфері надання адміністративних послуг, а також у сфері організації видачі суб’єктам господарювання документів дозвільного характеру шляхом роботи відділу надання адміністративних послуг виконавчого комітету  Теплодарської міської ради Одеського району Одеської області:

– функціонування виконавчих органів, діяльність яких направлена на співпрацю з порідненими містами, що сприяє встановленню та розгортанню контактів між органами місцевого самоврядування, бізнес-структурами, науковими, культурними та спортивними організаціями, а також містянами, на міжнародному рівні; 

– реалізацію державної та формування місцевої політики у сферах інформаційної діяльності, цифровізації, цифрового розвитку, цифрових інновацій та кіберзахисту; створення умов для забезпечення Теплодарською  міською радою прав членів територіальної громади міста на користування мережами телекомунікацій та зв’язку;

– здійснення на території міста Теплодар державного архітектурно-будівельного контролю, самоврядного контролю за благоустроєм міста та виконанням Правил благоустрою території міста Теплодар, регулювання земельних правовідносин, інших повноважень.     

 

«Освіта»

У сфері забезпечення освіти діяльність органів місцевого самоврядування направлена на всебічний розвиток людини як особистості, її талантів, інтелектуальних, творчих і фізичних здібностей, формування цінностей, необхідних для успішної самореалізації, виховання відповідальних громадян, які здатні до свідомого суспільного вибору та спрямування своєї діяльності на користь іншим людям і суспільству, підвищення освітнього рівня громадян задля забезпечення сталого розвитку України та її європейського вибору.

Громада створює умови для здобуття освіти особами з особливими освітніми потребами з урахуванням індивідуальних потреб, можливостей, здібностей та інтересів, а також забезпечує виявлення та усунення факторів, що перешкоджають реалізації прав і задоволенню потреб таких осіб у сфері освіти.

За рахунок бюджету Теплодарської міської територіальної громади утримуватиметься 7 бюджетних установ галузі «Освіта», з них:

– заклади дошкільної освіти – 2,

– заклади загальної середньої освіти – 1,

– мистецькі школи – 1,

– будинок дитячої творчості -1,

– централізована бухгалтерія відділу освіти – 1,

– інклюзивно-ресурсні центри -1.

Цілі державної політики, реалізація яких здійснюватиметься у середньостроковий період:

– створення належних умов для надання якісної дошкільної освіти та виховання дітей;

– створення умов для повноцінного надання загальної середньої освіти у денних загальноосвітніх закладах;

– створення та впровадження освітньої технології, яка передбачає навчання і виховання дітей з особливими потребами (інклюзивна освіта) – забезпечення доступу дітей відповідної категорії до інклюзивного центру, що розташований в  с. Маяки.

– виконання заходів, спрямованих на забезпечення якісної, сучасної та доступної загальної середньої освіти «Нова українська школа»;

– задоволення потреб особистості в отриманні якісної культурно- мистецької освіти;

– забезпечення доступності спеціальної освіти мистецькими школами.

Показниками досягнення цілей є:

– забезпечення якісної, сучасної та доступної загальної середньої освіти;

– впровадження сучасних технологій дистанційного, змішаного навчання в умовах сучасного освітнього простору;

– забезпечення стійкого розвитку системи освіти, всебічного розвитку особистості, стабільного функціонування закладів та установ освіти м. Теплодар для задоволення освітніх потреб населення;

– інтеграція освіти до європейського і світового освітніх процесів;

– підвищення якості навчання, виховання, кваліфікації педагогічних працівників та їх компетентності;

– налагодження енергоефективності будівель та приміщень, покращення матеріально-технічної та навчально-методичної бази навчальних закладів, благоустрій територій;

– розробка і запровадження нових педагогічних технологій, інформатизація освіти, забезпеченість навчальних закладів та установ комп’ютерною та мультимедійною технікою, ліцензійним програмним забезпеченням тощо для вирішення актуальних завдань навчання, виховання, розвитку та управління;

– участь обдарованих дітей в інтелектуальних, творчих та спортивних заходах, що проводяться за межами міста, обмін досвідом, а також стимулювання учнів, педагогів та навчальних закладів до участі в інтелектуальних, творчих та спортивних заходах;

– достатня соціально-психологічна готовність усіх учасників навчально-виховного процесу до інклюзивного та інтегрованого навчання та виховання дітей з особливими освітніми потребами;

– збільшення кількості учнів мистецьких шкіл, які вступають до вищих мистецьких навчальних закладів;

– створення більш ефективної та комфортної системи навчання, виховання та самовдосконалення обдарованих дітей та молоді внаслідок проведення реконструкції та ремонту мистецьких шкіл;

– впровадження нових напрямів роботи, відкриття нових відділів, заохочення учнів до більш якісної та результативної роботи внаслідок оновлення бази музичних інструментів;

Реалізація гендерної стратегії здійснюється на умовах цілеспрямованої системної навчально-виховної діяльності, орієнтованої на створення гендерно чутливого освітнього середовища з рівними можливостями самореалізації особистості.

Гендерний підхід в освіті враховує: право на освіту (доступ і участь), права в процесі навчання (відсутність дискримінації, рівне ставлення, гендерно чутливе оточення), а також можливості, які набуваються через освіту (надалі можливість отримати гідну роботу, заробітну плату, приймати рішення тощо).

Цілі сталого розвитку передбачають забезпечення для дівчат і хлопців якісної освіти та рівного доступу до неї впродовж усього життя. Отримання всіма учнями знань і навичок з гендерної рівності є необхідною умовою для досягнення цієї цілі.

Особливий аспект робиться на забезпеченні доступу до навчання та якісної освіти для всіх дівчат та хлопців незалежно від стану здоров’я, місця проживання та рівня доходів родини; розвиток системи інклюзивної освіти; сприяння доступу етнічних меншин до освіти всіх рівнів. Все це знаходить відображення в стратегічних, програмних і бюджетних документах.

 

«Охорона здоров’я»

Пріоритетами розвитку галузі є забезпечення ефективного функціонування системи надання  населенню високоякісних і доступних медичних послуг, незалежно від віку, статі, соціального статусу.

 У 2026 – 2028 роках передбачається фінансування медичної галузі з метою реалізації таких заходів:

– забезпечення відшкодування фактичних витрат на виплату безоплатного і пільгового відпуску лікарських  засобів усім хворим пільгової категорії населення;

– забезпечення закладу виробами медичного призначення, реактивами та діагностичними системами;

– проведення розрахунків за електричну, теплову енергію, водопостачання, водовідведення.

На території громади функціонує Комунальне некомерційне підприємство «Теплодарський центр первинної медико-санітарної допомоги» Теплодарської міської ради Одеського району Одеської області.

 

«Соціальний захист та соціальне забезпечення»

Мережа закладів галузі «Соціальний захист та соціальне забезпечення» налічує 1 бюджетну установу КУ «Центр надання соціальних послуг» Теплодарської міської ради Одеського району Одеської області»

Пріоритетними завданнями у сфері соціального захисту та соціального забезпечення є забезпечення на території громади реалізації державної політики у сфері надання соціальних послуг, соціального захисту та соціального обслуговування населення,  ефективності проведення регіональної політики щодо покращення якості життя вразливих груп населення, забезпечення  державних гарантій та впровадження нових механізмів посилення адресності надання послуг, підтримки ветеранів війни, соціального захисту осіб з обмеженими фізичними можливостями та інших пільгових категорій громадян, соціальної підтримки військовослужбовців, учасників бойових дій потерпілих внаслідок російської агресії та війни в Україні, а також їх рідних для вирішення ряду питань соціально-побутового і матеріального характеру та в разі необхідності гідного посмертного вшанування та належного, безоплатного для родини загиблого у війні з російською федерацією поховання військовослужбовця, учасника бойових дій.

З метою реалізації базових соціальних потреб за рахунок коштів бюджету Теплодарської  міської територіальної громади здійснюється фінансування комплексних  програм соціальної підтримки населення “Соціальний захист населення міста” та програми соціального захисту та підтримки «Захисників і Захисниць України, членів їх сімей та членів сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України Теплодарської територіальної громади Одеського району Одеської області».

Враховуючи аналітичні дані звернень громадян, з кожним роком збільшуються показники кількості наданих заяв мешканців міста, які гостро потребують певних видів соціальних послуг, передусім адресної матеріальної грошової допомоги на лікування, проведення хірургічних операцій, медико-соціальної реабілітації, слухопротезування, стоматологічних послуг, а також на прожиття, придбання продуктів харчування, одягу тощо. Більшість таких звернень надходять від осіб похилого віку, ветеранів війни та праці, членів сімей загиблих (померлих) воїнів, осіб з інвалідністю, багатодітних сімей та одиноких громадян як найбільш вразливої категорії населення, які найгостріше відчувають негативні наслідки погіршення економічної ситуації.

Цілі державної політики, реалізація яких здійснюватиметься у середньостроковий період:

– підвищення рівня життя вразливих категорій громадян, надання їм необхідних соціальних послуг, забезпечення гідних умов існування;

– створення сприятливих умов життєдіяльності осіб з інвалідністю, їх соціальної реабілітації, працевлаштування та вільного доступу до об’єктів соціального, громадського і житлового призначення у місті Теплодар;

– сприяння розвитку громадських об’єднань та благодійних організацій;

– поліпшення становища сім’ї; рівної участі жінок і чоловіків у всіх сферах життєдіяльності; попередження домашнього насильства у всіх його проявах, протидія торгівлі людьми;

– реалізація державної політики, спрямованої на підвищення якості життя громадян;

– забезпечення організації заходів фінансової та іншої соціальної підтримки військовослужбовців, учасників бойових дій потерпілих внаслідок російської агресії та війни в Україні, а також їх рідних;

– фінансова підтримка родин військовослужбовців, учасників бойових дій, які втратили життя під час захисту України від російської агресії та участі в бойових діях;

– забезпечення організації заходів для вшанування та належного поховання військовослужбовців, учасників бойових дій внаслідок російської агресії та війни в Україні шляхом організації безоплатного їх поховання.

Показниками досягнення цілей є:

– надання послуг та інших видів допомоги соціально незахищеним верствам населення, які зареєстровані та фактично проживають у громаді, внутрішньо переміщеним особам;

– надання адресної допомоги та пільг населенню громади  у сфері житлово-комунальних послуг, послуг зв’язку та пільгового проїзду залізничним транспортом;

– забезпечення постраждалих осіб від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі місцем безпечного тимчасового цілодобового перебування;

– створення безперешкодного доступу осіб з інвалідністю до об’єктів соціального, громадського та житлового призначення;

– впровадження заходів для соціальної реабілітації, оздоровлення та підвищення конкурентоспроможності осіб з інвалідністю на ринку праці;

          – оздоровлення дітей, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки;

– надання соціальних пільг та гарантій громадянам, які мають особливі заслуги, та сім’ям загиблих;

– надання матеріальної допомоги окремим категоріям громадян та різних видів матеріальної допомоги Захисникам та Захисницям України, членам їх сімей, а також сім’ям загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України;

– безоплатного для родини загиблого у війні з російською федерацією поховання військовослужбовця, учасника бойових дій.

     

«Культура і мистецтво»

Головними пріоритетами галузі «Культура і мистецтво»  на 2026-2028 роки є створення умов для творчої самореалізації громадян, збереження культурно-духовної спадщини, повноцінне функціонування суспільного мовлення, що є запорукою становлення активного громадянського суспільства та задоволення його потреб в отриманні об’єктивної та неупередженої інформації,  відтворення   та  примноження  духовних і  культурних  здобутків  українського народу,  популяризація  народної  творчості та  проведення  культурно – мистецьких  заходів.

За рахунок бюджету Теплодарської міської територіальної громади утримуватимуться 2 установ галузі «Культура та мистецтво», у тому числі:

міська бібліотека -1;

          міський будинок культури-1.

Цілі державної політики, реалізація яких здійснюватиметься в середньостроковий період:

– проведення громадсько-культурних та організаційно-масових заходів. Стимулювання обдарованих дітей та молоді, підтримка членів творчих спілок, видатних діячів культури та мистецтва.;

– розвиток культурних традицій, збереження історичних цінностей, забезпечення доступності закладів культури для всіх верств населення;

– збереження та оновлення міської бібліотеки як культурно-просвітницьких та інформаційних закладів;

– модернізація матеріально-технічної бази закладів і установ культури шляхом проведення необхідних ремонтних робіт, впровадження енергозберігаючих технологій, оновлення меблів, обладнання тощо.

Показниками досягнення цілей є:

– збільшення кількості та якості культурологічних заходів, які проводяться у  громаді;

– популяризація міста Теплодар як культурно міста;

– збільшення кількості відвідувачів за рахунок створення нових програм, експозицій та фестивалів Теплодарського міського будинку культури;

– забезпечення широкого залучення читачів до відвідування бібліотеки міста:

– підвищення ефективності використання та збільшення бібліотечних фондів, розширення послуг, що надаються населенню у бібліотеках міста, з метою задоволення і розвитку інформаційно-культурних потреб користувачів;

– формування нового середовища з комплексом інноваційних послуг для задоволення освітніх, інформаційних, культурних потреб мешканців міста.

 

«Фізична культура і спорт»

         Пріоритетами розвитку галузі «Фізична культура і спорт» на 2026-2028 роки є всебічне фізичне виховання та створення здорової нації. Головна мета – формування у населення Теплодарської міської територіальної громади активної соціальної орієнтації на здоровий спосіб життя, спортивно-масова робота з населенням.

Фізична культура є важливим чинником всебічного розвитку особистості, тоді як спорт – важливим чинником досягнення фізичної та духовної досконалості людини, формування патріотичних почуттів у громадян та позитивного міжнародного іміджу держави.

Враховуючи це, для розвитку здібностей вихованців дитячо-юнацьких спортивних шкіл в обраному виді спорту на місцевому рівні створено умови для фізичного розвитку, повноцінного оздоровлення, змістовного відпочинку і дозвілля дітей, стимулювання до успішного виступу на міжнародних та всеукраїнських спортивних змаганнях видатних спортсменів.

За рахунок бюджету Теплодарської міської територіальної громади утримується 1 установа, Теплодарська дитячо-юнацька спортивна школа, а також фінансується 1 програма підтримки спорту.

Реалізація цілей державної політики на рівні органів місцевого самоврядування в галузі «Фізична культура і спорт» спрямована на:

– забезпечення розвитку системи позашкільної освіти, а саме  Теплодарської дитячо-юнацької спортивної школи, з метою популяризації олімпійського руху, залучення широких верств населення до занять фізичною культурою та спортом до фізично активного дозвілля, формування здорового способу життя;

– покращення рівня навчально-тренувального процесу в спортивних школах, залучення більшої кількості дітей до систематичних занять олімпійськими та неолімпійськими видами спорту;

– убезпечення життя та здоров’я осіб, які займаються фізичною культурою і спортом, учасників та глядачів спортивних і фізкультурно-оздоровчих заходів;

– збільшення кількості осіб з обмеженими можливостями, залучених до занять фізкультурно-спортивною реабілітацією;

– стимулювання до успішного виступу на спортивних змаганнях різних рівнів спортсменів міста Теплодар.

Показниками досягнення цілей є:

– збільшення кількості осіб, залучених до систематичних занять з фізичної культури та спорту, та збільшення кількості фізкультурно-спортивних заходів для осіб з обмеженими можливостями;

– масове залучення учнівської та допризовної молоді міста Теплодар до занять фізичною культурою та спортом, пропаганда патріотизму та здорового способу життя;

– розвиток та популяризація нових олімпійських та неолімпійських видів спорту, загальне збільшення кількості осіб, які систематично займаються спортом;

– збільшення відсотка дітей, які систематично займаються спортом, від загальної кількості мешканців громади, покращення рівня пропаганди здорового способу життя, покращення спортивних результатів мешканців на міжнародних та всеукраїнських змаганнях;

– формування родинних традицій, залучення дітей на власному прикладі батьків до систематичних занять фізичною культурою та спортом, здорового способу життя, зміцнення психологічних та емоційних стосунків у сім`ї;

– сприяння роботі спортивних організацій, що здійснюють розвиток видів спорту на території громади.

 

«Житлово-комунальне господарство»

Житлово-комунальне господарство – складний комплекс різноманітних підприємств, організацій, служб, господарств, інженерних споруд і мереж, які розміщені на території населеного пункту і задовольняють потреби населення та інші категорії споживачів у житлово-комунальних послугах, суттєво впливають на розвиток економічних відносин в державі.

Необхідність інтеграції в європейський соціальний простір вимагає оновлення методологічних  підходів до вибудовування політики у житлово-комунальній сфері з орієнтиром на підвищення якості надання послуг населенню та створення зручних умов життя у місті.

Цілі державної політики, реалізація яких здійснюватиметься в середньостроковий період:

– приведення ліфтів і ліфтового обладнання багатоповерхових житлових будинків у відповідність до сучасних вимог та недопущення аварійних ситуацій при експлуатації ліфтів;

– здійснення ефективних і комплексних заходів з підвищення рівня благоустрою міста та ефективної експлуатації об’єктів благоустрою;

– організація благоустрою міста у сфері розміщення зовнішньої реклами;

– модернізація мереж зовнішнього освітлення із застосуванням енергозберігаючих технологій;

– впровадження нових енергозберігаючих та енергоефективних технологій у сфері житлово-комунального господарства.

Показниками досягнення цілей є:

– поліпшення стану житлового фонду та ліфтового господарства;

– залучення власників квартир до управління належними їм багатоквартирними будинками;

– забезпечення якісного освітлення вулиць, прибудинкових територій житлових будинків та надійності функціонування мереж зовнішнього освітлення міста;

– поліпшення санітарного та естетичного стану міста;

– створення сприятливих умов для проживання у місті;

   –  поліпшення санітарного та естетичного стану благоустрою громади;

   – надійність функціонування систем життєзабезпечення громади та покращення умов проживання громадян;

модернізація інженерних мереж теплопостачання,  водопостачання та водовідведення.

Пріоритетними напрямками реформування житлово-комунального господарства є підвищення якості житлово-комунальних послуг для всіх верств населення.

У 2026 – 2028 роках плануються здійснити наступні заходи:

  • комплексна модернізація/заміна ліфтового господарства;
  • підвищення якості питної води;
  • сприяння розвитку благоустрою Теплодарської міської територіальної громади,

зокрема:

забезпечення функціонування системи вуличного освітлення за допомогою енергозберігаючих світильників;

збереження зелених насаджень, утримання в задовільному та упорядкованому стані зелених зон громади, створення сприятливих умов для проживання у громаді.

 

«Економічна діяльність»

Пріоритетами у розвитку економічної діяльності є організація сприятливого і комфортного життєвого простору шляхом створення умов для розвитку соціальної інфраструктури громади, забезпечення ефективного та надійного функціонування інженерних мереж і комунікацій, сприяння підвищенню комфортного проживання громадян на території громади.

Цілі державної, регіональної та місцевої політики, реалізація яких здійснюватиметься в середньостроковому періоді:

 -формування сприятливого інвестиційного клімату, позитивного інвестиційного іміджу та просування на зовнішній ринок інвестиційних можливостей регіону;

– створення сприятливих умов для проведення підприємницької діяльності;

– здійснення заходів із землеустрою;

– розвиток дорожньо-транспортної інфраструктури громади;

– створення міських зон відпочинку;

– здійснення цифровізації та цифрового розвитку;

– розвиток цифрових навичок та цифрових прав громадян;

– розвиток електронних інформаційних ресурсів, безпека інформації, зв’язку, телекомунікацій, оптимізація взаємодії органів місцевого самоврядування, громадян, забезпечення реалізації конституційного права громадян на звернення, спрощення доступу населення громади до прийнятих нормативних актів;

-забезпечення реалізації основних напрямів політики держави шляхом виконання програм соціально-економічного та культурного розвитку громади;

– підвищення рівня безпеки дорожнього руху;

– адаптація вулично-дорожньої мережі міста до велосипедного руху.

Показниками досягнення цілей є:

– поліпшення стану покриття вулично-шляхової мережі;

– зменшення кількості дорожньо-транспортних пригод;

– створення розвиненої мережі велодоріжок.

– підвищення комфортності та безпеки зупинок громадського транспорту;

 – популяризація інвестиційного потенціалу Теплодарської міської територіальної громади;

-сприяння залученню фінансування міжнародних фінансових інститутів;

-створення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.

 

«Інша діяльність»

Цілі державної, регіональної та місцевої політики, реалізація яких здійснюватиметься у середньостроковому періоді:

-організація ефективного управління у громаді при виникненні надзвичайної ситуації, а також в умовах воєнного стану в Україні;

-створення необхідного запасу матеріального резерву, товарів першої необхідності, а також здійснення контролю за їх наявністю та зберіганням;

-забезпечення виконання пріоритетних завдань та проведення заходів, пов’язаних з рятуванням життя і охороною здоров’я людей на території громади, запобігання виникненню надзвичайних ситуацій, захист населення на території громади, участь у підготовці рішень з питань створення, розміщення, визначення обсягу матеріальних резервів під час ліквідації надзвичайних ситуацій та подій;

-забезпечать виконання заходів з охорони навколишнього природного середовища;

публічна безпека, охорона життя, здоров’я та прав громадян на території громади.

Показниками досягнення цілей є:

        – оперативність та своєчасність аварійних виїздів, їх кількість, кількість випадків виявлених надзвичайних ситуацій;

         – кількість противоепідимічних заходів.

 – своєчасність та повнота проведення закупівель матеріального резерву;

 – запобігання та зменшення негативного впливу господарської діяльності на довкілля.

Гендерна політики в Теплодарській міській територіальній громаді  будується на основі міжнародних нормативно-правових актів, ратифікованих Україною та  регулюється національними нормативно-правовими актами щодо рівноправності між жінками і чоловіками.

Відповідно до ст. 51 Бюджетного кодексу України передбачено, що керівники бюджетних установ утримують чисельність працівників, військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та здійснюють фактичні видатки на заробітну плату (грошове забезпечення), включаючи видатки на премії та інші види заохочень чи винагород, матеріальну допомогу, лише в межах фонду заробітної плати (грошового забезпечення), затвердженого для бюджетних установ у кошторисах.

 

VII. Взаємовідносини бюджету з іншими бюджетами. 

В обсязі міжбюджетних трансфертів на середньостроковий період, що надається бюджету Теплодарської міської територіальної громади з державного бюджету прогнозується:

базова дотація:

у 2026 році – 21 010 000 гривень;

у 2027 році – 24 564 700 гривень;

у 2028 році – 36 286 000 гривень.

         освітня субвенція:

у 2026 році – 24 478 900 гривень;

у 2027 році – 26 411 900 гривень;

у 2028 році – 28 344 800 гривень.

Обсяг міжбюджетних трансфертів бюджету Теплодарської міської територіальної громади з інших місцевих бюджетів прогнозується:

Субвенція з місцевого бюджету на здійснення переданих видатків у сфері освіти за рахунок освітньої субвенції:

у 2026 році – 1 883 763 гривень;

у 2027 році – 2 032 580 гривень;

у 2028 році – 2 180 959 гривень.

Інші субвенції з місцевого бюджету:

у 2026 році – 726 386 гривень;

у 2027 році – 769 242 гривень;

у 2028 році – 810 012  гривень.

 

Показники міжбюджетних трансфертів з інших бюджетів наведені в додатку 10 до Прогнозу бюджету Теплодарської МТГ на 2026 – 2028 роки.

Обсяг міжбюджетних трансфертів з бюджету Теплодарської міської територіальної громади іншим бюджетам відсутні.

 

VIII. Інші положення та показники прогнозу бюджету.

Конкретні показники обсягів доходів та видатків, фінансування
та кредитування на 2026−2028 роки, визначених цим Прогнозом, можуть уточнюватися залежно від зміни реальних фінансових можливостей бюджету на відповідні роки.

До Прогнозу додаються:

Додаток 1 «Загальні показники бюджету Теплодарської міської територіальної громади»;

Додаток 2 «Показники доходів бюджету Теплодарської міської територіальної громади»;

Додаток 3 «Показники фінансування бюджету Теплодарської міської територіальної громади»;

Додаток 6 «Граничні показники видатків бюджету Теплодарської міської територіальної громади  та надання кредитів з бюджету головним розпорядникам коштів»;

Додаток 7 «Граничні показники видатків бюджету Теплодарської міської територіальної громади  за Типовою програмною класифікацією видатків та кредитування бюджету Теплодарської міської територіальної громади»;

Додаток 9 «Обсяг публічних інвестицій на підготовку та реалізацію публічних інвестиційних проектів та програм публічних інвестицій з урахуванням середньострокового плану пріоритетних публічних інвестицій бюджету Теплодарської міської територіальної громади»;

Додаток 10 «Показники міжбюджетних трансфертів з інших бюджетів до бюджету Теплодарської міської територіальної громади»;

Додаток 11 «Показники міжбюджетних трансфертів іншим бюджетам з бюджету Теплодарської міської територіальної громади».

 

Не складались:

Додаток 4 «Показники місцевого боргу»;

Додаток 5 «Показники гарантованого Теплодарською міською радою боргу і надання місцевих гарантій».

Додаток 8 «Граничні показники кредитування бюджету Теплодарської міської територіальної громади за Типовою програмною  класифікацією видатків та кредитування  місцевого бюджету».

Додаток 11 «Показники міжбюджетних трансфертів іншим бюджетам з бюджету Теплодарської міської територіальної громади».

 

Прогноз бюджету Теплодарської міської територіальної громади на 2026-2028 роки складено фінансовим управлінням виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеського району Одеської області.

 

 

 

Секретар міської ради                                                        Наталія САМОЧОРНА