№731-VIII Про затвердження Міської програми фінансової підтримки комунальних підприємств Теплодарської міської ради Одеського району Одеської області на 2026 – 2030 роки

21 липня 2025 року                                    м.Теплодар                                                  №731-VIII

 

Про затвердження Міської програми фінансової підтримки

комунальних підприємств Теплодарської міської ради

Одеського району Одеської області на 2026 – 2030 роки

Відповідно до ст.25 п.22 ч.1, ст.26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, ст.ст.71,91 Бюджетного кодексу України, Закону України “Про державну допомогу суб’єктам господарювання”, з метою забезпечення стабільної роботи комунальних підприємств, які діють на території Теплодарської міської територіальної громади і засновником є Теплодарська міська рада Одеського району Одеської області, належного виконання ними статутних завдань щодо надання мешканцям громади якісних послуг в галузі житлово-комунального господарства, Теплодарська міська рада Одеського району Одеської області

ВИРІШИЛА: 

  1. Затвердити міську Програму фінансової підтримки комунальних підпиємств Теплодарської міської ради Одеського району Одеської області на період на 2026-2030 роки” згідно з додатком.
  2. Фінансовому управлінню виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеського району Одеської області (ОДАРИЧ С.) здійснювати фінансування заходів даної програми, згідно затвердженого бюджету на відповідний рік.
  3. Визнати таким, що втрачає чинність рішення Теплодарської міської ради Одеської області від 19 листопада 2024 року №604-VІІI “Про затвердження Міської програми фінансової підтримки комунальних підприємств Теплодарської міської ради Одеського району Одеської області на 2025-2027 роки», з 01 січня 2026 року.
  4. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійні комісії:

– з питань житлово-комунального господарства, промисловості, транспорту, зв’язку, освіти, культури та спорту;

– з фінансово-економічних питань, бюджету, інвестицій, комунальної власності та підтримки підприємницької діяльності, торгівлі.

 

 

 

Міський голова                                                                                                 Олександр ЧУЙКО

           

 

 

Додаток

до рішення 

міської ради

від 21 липня 2025 року

№731-VIII

                                                 

 

 

 Міська програма

фінансової підтримки комунальних підпиємств Теплодарської міської ради Одеського району Одеської області на 2026-2030 роки

   

м.Теплодар – 2025

 

 

 

  

ЗМІСТ 

1. Паспорт Програми

3

 

 

2. Визначення проблеми, на розв’язання якої  спрямована програма

4

 

3. Мета Програми

5

 

4. Обґрунтування шляхів і засобів розв’язання проблеми

5

 

 

5. Обсяг та джерела фінансування. Строки та етапи виконання Програми

6

 

6. Завдання та заходи реалізації  Програми

7

 

7. Очікувані  результати  виконання Програми

7

 

8. Координація та контроль за ходом виконанням Програми

8

10. Додаток до програми “ПОРЯДОК надання та використання коштів міського бюджету у вигляді фінансової підтримки та внесків до статутних капіталів комунальних підприємств, засновником яких є Теплодарська міська рада Одеського району Одеської області”

9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. Паспорт

Міської  програма фінансової підтримки комунальних підпиємств Теплодарської міської ради Одеського району Одеської області

на 2026-2030 роки

Назва програми

Міська програма фінансової підтримки комунальних підпиємств Теплодарської міської ради Одеського району Одеської області на 2026-2030 роки

Ініціатор розроблення програми

Теплодарська міська рада Одеського району Одеської області

Підстава для розроблення програми

Господарський кодекс України, Закон України “Про місцеве самоврядування в Україні”, “Про державну допомогу суб’єктам господарювання”, та чинне законодавство України

Розробник програми та відповідальний виконавець

Управління житлово-комунального господарства, землевпорядкування та майна Теплодарської міської ради Одеського району Одеської області

Учасники  програми

Управління житлово-комунального господарства, землевпорядкування та майна Теплодарської міської ради Одеського району Одеської області, міське комунальне підприємство “Теплодарводоканал”, міське комунальне підприємство “Одеська теплоелектроцентраль №2”

Головна мета програми

Забезпечення стабільної роботи комунальних підприємств відповідно до їх функціональних призначеннь, щодо надання мешканцям міста послуг в галузі житлово – комунального господарства.

Термін реалізації програми

 2026-2030 роки

Джерела фінансування

Кошти міського бюджету, обласного або державного бюджетів та  інші джерела, не заборонені чинним законодавством

Загальний обсяг фінансування

Обсяг фінансування визначається рішенням про міський бюджет на відповідний рік (з урахуванням внесення протягом року змін та доповнень)

  1. Визначення проблем, на розв’язання якої спрямована Програма

Програма фінансової підтримки комунальних підприємств у Теплодарській міській територіальній громаді на 2026-2030 роки (далі Програма) розроблена на виконання ст.91 Бюджетного кодексу України, відповідно до Господарського кодексу України, Законів України “Про місцеве самоврядування в Україні”, “Про державну допомогу суб’єктам господарювання.

Для забезпечення виконання статутних завдань комунальні підприємства нерідко потребують залучення додаткового фінансування, яке сприятиме стабілізації їх фінансово-господарської діяльності, покращенню стану розрахунків, більш ефективному використанню майна, що належить до комунальної власності Теплодарської міської територіальної громади, оновленню виробничих потужностей, технічної бази, забезпеченню повного і своєчасного внесення платежів до бюджету.

Міські комунальні підприємства “Теплодарводоканал”, “Одеська теплоелектроцентраль №2”, Теплодарської міської ради Одеського району Одеської області, створені з метою надання послуг забезпечення м.Теплодар централізованим водопостачанням та централізованим водовідведенням, централізованим опаленням.

На даний час фінансовий стан міських комунальних підприємств “Теплодарводоканал”, “Одеська теплоелектроцентраль №2” є складним через велике податкове навантаження та постійне зростання витрат (підвищення прожиткового мінімуму, ріст цін на енергоносії та матеріали). Ці фактори зумовлюють необхідність значного підняття тарифів та водночас роблять їх непідйомними для більшості споживачів.

Такий стан справ призводить до неякісного надання послуг комунальними підприємствами споживачам, унеможливлює оновлення та переоснащення технічної бази підприємств, впровадженню енергозберігаючих технологій та до своєчасних і в повних розрахунків з бюджетами всіх рівнів.

Несвоєчасна оплата за нарахованими податковими зобов’язаннями (єдиний соціальний внесок, податок на доходи фізичних осіб, тощо), зобов’язаннями зі сплати за спожиті енергоносії, інших складових витрат комунальних підприємств загрожують значними штрафними санкціями та пеней, що як наслідок призведе до збитковості комунальних підприємств.

У сучасних економічних умовах для забезпечення виконання власних статутних завдань комунальні підприємства нерідко потребують залучення додаткового фінансування, яке сприятиме стабілізації їх фінансово-господарського діяльності, покращенню стану розрахунків, більш ефективному використанню майна комунальної власності, оновленню виробничих потужностей, технічної бази, забезпеченню повного і своєчасного внесення платежів до бюджета.

Тому, враховуючи вищезазначене у вказаній ситуації єдино вірним рішенням, як це підтвердила практика багатьох місцевих громад, є надання фінансової підтримки власним комунальним підприємствам у відповідності з положеннями Господарського кодексу України, Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, Бюджетного Кодексу України, “Про державну допомогу суб’єктам господарювання”.

  1. Мета Програми

Метою Програми –  є забезпечення стабільної роботи комунальних підприємств Теплодарської міської ради Одеського району Одеської області відповідно до їх функціонального призначення щодо надання мешканцям громади якісних послуг в галузі житлово–комунального господарства, створення робочих місць і надходжень коштів до місцевого бюджету, виконання зобов’язань з виплати заробітної плати працівникам та за податковими зобов’язаннями, забезпечення раціонального використання і збереження комунального майна, зміцнення матеріально-технічної бази підприємства, сприяння створенню належних умов для здійснення своєї поточної діяльності по виробництву і наданню якісних послуг споживачам, забезпечення якісного утримання та поточного ремонту об’єктів благоустрою міста, оздоровлення фінансового стану підприємства за рахунок надання фінансової підтримки, поліпшення екологічного і санітарного стану та естетичного вигляду Теплодарської міської територіальної громади.

  1. Обґрунтування шляхів і засобів розв’язання проблеми

 Фінансування заходів, передбачених Програмою, здійснюватиметься на підставі листа-подання (клопотання) комунального підприємства з наведеним обґрунтуванням щодо необхідності відповідної фінансової підтримки підприємство, за рахунок поточних трансфертів та поповнення статутного фонду шляхом інвестування у необоротні активи через перерахування коштів з рахунку, відкритому в органі Державної Казначейської Служби, на рахунок відповідного одержувача бюджетних коштів або на рахунки, відкриті в банківських установах.

Надання фінансової підтримки комунальному підприємству передбачає здійснення поточних трансфертів за рахунок загального фонду та внесків до їх статутних фондів за рахунок коштів спеціального фонду бюджету розвитку міського бюджету.

Головним розпорядником коштів на виконання Програми є структурний підрозділ Теплодарської міської ради Одеського району Одеської області.

Одержувачем бюджетних коштів є міські комунальні підприємства “Теплодарводоканал”, “Одеська теплоелектроцентраль№2” Теплодарської міської ради Одеського району Одеської області або їх правонаступники у разі реорганізації або ліквідації комунального підприємства у якого зберігаються аналогічні види діяльності, перелік підприємств може змінюватись протягом бюджетного періоду відповідними рішеннями про внесення змін до бюджету.

Фінансування Програми здійснюється згідно з Порядком надання та використання коштів міського бюджету у вигляді фінансової підтримки та внесків до статутних капіталів комунальних підприємств шляхом надання поточних трансфертів комунальним підприємствам за рахунок загального фонду міського бюджету.

Комунальне підприємство подає головному розпоряднику бюджетних коштів лист-звернення, з наведеними обґрунтуваннями щодо необхідності надання фінансової підтримки комунальному підприємству з результатами аналізу фінансово-господарської діяльності за попередній рік, показників діяльності і розвитку підприємств у поточному році та на плановий рік.

Комунальні підприємства використовують кошти, отримані у вигляді фінансової підтримки, відповідно до плану використання бюджетних коштів, погодженого в установленому порядку з головним розпорядником бюджетних коштів (за попереднім узгодженням з керівником структурного підрозділу міської ради, до повноважень якого належить галузь, у якій працює комунальне підприємство, та заступником  міського голови, до функціональних повноважень якого віднесено координацію роботи зазначеного структурного підрозділу).

Контроль за фінансуванням комунальних підприємств здійснює головний розпорядник бюджетних коштів, в особі керівника структурного підрозділу міської ради до повноважень якого належить галузь, у якій працює комунальне підприємство та заступника міського голови до функціональних повноважень якого віднесено координацію роботи зазначеного структурного підрозділу.

Відповідальність за цільове та законне використання коштів, які були отримані відповідно до Програми, та відповідність проведених видатків фінансовим планам, висновкам та планам використання бюджетних коштів комунальних підприємств, несуть керівники комунальних підприємств.

Комунальні підприємства з метою підтвердження використання коштів, які були отримані відповідно до Програми, щоквартально надають головному розпоряднику бюджетних коштів (за попереднім узгодженням з керівником структурного підрозділу міської ради до повноважень якого належить галузь, у якій працює комунальне підприємство та заступником  міського голови до функціональних повноважень якого віднесено координацію роботи зазначеного структурного підрозділу) копії платіжних документів, звіти про виконання фінансових планів разом із пояснювальною запискою щодо результатів діяльності із зазначенням напрямів використання вищезазначених коштів, причин відхилень фактичних показників від планових. 

  1. Обсяг та джерела фінансування. Строки та етапи виконання Програми

 Фінансова підтримка міським комунальним підприємствам “Теплодарводоканал”, “Одеська теплоелектроцентраль №2” Теплодарської міської ради Одеського району Одеської області може надаватися на поворотній та безповоротній основі для забезпечення належної реалізації його статутних завдань, посилення фінансово-бюджетної дисципліни, вжиття заходів для виробництва та надання якісних, безпечних, безперебійних послуг населенню з метою створення сприятливих умов для життєдіяльності Теплодарської міської територіальної громади і сприяння поліпшенню фінансово-господарської діяльності зазначеного підприємства.

Фінансова підтримка надається виключно в межах бюджетних призначень, встановлених рішенням Теплодарської міської ради Одеського району Одеської області про міський бюджет на відповідний рік та за цією Програмою, в межах надходжень до міського бюджету

Фінансове забезпечення виконання Програми здійснюється у відповідності до чинного законодавства за рахунок коштів місцевого, обласного або державного бюджетів фінансування здійснюватиметься в межах асигнувань, передбачених бюджетом шляхом спрямування коштів відповідним виконавцям.

Виконання заходів Програми передбачається на 2026-2030 роки.

Етапи виконання прогами:

І етап – 2026 рік; ІІ етап – 2027 рік; ІІІ етап – 2028 рік; ІV етап – 2029 рік;

V етап – 2030 рік.

Програма переглядається щороку з метою уточнення завдань, які необхідно вирішити у наступному році. Також, у разі необхідності протягом поточного року можуть вноситися зміни щодо прогнозних обсягів фінансування, переліку завдань та заходів, тощо. Пропозиції щодо внесення змін до Програми готує Управління житлово-комунального господарства, землевпорядкування та майна Теплодарської міської ради Одеського району Одеської області.       

Всього

тис.грн.

Прогнозні обсяги фінансування, тис.грн.

І етап

ІІ етап

ІІІ етап

ІV етап

V етап

2026

2027

2028

2029

2030

6400,0

2000,0

2100,0

2300,0

 Головним розпорядником коштів на виконання Програми є Управління житлово-комунального господарства, землевпорядкування та майна Теплодарської міської ради Одеського району Одеської області.

6.Завдання та заходи реалізації  Програми

Програма спрямована на виконання наступних завдань:

– покращення якості послуг;

– своєчасне здійснення розрахунків із заробітної плати, оплати поточних рахунків за спожиті енергоносії, що відносяться до виробничої собівартості послуг, та є невідємною частиною виробничого циклу, комунальні послуги, матеріально-технічні ресурси, сплату податків і зборів, тощо;

-погашення наявної кредиторської заборгованості та поповнення обігових коштів комунального підприємства;

– забезпечення інших заходів для фінансової підтримки комунальних підприємств;

Реалізація Програми здійснюється шляхом запровадження наступних заходів, спрямованих на розв’язання проблеми та досягнення мети:

1.Надання комунальними підприємствами фінансово-економічних розрахунків (обґрунтування) необхідності виділення коштів на надання фінансової підтримки.

2.Розгляд структурними підрозділами міської ради направлених матеріалів та підготовка проекту рішення міської ради щодо виділення коштів за рахунок коштів міського бюджету.

3.Прийняття відповідного рішення Теплодарською міською радою Одеського району Одеської області.

 4.Забезпечення виконання рішення міської ради та використання підприємствами виділених коштів у повному обсязі за цільовим призначенням. 

  1. Очікувані результати виконання Програми

Надання фінансової підтримки комунальних підприємств сприятиме:

– підвищенню рівня якості послуг, що надаються населенню громади у сфері благоустрою, житлово-комунального, тощо;

-упорядкуванню розрахунків комунальних підприємств з енергопостачальними організаціями за спожиті в процесі виробництва послуг енергоносії та скороченню, у разі наявності, кредиторської заборгованості (в тому числі за минулі періоди), заборгованості з виплати заробітної плати, своєчасному проведенню розрахунків з бюджетами всіх рівнів з податків і зборів;

– створенню умов для стабільної та беззбиткової роботи комунальних підприємств при здійсненні своєї господарської діяльності;

– вирішенню інших проблемних питань, що виникають при наданні відповідних послуг комунальними підприємствами.

  1. Координація та контроль за ходом виконанням Програми

Головний розпорядник коштів, в межах своїх повноважень, здійснює оцінку ефективності Програми, що передбачає заходи з моніторингу, аналізу та контролю за цільовим та ефективним використанням бюджетних коштів. Контроль за використанням бюджетних коштів, спрямованих на забезпечення виконання Програми, здійснюється в порядку, встановленому бюджетним законодавством. Контроль за виконанням цієї Програми здійснює Управління житлово-комунального господарства, землевпорядкування та майна Теплодарської міської ради Одеського району Одеської області.

З метою дотримання принципу колегіальності, компетентності та прозорості фінансового забезпечення реалізації Програми, функції щодо здійснення системного моніторингу покладаються на постійні комісії міської ради:

– з фінансово-економічних питань, бюджету, інвестицій, комунальної власності та підтримки підприємницької діяльності, торгівлі;

– з питань житлово – комунального господарства, промисловості, транспорту та зв’язку.

 

ПОРЯДОК

надання та використання коштів міського бюджету у вигляді

фінансової підтримки комунальних підприємств, засновником яких є Теплодарська міська рада Одеського району Одеської області 

Цей Порядок визначає механізм надання та використання коштів міського бюджету у вигляді фінансової підтримки комунальних підприємств, засновником яких є Теплодарська міська рада Одеського району Одеської області (далі – комунальні підприємства) у рамках міської Програми фінансової підтримки комунальних підприємств Теплодарська міська рада Одеського району Одеської області на 2026-2030 роки (далі – Програма).

  1. Фінансова підтримка комунальним підприємствам надаються на безповоротній основі для забезпечення належної реалізації їх статутних завдань, посилення фінансово-бюджетної дисципліни, вжиття заходів для надання якісних, безпечних, безперебійних послуг населенню з метою створення сприятливих умов для життєдіяльності громади і сприяння поліпшенню фінансово-господарської діяльності зазначених підприємств відповідно до Програми.
  2. Надання фінансової підтримки комунальним підприємствам здійснюється головним розпорядником бюджетних коштів, в особі Управління житлово-комунального господарства, землевпорядкування та майна Теплодарської міської ради Одеського району Одеської області.
  3. Фінансова підтримка комунальним підприємствам надається за рахунок коштів міського бюджету в обсягах, передбачених рішенням міської ради про міський бюджет на відповідний рік, або інших джерел, не заборонених чинним законодавством України, відповідно до фінансового плану, затвердженого в установленому порядку рішенням міської ради.
  4. Фінансова підтримка надається як поточні трансферти комунальним підприємствам, які включені до мережі головного розпорядника бюджетних коштів як одержувачі бюджетних коштів та використовується відповідно до погодженого в установленому порядку плану використання бюджетних коштів.

Фінансова підтримка надається за відповідним до сфери діяльності кодом Типової програмної класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів (далі – ТПКВКМБ), за КЕКВ 2610 “Субсидії та поточні трансферти підприємствам (установам, організаціям)” шляхом перерахування коштів на рахунок підприємства, відкритий в органах державної казначейської служби України (або в інших банківських установах), відповідно до плану використання бюджетних коштів, затвердженого керівником підприємства за погодженням з розпорядником бюджетних коштів.

Реєстрація бюджетних зобов’язань здійснюється органами державної казначейської служби України у порядку, встановленому законодавством.

5. На підставі листів з пропозиціями на перерахування фінансової підтримки комунальних підприємств, структурний підрозділ Теплодарська міська рада Одеського району Одеської області, до повноважень якого належить галузь, у якій працює комунальне підприємство за погодженням з заступником міського голови до функціональних повноважень якого віднесено координацію роботи зазначеного структурного підрозділу, надає до фінансового управління Теплодарської міської ради Одеського району Одеської області пропозиції на фінансування, згідно з помісячним розписом міського бюджету.

  1. Закупівля товарів, робіт, послуг та проведення інших платежів комунальними підприємствами здійснюється у визначеному законодавством порядку.
  2. Контроль за фінансуванням комунальних підприємств відповідно до Програми здійснює відповідний структурний підрозділ Теплодарська міська рада Одеського району Одеської області, до повноважень якого належить галузь, у якій працює комунальне підприємство та заступник міського голови до функціональних повноважень якого віднесено координацію роботи зазначеного структурного підрозділу.
  3. Відповідальність за цільове та законне використання коштів, які були отримані відповідно до Порядку, та відповідність проведених видатків фінансовим планам, висновкам та планам використання бюджетних коштів комунальних підприємств несуть керівники комунальних підприємств.
  4. Комунальні підприємства для підтвердження цільового та законного використання бюджетних коштів, які були отримані згідно з цим Порядком, щоквартально надають відповідному структурному підрозділу Теплодарська міська рада Одеського району Одеської області, до повноважень якого належить галузь, у якій працює комунальне підприємство, копії платіжних документів, звіти про виконання фінансових планів разом із пояснювальною запискою щодо результатів діяльності із зазначенням напрямів використання вищезазначених коштів, причин відхилень фактичних показників від планових.
  5. З метою виконання Програми, комунальним підприємством надаються інші документи на вимогу відповідного структурного підрозділу Теплодарська міська рада Одеського району Одеської області, до повноважень якого належить галузь, у якій працює комунальне підприємство.
  6. Відповідно до ст. 8 Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” керівник комунального підприємства несе персональну відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності.
  7. Складання та подання фінансової і бюджетної звітності про використання бюджетних коштів здійснюється комунальним підприємством в установленому законодавством порядку.

 

 

 

Секретар міської ради                                                        Наталія САМОЧОРНА