24 лютого 2025 року м.Теплодар №657-VIII
Про звіт міського голови
щодо здійснення державної регуляторної політики
Теплодарською міською радою Одеського району Одеської області
та її виконавчим комітетом за 2024 рік
Відповідно до ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування», ст. 38 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», з метою обізнаності громадськості в питаннях регуляторної політики органів місцевого самоврядування, Теплодарська міська рада Одеського району Одеської області
ВИРІШИЛА:
- Звіт міського голови ЧУЙКА Олександра щодо здійснення державної регуляторної політики Теплодарською міською радою Одеського району Одеської області та її виконавчим комітетом прийняти до відома (додається).
- Структурним підрозділам Теплодарської міської ради Одеського району Одеської області та її виконавчого комітету постійно забезпечувати виконання Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» під час розробки проєктів рішень, інших нормативно-правових актів або окремих положень, які спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин із суб’єктами господарювання.
- Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну депутатську комісію з фінансово-економічних питань, бюджету, інвестицій, комунальної власності та підтримки підприємницької діяльності, торгівлі.
Міський голова Олександр ЧУЙКО
Додаток
до рішення
міської ради
від 24 лютого 2025 року
№657-VIII
Звіт міського голови ЧУЙКА Олександра
щодо здійснення державної регуляторної політики Теплодарською міською радою Одеського району Одеської області та її виконавчим комітетом за 2024 рік
У звітному періоді реалізація державної регуляторної політики Теплодарською міською радою Одеського району Одеської області та її виконавчим комітетом здійснювалася у відповідності вимогам Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Методики проведення аналізу регуляторного впливу та Плану діяльності з підготовки проєктів регуляторних актів на 2024 рік та інших нормативно правових актів, які мали вплив на регуляторну діяльність у т.ч у воєнний час.
Регуляторними органами на території Теплодарської міської територіальної громади є міська рада, її виконавчий комітет та міський голова. Розпорядженням міського голови від 02.04.2012 №92-Р призначено осіб, відповідальних за провадження державної регуляторної політики: міського голову, начальника юридичного відділу, головного спеціаліста відділу соціально-економічного розвитку виконавчого комітету Теплодаської міської ради Одеського району Одеської області.
Організаційне забезпечення і координацію діяльності щодо здійснення державної регуляторної політики регуляторними органами здійснює відділ соціально-економічного розвитку виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеського району Одеської області.
Відповідальною комісією з питань впровадження державної регуляторної політики є постійна комісія міської ради з фінансово-економічних питань, бюджету, інвестицій, комунальної власності та підтримки підприємницької діяльності, торгівлі.
З метою послідовного провадження державної регуляторної політики Теплодарською міською радою Одеського району Одеської області та її виконавчим комітетом тривала робота за такими напрямками:
– розробка планів діяльності з підготовки проєктів регуляторних актів;
– підготовка та оприлюднення інформації у процесі здійснення регуляторної діяльності;
– проведення відстеження результативності регуляторних актів;
– підтримка в актуальному стані реєстру діючих регуляторних актів.
Розробка планів діяльності з підготовки проектів регуляторних актів.
Дотримуючись одного з принципів регуляторної політики – принципу передбачуваності та прозорості, згідно зі статтею 7 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» розробка проектів регуляторних актів у 2024 році здійснювалась відповідно до плану діяльності з підготовки проєктів регуляторних актів на 2024 рік», затвердженого рішенням Теплодарської міської ради Одеської області від 16.11.2023р. № 442-VIII та внесеними до нього змінами відповідно рішення Теплодарської міської ради Одеської області від 30,07.2024 № 563-VІІІ.
Всього за звітній період було прийнято 5 регуляторних актів, з них:
Відповідно Плану діяльності з підготовки проєктів регуляторних актів на 2024 рік та внесеним до нього змінами було прийнято 3 регуляторні акти:
– рішення Теплодарської міської ради Одеського району Одеської області від 30.07.2024 № 564-VIII «Про встановлення ставок і пільг зі сплати податку на нерухоме майно відмінне від земельної діяльності на території Теплодарської міської територіальної громади Одеського району Одеської області»;
– рішення Теплодарської міської ради Одеського району Одеської області від 19.11.2024 № 608-VIII «Про затвердження Методики розрахунку орендної плати за майно комунальної власності Теплодарсьокї міської територіальної громади Одеського району Одеської області»;
– рішення виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеського району Одеської області від 29.11.2024 № 151/В-2024 «Про затвердження Правил приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення міста Теплодар».
Та 2 регуляторні акти, які були розроблені у IV кварталі 2023 року, згідно плану діяльності з підготовки проектів регуляторних актів на 2023 рік та на початку 2024 року проходили завершальний етап регуляторної процедури:
- рішення Теплодарської міської ради Одеського району Одеської області від 25.01.2024 № 479 – VIII «Про затвердження Правил утримання домашніх, свійських тварин та птиці на території Теплодарської міської територіальної громади Одеського району Одеської області»;
- рішення Теплодарської міської ради Одеського району Одеської області від 22.02.2024 № 496-VIII «Про затвердження Правил торгівлі на ринках на території Теплодарської міської територіальної громади Одеського району Одеської області»
Підготовка та оприлюднення інформації у процесі здійснення регуляторної політики.
Теплодарською міською радою Одеського району Одеської області та її виконавчим комітетом збережено єдиний підхід до підготовки проєктів регуляторних актів та їх прийняття з дотриманням процедур, визначених законодавством: розробниками готуються аналізи регуляторного впливу, відповідно Методики проведення аналізу регуляторного впливу регуляторного акта, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2004 року № 308, які разом з повідомленнями, безпосередньо проєктами оприлюднюються шляхом розміщення на офіційному сайті Теплодарської міської ради.
До проєкту регуляторного акту відповідною депутатською комісією готуються експертні висновки щодо відповідності його ст.4,8 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», який разом з проектом, аналізом регуляторного впливу, М-Тестом направлено до Регуляторної Служби України для отримання зауважень та пропозиції щодо його удосконалення, погодження.
Згідно з вимогами законодавства вся регуляторна діяльність Теплодарської міської ради Одеського району Одеської області та її виконавчого комітету висвітлюється на офіційному сайті Теплодарської міської ради в підрозділі «Регуляторна політика».
Здійснення відстежень результативності дії регуляторних актів
Для визначення оцінки ступеня досягнення поставлених цілей прийнятих регуляторних актів проводилися заходи з відстеження результативності дії прийнятих регуляторних актів, а саме: стосовно кожного регуляторного акта послідовно здійснюються базове, повторне, періодичне відстеження
Протягом січня-грудня 2024 року, відповідно рішення Теплодарської міської ради Одеської області від 16.11.2023 № 443- VIII «Про затвердження плану-графіку проведення заходів з відстеження результативності регуляторних актів на 2024 рік» та згідно доповненням до нього всього здійснено 8 відстежень результативності дії регуляторних актів, з них :
- базових – 3 відстеження;
- повторних – 2 відстеження
- періодичних – 3 відстеження.
При здійсненні відстеження результативності регуляторних актів переважно використовувалися статистичні показники, які порівнювалися з раніше отриманими даними.
За результатами відстеження:
- 1 регуляторний акт визнано таким, що втратив чинність у зв’язку з його неактуальністю та 1 регуляторний акт потребує скасування.
Відстеження результативності регуляторних актів включає:
- виконання заходів з відстеження результативності;
- підготовку та оприлюднення звіту про відстеження результативності.
За результатами відстеження готується звіт та не пізніше, як у 10-денний термін з дня його підписання оприлюднюється у спосіб передбачений ст. 13 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності»
Всі звіти відстеження результативності регуляторних актів заслухані та розглянуті відповідальною постійною депутатською комісією з фінансово-економічних питань, бюджету, інвестицій, підприємницької діяльності торгівлі.
Ведення реєстру регуляторних актів
З метою систематизації регуляторних актів та впорядкування регуляторної діяльності Теплодарської міської ради Одеського району Одеської області та її виконавчого комітету на офіційному сайті Теплодарської міської ради у підрозділі «Регуляторна політика» ведеться відповідний реєстр діючих регуляторних актів, з зазначенням термінів відстеження їх результативності, який постійно коригується та оновлюється.
Станом на 01.01.2024 року на обліку Теплодарської міської ради Одеського району Одеської області перебувало 12 регуляторних актів. Протягом звітного періоду 4 регуляторні акти втратили чинність:
– Рішення Теплодарської міської ради Одеського району Одеської області від 09.07.2021 №113-VIII “Про встановлення ставок земельного податку, орендної плати та пільг зі сплати за землю на території м.Теплодар Одеського району Одеської області” – прийняття нового рішення
– рішення Теплодарської міської ради від18.12.2003 № 195 – ХХІV “Про затвердження правил торгівлі на ринках» – прийняття нового рішення
– рішення Теплодарської міської ради Одеської області від 01.03.2012 №206-VI «Про затвердження Правил утримання тварин у м.Теплодар” – прийняття нового рішення
– рішення виконавчого комітету Теплодарської міської ради “Про організацію та проведення гастрольних заходів у м.Теплодар” 28.10.2010 №408/В-10 – на підставі звіту з відстеження результативності регуляторного акта.
Враховуючи вищевикладену інформацію у 2024 році прийнято 5 регуляторних актів, тому станом на 01.01.2025 року на обліку Теплодарської міської ради Одеського району Одеської області перебуває 13 регуляторних актів.
Підсумовуючи викладену інформацію, можна відмітити, що реалізація державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» в м.Теплодар протягом 2024 року здійснювалася у відповідності до норм та вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» .
Діяльність міської ради та її виконавчого комітету була спрямована на подальше вдосконалення правового регулювання господарських відносин, адміністративних відносин між регуляторними органами та суб’єктами господарювання, недопущення прийняття економічно недоцільних та неефективних регуляторних актів, залучення громадськості до обговорення проектів рішень та забезпечення інформаційної відкритості регуляторних процедур.
Проте, доводиться констатувати, що все ж таки зберігається низький рівень активності суб’єктів господарювання в процесі обговорення проєктів та не повною мірою розуміння самими розробниками відповідальності щодо дотримання процедури передбаченої Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» при розробці та прийнятті нормативно-правових актів.
Пріоритетами у забезпеченні та реалізації державної регуляторної політики виконавчими органами міської ради у 2025 році мають стати:
– перегляд чинних нормативно-правових актів на відповідність їх принципам державної регуляторної політики;
– дотримання розробниками регуляторних актів вимог чинного законодавства, що визначає правові та організаційні засади реалізації державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності;
– врахування пропозицій та зауважень від мешканців міста, суб’єктів господарювання, їх об’єднань, представників громадських організацій щодо необхідності вдосконалення регуляторних актів;
– недопущення прийняття регуляторних актів, які є економічно недоцільними, непослідовними, неефективними або не узгоджуються чи дублюють чинні регуляторні акти;
– забезпечення інформаційної відкритості щодо питань регуляторної політики.
Секретар міської ради Наталія САМОЧОРНА