Додаток № ______ до
Виробничої програми на
централізоване водопостачання
та централізоване водовідведення
і очистку стоків на 2022 р.
« ЗАТВЕРДЖУЮ»
Т.в.о. директора МКП «Теплодарводоканал»
Теплодарської міської ради Одеської області
__________________ Роман Кардопольцев
«____» ____________ 2022 р.
Технологічний регламент на експлуатацію споруд водопостачання
м. Теплодар Одеської області
- Загальна характеристика споруд водопостачання
Централізоване водопостачання м. Теплодар здійснюється від двох ниток магістрального водогону ТОВ «Інфокс» філії «Інфоксводоканал». Водопровідні мережі м. Теплодар підключені через водомірні вузли, які розміщені у водопровідному колодязі зі збірних залізобетонних конструкцій, встановлених біля водопровідної насосної станції №1, при в’їзді в м. Теплодар. Розмір у плані камери водомірного вузла 1,5х1,5 м, глибина 1,8 м. подача води у водопровідну мережу м. Теплодар здійснюється цілодобово: якщо тиск у магістральному водогоні ТОВ «Інфокс» філії «Інфоксводоканал» достатній – подача води у мережі м. Теплодар здійснюється без застосування додаткових підкачувальних насосів, якщо тиск у магістральному водогоні не достатній – застосовуються підкачувальні насоси.
Від ВНС-1 до м. Теплодар (ВНС-2) проходять дві нитки магістрального водопроводу Ду 300 мм, загальною протяжністю 5,754 км. На водопровідній насосній станції ВНС-2 розташовані два резервуари чистої води загальним об’ємом 4,0 тис.м3. також від ВНС-1 проходить ще одна лінія магістрального водопроводу на внутрішньо майданчиковий водопровід Промзони Ду 150, загальною протяжністю 5,000 км. Сам внутрішньо майданчиковий водопровід Промислової зони складається з мереж Ду 100 мм, загальною протяжністю 2,050 км.
Вуличний та внутріквартальний водопровід м. Теплодар складається з мереж Ду 100, 150, 300 мм, загальною протяжністю 21,499 км.
Від магістрального водопроводу ТОВ «Інфокс» філії «Інфоксводоканал» проходить ще одна мережа водопроводу до очисних споруд м. Теплодар (с. Надлиманське), Ду 100 мм, загальною протяжністю 3,000 км.
В м. Теплодар функціонує одна свердловина (бюветний комплекс), яка розташована по вул. Ген.Плієва. Глибина свердловини 119,0 м, продуктивність 6,0 м3/год, установлена виробнича потужність свердловини 47,877 м3/добу, річні обсяги видобування 17,256 тис.м3/рік. вода із свердловини використовується на питні потреби населення м. Теплодар. Обслуговування свердловини виконується силами підрядної організації з якою у підприємства заключний договір.
У м. Теплодар 44 багатоквартирних будинків з населенням близько 10 000,0 жителів, з яких до каналізаційної мережі підключені всі 100 %, адміністративні будівлі, загальноосвітня школа, дитячі садочки, міська лікарня з амбулаторією, крамниці, садові кооперативи.
Вода, яка одержується з водогону ТОВ «Інфокс» філії «Інфоксводоканал» використовується як питна, для населення м. Теплодра.
- Характеристика води, що подається у системи централізованого
водопостачання м. Теплодар.
У систему водопостачання м. Теплодар подається 511 002, 15 м3/рік.
За хімічним складом вода прісна, водневий показник рН – 7,90 одиниць. Органолептичні показники: запах – 1-2 бали при 20/60 0С; смак та присмак – 0 бали при 20 0С. Хіміко-аналітичні показники: забарвленість – 10 градусів; каламутність – 0,20 мг/дм3; перманганат на окислюваність – 1,76 мгО/дм3; залізо загальне – 0,04 мг/дм3; алюміній – до 0,05 мг/дм3; нітрити – до 0,003 мг/дм3; нітрати – 8,40 мг/дм3; хлор залишковий – 0,70 мг/дм3.
За показниками якості вода, що подається у водопровідні мережі м. Теплодар відповідає гігієнічним нормативам ДСанПіН 2.2.4-171-10 для питної води.
- Організація технологічного процесу експлуатації споруд
централізованого водопостачання м. Теплодар.
3.1. Нагляд за станом і утриманням мережі водопроводу.
Нагляд за станом водопровідних мереж здійснюється у процесі обходу трас трубопроводів шляхом огляду та перевірки дії споруд і обладнання мережі. На підставі результатів оглядів і перевірки дії обладнання розробляються та виконуються заходи х технічного утримання мереж, шляхом проведення профілактичних поточних і капітальних ремонтів.
Для виконання експлуатаційних робіт з нагляду за станом і утриманням мережі створена експлуатаційно-ремонтна бригада. Усі експлуатаційні роботи на мережах, за винятком робіт з ліквідації аварій, бригада проводить за маршрутом встановленим планом експлуатації мереж.
Бригада щоденно одержує наряд обходу. Кожний член бригади може бути допущений до роботи тільки після здачі техмінімуму з експлуатації мереж і техніки безпеки. Бригаді видається необхідна технічна документація (схеми маршрутів, журнали для запису виявлених дефектів на мережі), інструменти, інвентар, водовідливні засоби, набір засобів з техніки безпеки тощо.
Зовнішній обхід та огляд трас водопровідної мережі робиться не рідше одного разу на 2 місяці, перевіряючи: стан координатних табличок; зовнішній стан колодязів, наявність і щільність прилягання кришок, цілісність люків, кришок, горловин, скоб, дробин, наявність у колодязі води чи її витоків шляхом відкривання кришок колодязів з очищенням їх від сміття (снігу, льоду); присутність газів у колодязях (за показаннями приладу або за запахом); наявність просідання грунту по трасі лінії або поблизу колодязів; наявність завалів по трасі мережі і в місцях розташування колодязів, розкриття грунту по трасі мережі, а також недозволених робіт з устрою приєднання до мереж; дію вуличних водо розборів.
Під час зовнішнього огляду трас водопровідної мережі опускання людей в колодязі не дозволяється.
Профілактичне обслуговування мереж проводиться два рази на рік, виконуючи такі роботи: у колодязях і камерах – очищення і відкачування води, сколювання льоду в горловинах, профілактичне обслуговування рас трубних та фланцевих з’єднань, розгонка шпинделів засувок, перевірка дії бай пасів, огляд вантузів та інших приладів та пристроїв, перевірка роботи пожежних гідрантів з встановленням на них стендера, а також у разі необхідності заміну скоб, ремонт дробин, заміну кришок.
Ремонт пожежних гідрантів виконується протягом доби з моменту виявлення несправності. Про виявлення несправності та закінчення ремонту гідранта сповіщається орган пожежної охорони.
На вуличних водоразборах проводиться їх регулювання та ремонт з заміною зношених деталей. Перевіряється вільний тиск у контрольних точках один раз на квартал, а якщо тиск падає – позачергово.
До обсягу профілактичного обслуговування входить проведення запобіжних заходів проти замерзання пристроїв і обладнання на мережі (монтування та зняття утеплення, сколювання льоду). Для утеплення колодязів використовуються утеплюючи матеріали, які укладаються на перекриття, що встановлюються на відстані 0,5-0,6 м від кришки колодязя.
Один раз на рік виконується технічне обстеження абонентських приєднань і водомірних вузлів абонентів. При цьому перевіряються: технічний стан водопровідних вводів абонентів; водолічильника; запірно-регулюючої та контрольно-вимірювальної арматури; наявність витоків води із внутрішньої мережі абонента. За участю працівників абонентського відділу здійснюється контроль за наявністю і станом обладнання і апаратури для обліку води, а також за дотриманням строків державної перевірки водолічильників абонентів.
Під час виконання робіт з профілактичного обслуговування колодязів (камер) тощо працівники керуються затвердженими Держнаглядохоронпраці України Правилами техніки безпеки при експлуатації систем водопровідно-каналізаційного господарства. Так, забороняється спуск людей в не провітрені і неперевірені на загазованість колодязі.
Під час проведення оглядів і профілактичного обслуговування колодязів на проїжджій частині вулиць обов’язково встановлюються огороджувальні захисні знаки для запобігання наїзду транспорту на працюючих.
3.2. Поточний і капітальні ремонти.
Дані оглядів та профілактичного обслуговування з перевіркою стану споруд, дії обладнання і пристроїв на мережі використовуються під час складання дефектних відомостей для проведення поточного та капітального ремонтів.
До поточного ремонту на мережі входять:
- профілактичні заходи – промивання, прочищення і дезінфекція мережі, сколювання льоду, очищення колодязів і камер від бруду, відкачування води та інші заходи;
ремонтні роботи – заміна люків, скоб, горловин колодязів, підіймання та опускання люків тощо.
До капітального ремонту на мережі належать роботи з:
- спорудження нових або повної чи часткової реконструкції колодязів (камер);
- перекладання окремих ділянок ліній з повною або частковою заміною труб;
- заміні гідрантів, водорозбірних колонок, засувок, поворотних затворів, вантузів, іншого обладнання або їх зношених частин;
- ремонту окремих споруд на мережі, пристроїв і устаткування;
- очищення і захисту трубопроводів від обростання внутрішньої поверхні труб;
- захисту мережі від корозії та електрокорозії блукаючими струмами.
3.3. Ліквідація аварій.
Аваріями на водопровідній мережі вважаються пошкодження трубопроводів, споруд або обладнання на мережі чи порушення їх експлуатації, що спричинилося до повного або часткового припинення подачі води абонентам. До аварій на водопровідній мережі належать: пошкодження стінок трубопроводів, порушення з’єднань труб, поломка запірної арматури, зворотних клапанів та іншої арматури і фасонних частин, ремонт яких потребує припинення подачі води абонентам на період ліквідації пошкоджень.
Аварією на водопровідній мережі не вважається виключення з роботи окремих ділянок трубопроводів, споруд або обладнання , виконане для:запобігання аварій, якщо при цьому не була припинена подача води абонентам; проведення планово-попереджувального ремонту, дезінфекцій або приєднання до діючої мережі нових трубопроводів або домових вводів з попереднім інформуванням абонентів про час і тривалість відключення.
Пошкоджені трубопроводи підлягають негайному відключенню у разі: пошкоджень, які мають катастрофічний характер, коли вода, що виливається з пошкодженого трубопроводу розмиває дорожнє покриття, затоплює вулицю, підвали будинків тощо; пошкоджень, що не мають катастрофічного характеру, але викликають необхідність відключення трубопроводу з метою припинення марних витрат води.
В усіх інших випадках пошкоджень на мережі відключення трубопроводів виконується в момент початку робіт, якщо це необхідно для їх проведення.
Про відключення на водопровідній мережі, пов’язані з поточним або капітальним ремонтом, експлуатаційне підприємство сповіщає органи пожежної охорони не пізніше ніж за добу до початку робіт. Про аварійні відключення експлуатаційне підприємство сповіщає органи пожежної охорони і Державного санітарного нагляду негайно.
Відключення трубопроводів починають з засувок великих (більших) діаметрів.
Після закінчення ремонтних робіт обов’язково проводиться дезінфекція відновленої ділянки трубопроводу.
3.4. Дезінфекція водопровідних мереж після їх ремонту та ліквідації аварій.
Дезінфекція трубопроводів здійснюється в три етапи:
- попереднє механічне очищення і промивання трубопроводу з швидкістю води 1 м/сек;
- дезінфекція хлорною водою згідно із затвердженою Міністерством охорони здоров’я інструкцією з контролю за знезараженням господарсько-питної води і за дезінфекцією водопровідних споруд хлором при централізованому і місцевому водопостачанні №723а-67 з концентрацією активного хлору 40-50 мг/л та добовому контакті;
- остаточне промивання до одержання двох задовільних бактеріологічних та фізико-хімічних аналізів води.
Акт про санітарну обробку є документом, що дозволяє його пуск в експлуатацію. Акт підписується представниками експлуатуючої організації та місцевого органу Державного санітарного нагляду.
- Норми технологічного режиму експлуатації водопровідних мереж.
4.1. Організація раціонального режиму експлуатації водопровідних мереж.
Для організації та підтримання раціональних технологічних режимів роботи водопровідної мережі, один раз на три роки проводиться аналіз її роботи. При цьому виконується обстеження технічного стану трубопроводів, визначається режим і фактичний рівень водоспоживання протягом доби по сезонам року, а також виконуються гідравлічні розрахунки водопровідної мережі з проведенням заходів для поліпшення роботи мережі, розробляються графіки режимів роботи водопровідної мережі. Для виконання цих робіт експлуатаційне підприємство може укладати договори із спеціалізованими організаціями та підприємствами.
При цьому в першу чергу перевіряються варіанти: поліпшення схеми зонування водопровідної мережі; прокладання додаткових трубопроводів або відновлення пропускної здатності трубопроводів; забезпечення необхідного тиску на вводах абонентів.
4.2. Організація обліку та контролю подачі води абонентам.
Систематичний облік витрат води за допомогою відповідних атестованих приладів, які пройшли державну повірку здійснюється:
- на межі підключення водопровідних мереж м. Теплодар та водогону ТОВ «Інфокс» філії «Інфоксводоканал»;
- на усіх водопровідних вводах споживачів.
Обліковується подача води у водопровідні мережі за звітні періоди (місяць, квартал, рік).
Реалізація води за звітні періоди (місяць, квартал, рік) визначається шляхом підсумування водоспоживання усіма споживчами за відповідний період.
Подача води абонентами без встановлення водолічильників не допускається (можливі винятки обумовлені Правилами користування системами комунального водопостачання та водовідведення в містах і селищах України).
Прилади, які використовуються для обліку подачі та реалізації води, мають в установлені строки проходити державну повірку і опломбовуватися з повірочним товаром.
- Можливі неполадки, їх причини та способи усунення.
№ з/п |
Неполадки, несправності |
Можливі причини |
Дії обслуговуючого персоналу і засоби усунення |
1 |
2 |
3 |
4 |
1 |
Не поступає вода з водогону |
Припинення подачі води у водогін від водопровідної насосної станції |
Перевірити показання манометру у камерах водомірних вузлів на підключеннях до водогону |
Впали щоки засувки на водомірному вузлі на відгалуженні до водопровідної мережі міста |
Опустити шток засувки до упору та намагатися зачепити і підняти щоки засувки. Перекрити подачу води по водогону та відремонтувати засувку |
||
2 |
Не поступає вода у окрему ділянку водопровідної мережі |
Впали щоки засувки у розподільчому колодязі на окрему ділянку водопровідної мережі міста |
Опустити шток засувки до упору та намагатися зачепити та підняти щоки засувки. Перекрити подачу води та відремонтувати засувку |
3 |
Виток води на фланцевому або муфтовому з’єднанні засувки (вентилю) та трубопроводу |
Недостатнє ущільнення прокладки на фланцевому з’єднанні |
Затягнути гайки на болтах фланцевого з’єднання |
Прокладка на фланцевому з’єднанні потребує заміни |
Замінити прокладку |
||
Недостатнє ущільнення муфтового з’єднання |
Перепакувати муфтове з’єднання |
||
Корозія муфтового з’єднання |
Замінити згін, муфту та контргайку |
||
4 |
Замокання поверхні грунту на трасі водопроводу |
Утрата щільності трубопроводу внаслідок корозії труби або її пошкодження через зсув грунту |
Розкопати ділянку трубопроводу, знайти місце пошкодження та замінити пошкоджену трубу |
Розгерметизація рас трубного зєднання труб |
Розкопати ділянку трубопроводу, знайти місце пошкодження та переробити ущільнення рас трубу |
||
5 |
Зменшення потоку води через ділянку водопровідної мережі |
Заростання перетину труби продуктами корозії та іншими відкладами |
Розкопати ділянку трубопроводу та замінити |
- Щорічни норми витрачання сировини та енергоресурсів
№ з/п |
Найменування сировини та видів енергоресурсів |
Одиниця виміру |
Кількість на рік |
1 |
2 |
3 |
4 |
1 |
Вода |
куб.м |
511 002,15 |
2 |
Електроенергія |
кВт/годин |
315 741,00 |
3 |
Дизельне пальне |
т |
0,1 |
4 |
Бензин |
т |
0,3 |
- Контроль роботи водопровідних мереж.
№ точок контролю |
Місце контролю |
Що контролю ється |
Одиниця вимірювання |
Норми та показники |
Частота контролю |
Методи контролю |
Хто контролює |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
1 |
Водомірні вузли на підключенні до водогону ТОВ «Інфокс» філії «Інфоксводоканал» |
Подача води у системи водопостачання |
Кубічні метри води |
Договір на покупку води з ТОВ «Інфокс» філією «Інфоксводоканал» |
Один раз на місяць |
Візуальне зняття показників з лічильника води |
Представник МКП «Теплодарводоканал» та представник ТОВ «Інфокс» філії «Інфоксводоканал» |
Тиск води на підключенні системи водопостачання |
Тиск у метрах водяного стовпу |
Договір на покупку води з ТОВ «Інфокс» філією «Інфоксводоканал» |
Один раз на тиждень |
Візуальне зняття показників з манометру |
Слюсар |
||
2 |
Водомірні вузли на підключенні абонентів |
Кількість спожитої абонентом води |
Кубічні метри води |
Договір на постачання води абоненту |
Один раз на місяць |
Візуальне зняття показників з лічильника води |
МКП «Теплодарводоканал» |
Цілісність пломби на лічильнику води |
лічильник |
Договір на постачання води абоненту |
Один раз на місяць |
Візуальний огляд |
МКП «Теплодарводоканал» |
||
3 |
Технічний стан водопровідних колодязів та запірної арматури |
Кришка на люках колодязів, запірна арматура, вантузи, випуски, гідранти, скоби та дробини в колодязях |
шт.. |
Правила технічної експлуатації споруд водопостачання |
Один раз на місяць |
Візуальний |
Слюсар |
- Основні правила безпечного ведення процесу.
З метою забезпечення безпечного виконання робіт з експлуатації водопровідних мереж керівник роботи зобов’язаний:
- обмежити доступ сторонніх до місць виконання профілактичних та аварійно-ремонтних робіт;
- перевірити знання підлеглих щодо методів безпечного виконання робіт та за необхідності навчити їх цим методам;
- забезпечити робітників спецодягом, спецобув’ю та засобами індивідуального захисту згідно діючих норм та періодично перевіряти їх стан;
- забезпечити робітників справним інструментом і механізмами, системно проводити їх огляд та ремонт;
- забезпечити нормальну роботу санітарно-побутових приміщень, а у холодну пору – пунктів обігріву.
При виконанні робіт у водопровідних колодязях необхідно додержуватися єдині правила безпеки: відчиняти кришки колодязів необхідно за допомогою спеціальних крючків та ломів, виконувати цю роботу руками категорично забороняється.
У водопровідних колодязях можуть накопичуватися гази, небезпечні для людини (метан, вуглекислий газ, сірководень, аміак, угарний газ), а також суміші перелічених газів. Тому до спуску у колодязь у нього необхідно опустити бензинову лампу ЛБВК, щоб впевнитися у відсутності газу. При наявності у колодязі одного з перелічених газів або їх суміші вогонь у лампі гасне. Опускатися у такий колодязь та виконувати у них роботи без відповідних апаратів забороняється.
Легкі гази видаляються з колодязя вентилюванням. При нестачі у колодязі кисню за допомогою вентилятору до нього нагнітається свіже повітря. Для видалення вуглекислого газу необхідне сильне та тривале вентилювання колодязя. Сірководень, метан, світильний газ легко займаються та можуть викликати вибух, тому визначать їх присутність у колодязі, опускаючи палаючий папір або запалену свічку, а також палити, запалювати сірники та застосовувати відкритий вогонь в колодязі і поблизу від нього категорично забороняється.
Забороняється опускатися у колодязь без запобіжного поясу незалежно від того є у колодязі газ або нема.
Відкриті колодязі повинні бути огороджені для запобігання падіння у них людей та наїзду на них транспорту. Засувки, розташовані у колодязях пропонується відкривати або закривати ключем-вилкою на довгій штазі без спуску працівника в колодязь.
При роботі у колодязі в зимовий період майданчик навколо люку необхідно очистити від снігу та льоду і посипати піском.
Бригада, що виконує роботи у колодязі, має складатися не менш як з трьох осіб. При спусканні до колодязю одного робітника на поверхні має залишатися двоє інших. Один з них охороняє місце роботи від наїзду транспорту, подає у колодязь інструменти, а інший тримає мотузку від запобіжного поясу, надітого на робітника, що перебуває у колодязі, подає свіже повітря, якщо при роботі використовується вентилятор, спостерігає за працюючим у колодязі та надає йому допомогу. За необхідності негайно підіймає його з колодязю.
Про всі підозрілі роботи поблизу водопровідних мереж та споруд слід інформувати органи внутрішніх справ для перевірки з метою профілактики терактів.
- Перелік обов’язкових інструкцій, методик.
- СНиП 2.04.02. – 84 «Водоснабжение. Наружные сети и сооружения».
- СНиП 3.05.04. – 85 «Внутренние санітарно-технические системы. Производство и приемка работ».
- СНиП 3.05.04. – 85 «Наружные сети и сооружения водоснабжения и канализации».
- Пособие по укладке и монтажу чугунных, железобетонных и азбоцементных трубопроводов водоснабжения и канализации (к СНиП 3.05.04. – 85);
- Пособие по объему и содержанию технической документации внеплощадочних систем водоснабжения и канализации (к СНиП 2.04.02. – 84 и СНиП 2.04.03. – 85);
- Положение о проведении планово-предупредительного ремонта на предприятиях водопровідно-канализационного хозяйства;
- Нормативи чисельності робітників, зайнятих на роботах з експлуатації мереж, очисних споруд і насосних станцій водопроводу і каналізації;
- Инструкция по контролю за обеззараживанием хозяйственно-питьевой воды и за дезинфекцией водопроводных сооружений хлором при централизованном и местном водоснабжении № 732а-67;
- Правила пользования системами коммунального водоснабжения в городах и поселках Украины, утверждены приказом Госжилкомхоза Украины от 1 июля 1994 года № 65;
- Інструкція про порядок видачі технічних умов на підключення споживачів до систем господарсько-питного водопостачання і каналізації. КДУ 204-12 Укр. 212-92. Наказ Житлокомунгоспу України від 02.12.92., №67;
- Інструкція обліку та класифікації аварій на міських водопровідних та каналізаційних системах. КДІ 204-12, Укр. 213-92. НаказДержжитлокомунгоспу України від 16.12.91., №71;
- Правила техніки безпеки при експлуатації систем водопровідно-каналізаційного господарства. Держжитлокомунгосп України, 1995.;
- «Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів ДНАОП 000-21-98».
Розробив:
____________________ _____________ _______________________