УКРАЇНА
ТЕПЛОДАРСЬКА МІСЬКА РАДА ОДЕСЬКОГО РАЙОНУ
ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПРОЄКТ РІШЕННЯ
Про затвердження Методики розрахунку орендної плати за майно комунальної власності Теплодарської міської територіальної громади Одеського району Одеської області
Керуючись ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Законом України «Про оренду державного та комунального майна», Порядком передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 03 червня 2020 року №483, Постановою Кабінету Міністрів України від 27 травня 2022 року № 634 «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану», Теплодарська міська рада Одеського району Одеської області
ВИРІШИЛА:
- Затвердити Методику розрахунку орендної плати за майно комунальної власності Теплодарської міської територіальної громади Одеського району Одеської області (Додається).
- Оприлюднити дане рішення на офіційному сайті Теплодарської міської ради одеського району Одеської області у визначений законом термін.
- Дане рішення набирає чинності з моменту його оприлюднення на офіційному сайті Теплодарської міської ради Одеського району Одеської області.
- Контроль за виконанням цього рішення покласти на депутатську комісію з фінансово-економічних питань, бюджету, інвестицій, комунальної власності та підтримки підприємницької діяльності, торгівлі.
Додаток
Затверджено рішенням
Теплодарської міської ради
Одеського району Одеської області
«____»_________№__________
МЕТОДИКА
розрахунку орендної плати за майно комунальної власності Теплодарської міської територіальної громади Одеського району Одеської області
1.Загальні положення.
1.1 Методику розрахунку орендної плати за комунальне майно Теплодарської міської територіальної громади (надалі – Методика) розроблено з метою створення єдиного організаційно – економічного механізму розрахунку плати за об’єкти оренди, визначені частиною першою статті 3 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» (далі – Закон), з врахуванням положень Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03 червня 2020 року №483 (далі – Порядок), Методики розрахунку орендної плати за державне майно, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 28 квітня 2021 року № 630.
2.Орендна плата
2.1 Розмір орендної плати визначається:
– у разі передачі комунального майна в оренду шляхом проведення електронного аукціону – відповідно до цінових пропозицій учасників аукціону;
– у разі передачі комунального майна в оренду без проведення аукціону згідно з цією Методикою.
2.2. Затверджений цією Методикою розрахунок орендної плати застосовується у випадках, визначених Законом, а саме:
– у разі передачі єдиного майнового комплексу, нерухомого майна, іншого окремого індивідуально визначеного майна в оренду без проведення аукціону;
– у разі продовження без проведення аукціону договорів оренди єдиного майнового комплексу, нерухомого майна, іншого окремого індивідуально визначеного майна, укладених без проведення аукціону або конкурсу.
2.3. Встановлення орендної плати здійснюється з урахуванням вимог Закону України “Про державну допомогу суб’єктам господарювання” для:
– суб’єктів господарювання, передбачених частиною другою статті 15 Закону;
– підприємств, установ, організацій, включених відповідно до рішення Кабінету Міністрів України та рішень представницьких органів місцевого самоврядування, до переліку підприємств, установ, організацій, що надають соціально важливі послуги населенню
– у разі встановлення орендної плати на рівні нижчому, ніж визначено пунктом 52 Порядку.
2.4 Орендна плата за цією Методикою (крім оренди нерухомого майна фізичними та юридичними особами, зазначеними у Додатку 4 цієї Методики) розраховується в такій послідовності:
2.4.1 визначається розмір річної орендної плати за формулою:
Опл = (Вп * Сор) / 100, де:
Опл – розмір річної орендної плати, грн.;
Вп – вартість орендованого майна, визначена шляхом проведення незалежної оцінки (без ПДВ), грн.;
Сор – орендна ставка, визначена згідно з додатком 1 цієї Методики (у разі укладання договору з орендарем відповідно до статті 15 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», або Додатком 2 (для договорів оренди, строк дії яких продовжується відповідно до абзацу четвертого частини сьомої статті 18 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»).
2.4.2 Розмір орендної плати за базовий місяць оренди нерухомого майна встановлюється за формулою:
Опл.міс = Опл / 12, де:
Опл – розмір річної орендної плати, визначений за цією Методикою (грн.).
З урахуванням розміру орендної плати за базовий місяць оренди розраховується розмір орендної плати за перший та наступні місяці оренди.
У разі, якщо між датою визначення орендної плати за базовий місяць і датою підписання акта приймання-передачі майна минуло більше ніж один повний календарний місяць, то розмір орендної плати за перший місяць оренди встановлюється шляхом коригування орендної плати за базовий місяць оренди на індекс інфляції у місяцях, що минули з дати визначення орендної плати за базовий місяць.
2.4.3 Розмір добової орендної плати розраховується на основі розміру місячної орендної плати з розрахунку кількості днів у місяці фактичного користування за формулою:
Опл.доб.= Опл.міс/Х, де:
Опл.доб.- розмір річної орендної плати, грн.
Х– кількість днів фактичного користування у місяці.
2.4.4 Погодинна орендна плата розраховується на основі розміру добової орендної плати з розрахунку 24 години на добу за формулою:
Опл.пог = Опл.доб / 24 *Х де
Опл.пог – розмір погодинної орендної плати, грн.;
Опл.доб – розмір добової орендної плати, грн.;
Х – кількість днів у місяці фактичного користування.
У разі, якщо погодинна орендна плата припадає на вихідний або святковий день, то орендна плата нараховується за повну добу.
2.5 Порядок розрахунку орендної плати у разі передачі в оренду єдиного майнового комплексу комунального підприємства, його структурного підрозділу (філії, цеху, дільниці).
2.5.1.Розмір річної орендної плати за єдині майнові комплекси, їхні відокремлені структурні підрозділи визначається за формулою:
Опл = ((Воз + Внм) * Сор.ц) / 100, де:
Опл – розмір річної орендної плати, грн.;
Воз – вартість основних засобів за незалежною оцінкою на час оцінки об’єкта оренди (без ПДВ), грн.;
Внм – вартість нематеріальних активів за незалежною оцінкою на час оцінки об’єкта оренди, (без ПДВ) грн.;
Сор.ц – орендна ставка за використання об’єкта оренди, визначена згідно з додатком 2 до Методики.
2.5.2 Розмір орендної плати за базовий місяць оренди за єдині майнові комплекси, їхні відокремлені структурні підрозділи визначається за формулою:
Опл.міс = Опл / 12, де
Опл – розмір річної орендної плати, грн.;
12– місяців у році.
2.6. Розмір орендної плати за перший місяць оренди визначається шляхом коригування розміру орендної плати за базовий місяць на індекс інфляції за період з першого числа наступного за базовим місяця до останнього числа першого місяця оренди.
2.7. Розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування розміру місячної орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за поточний місяць.
2.8. Порядок розрахунку розміру орендної плати у разі передачі в оренду іншого, крім нерухомого, окремого індивідуально визначеного майна.
2.8.1. Розмір річної орендної плати у разі оренди іншого окремого індивідуально визначеного майна (крім транспортних засобів, розмір орендної плати за якими визначається згідно з Порядком передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №483 від 3.06.2020 року), встановлюється на рівні 12 відсотків від вартості об’єкта оренди, з урахуванням вимог статті 8 Закону України «Про оренду державного та комунального майна».
2.8.2 Перед розрахунком орендної плати за перший місяць оренди чи після перегляду розміру орендної плати визначається розмір орендної плати за базовий місяць розрахунку за такою формулою:
Опл.міс = Опл./12 * Ід.о * Ім, де
Опл.міс – розмір орендної плати за базовий місяць, грн.;
Опл – розмір річної орендної плати, визначений за цією Методикою, грн.;
Ід.о – індекс інфляції за період з дати проведення незалежної оцінки або стандартизованої оцінки до базового місяця розрахунку орендної плати;
Ім – індекс інфляції за базовий місяць розрахунку орендної плати.
2.9 Розмір річної орендної плати у разі оренди транспортних засобів встановлюється на рівні 10 відсотків вартості об’єкта оренди.
2.10 У разі коли орендарем є суб’єкт малого підприємництва, розмір річної орендної плати за оренду іншого окремого індивідуально визначеного майна, у тому числі транспортних засобів, становить 7 відсотків вартості об’єкта оренди.
2.11 Форма розрахунку орендної плати наведена у Додатку 3.
2.12. Розмір орендної плати за суборенду приміщення.
Розмір плати за суборенду нерухомого та іншого окремого індивідуально визначеного майна розраховується в порядку, встановленому цією Методикою для розрахунку розміру плати за оренду зазначеного майна.
У разі суборенди частини нежитлових приміщень орендна плата за таку частину визначається з урахуванням частки її вартості у загальній вартості орендованого приміщення.
Плата за суборенду майна у частині, що не перевищує орендної плати орендаря за майно, що передається в суборенду, сплачується орендарю, який передає в суборенду орендоване майно.
У разі якщо плата за суборенду майна перевищує розмір орендної плати орендаря за це майно, то різниця плати за суборенду майна у частині, що перевищує орендну плату за майно, що передається в суборенду, спрямовується суборендарем на рахунок бюджету Теплодарської міської ради Одеського району Одеської області.
Різниця між нарахованою платою за кожний наступний місяць суборенди і тією її частиною, що отримує орендар, визначається шляхом коригування різниці за попередній місяць на індекс інфляції за поточний місяць.
Контроль за перерахування зазначеної різниці до бюджету Теплодарської міської територіальної громади здійснює Управління житлово-комунального господарства, землевпорядкування та майна Теплодарської міської ради Одеського району, Одеської області.
У разі якщо передача майна в суборенду призводить до зменшення розміру орендної плати, перерахунок орендної плати не проводиться.
2.13. Річна орендна плата за оренду нерухомого майна та іншого, крім нерухомого, окремого індивідуально визначеного майна у розмірі 1 гривня (1,20 грн. з ПДВ) встановлюється підприємствам, установам, організаціям, вказаними в Додатку №4, а також
органам державної влади, іншим бюджетним організаціям, закладам, установам, які повністю фінансуються з державного бюджету;
органам місцевого самоврядування для розміщення центрів надання адміністративних послуг;
казенним підприємствам, що утворилися у результаті реорганізації державного закладу охорони здоров’я;
Національному банку щодо майна, яке було закріплене на праві господарського відання за Національним банком і передане до сфери управління інших державних органів або у комунальну власність, з цільовим функціональним призначенням для зберігання запасів готівки Національного банку та проведення технологічних процесів щодо забезпечення готівкового обігу;
Пенсійному фонду України та його органам;
національним художнім колективам, яким надається фінансова підтримка з державного бюджету;
редакціям державних і комунальних періодичних видань, які повністю або частково фінансуються з державного або місцевих бюджетів, або заснованих об’єднаннями громадян, державними науково-дослідними установами, трудовими і журналістськими колективами, а також реформованим друкованим медіа та редакціям відповідно до Закону України “Про реформування державних і комунальних друкованих медіа”.
Орендна плата у розмірі 1 гривні для орендарів, зазначених в абзаці сьомому цього пункту, не застосовується у разі оренди нерухомого майна для розміщення медіа:
рекламного та еротичного характеру;
заснованих в Україні міжнародними організаціями або за участю юридичних чи фізичних осіб інших держав, осіб без громадянства;
в яких понад 50 відсотків загального обсягу випуску становлять матеріали зарубіжних медіа;
заснованих за участю юридичних або фізичних осіб, до сфери діяльності яких належить виробництво та постачання паперу, поліграфічного обладнання, технічних засобів мовлення.
2.14. У разі коли орендодавцем майна є Управління житлово-комунального господарства, землевпорядкування та майна Теплодарської міської ради Одеського району, Одеської області, орендна плата 100-відсотково спрямовується до бюджету Теплодарської міської територіальної громади.
2.15 У разі коли орендодавцем майна є комунальне підприємство Теплодарської міської ради, 30 відсотків орендної плати спрямовується ним до бюджету Теплодарської міської територіальної громади, а 70 відсотків залишається комунальному підприємству. Кошти, отримані підприємством від оренди комунального майна, мають спрямовуватися на його відновлення та утримання в належному технічному стані.
2.16. У разі укладання договору з орендарем відповідно до ст.15 Закону, застосовуються орендні ставки згідно з Додатком1
2.17. Розмір орендної плати переглядається за ініціюванням однієї із сторін договору оренди, але за згодою обох сторін, у разі зміни Методики розрахунку, істотної зміни стану об’єкта оренди з незалежних від Сторін причин та інших випадків, передбачених чинним законодавством. У разі не можливості вирішення зазначених питань мирним щляхом, питання вирішуються в судовому порядку.
2.18. Результати незалежної оцінки є чинними протягом 12 місяців від дати оцінки, якщо інший термін не передбачено у звіті з незалежної оцінки.
2.19. До договорів оренди, строк дії яких продовжується відповідно до абзацу четвертого частини сьомої статті 18 Закону, застосовуються орендні ставки згідно з Додатком 2
2.20. Терміни внесення орендної плати визначаються у договорі.
2.21. Суми орендної плати, зайво перераховані до бюджету або Балансоутримувачу, зараховуються в рахунок наступних платежів або повертаються платникові по його письмової заяви.
2.22. Індексація орендної плати
2.22.1. Якщо орендна плата визначена на підставі цієї Методики (крім пункту 2.12. цієї Методики) і при цьому між датою визначення орендної плати за базовий місяць і датою підписання акта приймання-передачі минуло більше ніж один повний календарний місяць, розмір орендної плати за перший місяць оренди встановлюється шляхом коригування орендної плати за базовий місяць на індекс інфляції у місяцях, що минули з дати визначення орендної плати за базовий місяць, а за кожний наступний місяць розмір орендної плати визначається шляхом коригування розміру місячної орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за поточний місяць.
2.22.2 Якщо орендна плата визначена за результатами проведення аукціону, розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування розміру місячної орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за поточний місяць.
2.22.3.Орендна плата, встановлена відповідно до п.2.12 цієї методики, не підлягає коригуванню на індекс інфляції.
- Визначення загальної площі приміщень, що передаються в оренду.
3.1.Якщо орендоване нежитлове приміщення є частиною будівлі (споруди), то загальною площею приміщень, що передаються в оренду, вважається корисна площа кімнат, що передаються в оренду для використання за будь-яким призначенням, збільшена на коефіцієнт перерахунку корисної площі в загальну.
Пприм.= Пкімн.*Кпер.,де:
Пприм.- загальна площа приміщень, що здаються в оренду, кв.м.;
Пкімн.- корисна площа кімнати, що передається в оренду для використання за будь-яким призначенням, кв.м.;
Кпер.- коефіцієнт перерахунку корисної площі будівлі в загальну, який розраховується шляхом ділення загальної площі всієї будівлі (споруди) на корисну площу будівлі (без врахування площі вестибюлів, фойє, східців, коридорів, санітарних кімнат, ліфтових площадок, підвальних приміщень, якщо вони не використовуються орендарем, тощо).
3.2. Відповідальність за правильність розрахунку коефіцієнту перерахунку корисної площі в загальну несе Балансоутримувач.
3.3. У разі, якщо частина будівлі (споруди), що передається в оренду, має окремий вхід і орендар не користується іншими приміщеннями в будівлі, загальною площею оренди є площа, яку фактично використовує орендар.
|
Додаток 1 |
ОРЕНДНІ
ставки для договорів оренди державного майна
Орендарі |
Орендна ставка, відсотків |
1. Для організації та проведення науково-практичних, культурних, мистецьких, громадських, суспільних та політичних заходів на строк, що не перевищує 30 календарних днів протягом одного року щодо кожного орендаря, якщо балансоутримувачем є державне або комунальне підприємство, установа, організація, що провадить діяльність з організації конгресів і торговельних виставок |
10 |
2. Приватні заклади освіти (суб’єкти підприємницької діяльності), які мають ліцензію на надання освітніх послуг у відповідній сфері (крім закладів освіти і суб’єктів підприємницької діяльності, визначених у пунктах 11 та 18 цього додатка), на площі, що використовується для надання ліцензійних послуг |
10 |
3. Для організації та проведення науково-практичних, культурних, мистецьких, громадських, суспільних та політичних заходів на строк, що не перевищує п’яти календарних днів протягом шести місяців, а також щодо майна, яке передається суб’єктам виборчого процесу з метою проведення публічних заходів (зборів, дебатів, дискусій) під час та на період виборчої кампанії |
8 |
4. Державні та комунальні підприємства, установи, організації/ громадські організації у сфері культури і мистецтв (у тому числі національні творчі спілки або їх члени під творчі майстерні) |
4 |
5. Установи і організації, діяльність яких фінансується з місцевих бюджетів |
4 |
6. Державні видавництва і підприємства книгорозповсюдження |
4 |
7. Вітчизняні видавництва та підприємства книгорозповсюдження, що забезпечують підготовку, випуск та (або) розповсюдження не менш як 50 відсотків книжкової продукції державною мовою (за винятком видань рекламного та еротичного характеру) |
4 |
8. Дипломатичні представництва, консульські установи іноземних держав, представництва міжнародних організацій в Україні (крім договорів, орендна плата за якими врегульована міжнародними договорами України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України) |
3 |
9. Державні заклади освіти, що частково фінансуються з державного бюджету, та комунальні заклади освіти, що фінансуються з місцевого бюджету, які мають ліцензію на провадження освітньої діяльності у відповідній сфері (крім закладів освіти і суб’єктів підприємницької діяльності, визначених у пункті 18 цього додатка) |
3 |
10. Заклади освіти, що мають ліцензію на провадження освітньої діяльності та засновані неприбутковими громадськими об’єднаннями, які отримують державне фінансування з держав – членів ЄС |
3 |
11. Приватні заклади загальної середньої освіти (суб’єкти підприємницької діяльності), які мають ліцензію на провадження освітньої діяльності у відповідній сфері, на площі, що використовується для надання ліцензійних послуг |
3 |
12. Установи і організації, діяльність яких частково фінансується за рахунок державного бюджету, органи місцевого самоврядування та їх добровільні об’єднання |
3 |
13. Комунальні заклади охорони здоров’я, які утримуються за рахунок місцевих бюджетів |
3 |
14. Музеї, крім тих, які повністю фінансуються за рахунок державного бюджету |
3 |
15. Громадські об’єднання фізкультурно-спортивної спрямованості, що є неприбутковими організаціями, внесеними до Реєстру неприбуткових установ та організацій, утворені ними спортивні клуби (крім спортивних клубів, що займаються професійним спортом), дитячо-юнацькі спортивні школи, школи вищої спортивної майстерності, центри олімпійської підготовки, центри студентського спорту закладів вищої освіти, центри фізичної культури і спорту осіб з інвалідністю, що є неприбутковими організаціями, внесеними до Реєстру неприбуткових установ та організацій, – виключно для проведення спортивних заходів або надання послуг у сфері фізичної культури і спорту |
3 |
16. Державні та комунальні спортивні клуби, дитячо-юнацькі спортивні школи, школи вищої спортивної майстерності, центри олімпійської підготовки, центри студентського спорту закладів вищої освіти, фізкультурно-оздоровчі заклади, центри фізичного здоров’я населення, центри фізичної культури і спорту осіб з інвалідністю, а також бази олімпійської, паралімпійської та дефлімпійської підготовки (крім орендарів, зазначених у пункті 13 цієї Методики) |
3 |
17. Комунальні заклади охорони здоров’я, які утримуються за рахунок місцевих бюджетів, та комунальні некомерційні підприємства, що утворилися у результаті реорганізації комунальних закладів охорони здоров’я |
3 |
18. Заклади освіти, засновані на будь-якій формі власності, суб’єкти підприємницької діяльності, що мають ліцензію на надання освітніх послуг у сфері дошкільної освіти, на площі, що використовується для надання ліцензійних послуг |
1 |
19. Надавачі соціальних послуг, які включені до Реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг, відповідно до Закону України “Про соціальні послуги” |
1 |
20. Релігійні організації для забезпечення проведення релігійних обрядів та церемоній: |
|
на площі не більш як 50 кв. метрів |
3 |
на частині площі, що перевищує 50 кв. метрів |
7 |
21. Народні депутати України або депутати місцевих рад для розміщення громадської приймальні, у тому числі коли договір оренди від імені депутата укладається громадською організацією в інтересах депутата і для розміщення його депутатської приймальні (крім випадків, коли в інтересах народного депутата України діє уповноважений орган Верховної Ради України, в такому разі застосовується пункт 13 цієї Методики): |
|
на площі не більш як 50 кв. метрів |
3 |
на частині площі, що перевищує 50 кв. метрів |
7 |
22. Громадські організації ветеранів для розміщення реабілітаційних установ для ветеранів: |
|
на площі не більш як 100 кв. метрів |
4 |
на частині площі, що перевищує 100 кв. метрів |
7 |
23. Реабілітаційні установи для осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю для розміщення таких реабілітаційних установ: |
|
на площі не більш як 100 кв. метрів |
1 |
на частині площі, що перевищує 100 кв. метрів |
7 |
24. Релігійні організації для забезпечення проведення релігійних обрядів та церемоній, які на момент введення в дію Закону України “Про оренду державного та комунального майна” безоплатно використовували об’єкт оренди на підставі договору позички або іншого договору для забезпечення проведення релігійних обрядів та церемоній |
0,01 |
{Додаток 1 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 369 від 21.04.2023, № 381 від 02.04.2024}
|
Додаток 2 |
ОРЕНДНІ
ставки для договорів оренди, які продовжуються вперше
Найменування |
Орендна ставка, відсотків |
1. Використання єдиних майнових комплексів державних підприємств, їх відокремлених структурних підрозділів для: |
|
1) тютюнової промисловості, лікеро-горілчаної та виноробної промисловості, радгоспів заводів, що виробляють виноробну продукцію |
25 |
2) виробництва електричного та електронного устаткування, деревини та виробів з деревини, меблів, організації концертно-видовищної діяльності та виставкової діяльності, ресторанів, морського, залізничного та автомобільного транспорту, торгівлі, випуску лотерейних білетів та проведення лотерей, кольорової металургії, нафтогазодобувної промисловості |
20 |
3) електроенергетики, газової, хімічної і нафтохімічної промисловості, чорної металургії, зв’язку, швейної та текстильної промисловості, ресторанного господарства (крім ресторанів), виробництва транспортних засобів, устаткування та їх ремонту, виробництва машин та устаткування, призначеного для механічного, термічного оброблення матеріалів або здійснення інших операцій, виробництва гумових та пластмасових виробів, лісового господарства, рибного господарства, целюлозно-паперової промисловості, переробки відходів, видобування неенергетичних матеріалів, надання додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій, паливної промисловості, побутового обслуговування |
16 |
4) сільського господарства, харчової промисловості (крім лікеро-горілчаної та виноробної промисловості), радгоспів заводів (крім тих, що виробляють виноробну продукцію), металообробки, освіти, науки та охорони здоров’я, легкої (крім швейної та текстильної) промисловості, виробництва будівельних матеріалів |
12 |
5) використання інших об’єктів |
10 |
2. Використання нерухомого майна за цільовим призначенням: |
|
1) розміщення казино, інших гральних закладів, гральних автоматів |
100 |
2) розміщення пунктів продажу лотерейних білетів, пунктів обміну валюти |
45 |
3) розміщення: |
40 |
банкоматів |
|
ресторанів з нічним режимом роботи |
|
відділень банків, фінансових установ, ломбардів, бірж, брокерських, дилерських, маклерських, рієлторських контор (агентств нерухомості) |
|
торговельних об’єктів з продажу ювелірних виробів, виробів з дорогоцінних металів та дорогоцінного каміння, антикваріату, зброї |
|
4) розміщення: |
30 |
виробників реклами |
|
саун, турецьких лазень, соляріїв, кабінетів масажу |
|
торговельних об’єктів з продажу автомобілів |
|
зовнішньої реклами на будівлях і спорудах |
|
5) організація концертів та іншої видовищно-розважальної діяльності |
25 |
6) розміщення суб’єктів господарювання, що провадять туроператорську та турагентську діяльність, готелів |
22 |
7) розміщення: |
20 |
майстерень, що здійснюють технічне обслуговування та ремонт автомобілів |
|
майстерень з ремонту ювелірних виробів |
|
аптек у приміщеннях лікувально-профілактичних закладів |
|
приватних закладів охорони здоров’я |
|
суб’єктів господарювання, що діють на основі приватної власності і провадять господарську діяльність з медичної практики |
|
торговельних об’єктів з продажу окулярів, лінз, скелець |
|
редакцій медіа: |
|
– рекламного та еротичного характеру |
|
– тих, що засновані в Україні міжнародними організаціями або за участю юридичних чи фізичних осіб інших держав, осіб без громадянства |
|
– тих, де понад 50 відсотків загального обсягу випуску становлять матеріали іноземних медіа |
|
– тих, що засновані за участю суб’єктів господарювання, одним із видів діяльності яких є виробництво та постачання паперу, поліграфічного обладнання, технічних засобів мовлення |
|
8) розміщення: |
18 |
турбаз, мотелів, кемпінгів, літніх будиночків |
|
торговельних об’єктів з продажу непродовольчих товарів, алкогольних та тютюнових виробів* |
|
офісних приміщень (крім відділень банків, фінансових установ, ломбардів, бірж, брокерських, дилерських, маклерських, рієлторських контор (агентств нерухомості) |
|
суб’єктів господарювання, що надають послуги, пов’язані з переказом грошей |
|
суб’єктів господарювання, що провадять діяльність у сфері права, бухгалтерського обліку та оподаткування |
|
антен, технічних засобів і антен операторів телекомунікацій, які надають послуги рухомого (мобільного) зв’язку, операторів та провайдерів телекомунікацій, які надають послуги доступу до Інтернету |
|
9) розміщення: |
15 |
ресторанів, кафе, барів, закусочних, буфетів, кафетеріїв, що здійснюють продаж товарів підакцизної групи* |
|
ветеринарних лікарень (клінік), лабораторій ветеринарної медицини |
|
суб’єктів господарювання, що провадять діяльність з організації шлюбних знайомств та весіль |
|
складів, крамниць-складів, магазинів-складів |
|
приватних архівних установ |
|
камер схову |
|
стоянок для автомобілів, паркінгів |
|
суб’єктів господарювання, що провадять діяльність з вирощування квітів, грибів |
|
10) розміщення: |
12 |
суб’єктів господарювання, що провадять виробничу діяльність |
|
комп’ютерних клубів та інтернет-кафе |
|
аптек, ветеринарних аптек |
|
рибних господарств |
|
шкіл, курсів з навчання водіїв автомобілів |
|
суб’єктів господарювання, що здійснюють проектні, проектно-вишукувальні, проектно-конструкторські роботи |
|
інформаційних агентств |
|
виставок непродовольчих товарів без здійснення торгівлі |
|
кафе, барів, закусочних, кафетеріїв, їдалень, буфетів, які не здійснюють продаж товарів підакцизної групи |
|
суб’єктів підприємницької діяльності, що надають освітні послуги погодинно (курси, тренінги, семінари тощо) |
|
торговельних об’єктів з продажу продовольчих товарів, крім товарів підакцизної групи |
|
11) розміщення: |
10 |
суб’єктів кінематографії, основною діяльністю яких є кіновиробництво або технічне забезпечення і обслуговування кіновиробництва за умови, що вони внесені до Державного реєстру виробників, розповсюджувачів і демонстраторів фільмів |
|
редакцій медіа |
|
приватних закладів освіти (суб’єктів підприємницької діяльності), які мають ліцензію на надання освітніх послуг у відповідній сфері (крім закладів освіти і суб’єктів підприємницької діяльності, визначених в абзаці четвертому підпункту 18 та абзаці третьому підпункту 20 цього пункту), на площі, що використовується для надання ліцензійних послуг |
|
12) організація та проведення науково-практичних, культурних, мистецьких, громадських, суспільних та політичних заходів на строк, що не перевищує 30 календарних днів протягом одного року щодо кожного орендаря, якщо балансоутримувачем є державне або комунальне підприємство, установа, організація, що провадить діяльність з організації конгресів і торговельних виставок |
10 |
13) розміщення: |
9 |
закладів фізичної культури і спорту, крім тих, які наведені в абзацах восьмому та дев’ятому підпункту 18 цього пункту |
|
суб’єктів підприємницької діяльності, що надають освітні послуги без отримання ліцензії |
|
суб’єктів господарювання, що здійснюють побутове обслуговування населення |
|
громадських вбиралень |
|
виставок образотворчої та книжкової продукції, виробленої в Україні |
|
14) організація та проведення науково-практичних, культурних, мистецьких, громадських, суспільних та політичних заходів на строк, що не перевищує п’яти календарних днів протягом шести місяців, а також щодо майна, яке передається суб’єктам виборчого процесу з метою проведення публічних заходів (зборів, дебатів, дискусій) під час та на період виборчої кампанії |
8 |
15) розміщення: |
6 |
об’єктів поштового зв’язку на площі, що використовується для надання послуг поштового зв’язку |
|
суб’єктів господарювання, що надають послуги з перевезення та доставки (вручення) поштових відправлень |
|
кінотеатрів, бібліотек, театрів |
|
16) розміщення: |
5 |
державних та комунальних закладів охорони здоров’я, що частково фінансуються за рахунок державного та місцевих бюджетів |
|
торговельних об’єктів з продажу книг, газет і журналів |
|
видавництв друкованих медіа та видавничої продукції |
|
17) оренда майна: |
4 |
державними та комунальними підприємствами, установами, організаціями у сфері культури і мистецтв чи громадськими організаціями у сфері культури і мистецтв (у тому числі національними творчими спілками або їх членами під творчі майстерні) |
|
державними видавництвами і підприємствами книгорозповсюдження |
|
вітчизняними видавництвами та підприємствами книгорозповсюдження, що забезпечують підготовку, випуск та (або) розповсюдження не менш як 50 відсотків книжкової продукції державною мовою (за винятком видань рекламного та еротичного характеру) |
|
18) розміщення: |
3 |
державних закладів освіти, що частково фінансуються з державного бюджету, та комунальних закладів освіти, що фінансуються з місцевого бюджету, які мають ліцензію на провадження освітньої діяльності у відповідній сфері (крім закладів освіти і суб’єктів підприємницької діяльності, визначених в абзаці третьому підпункту 20 цього пункту) |
|
закладів освіти, що мають ліцензію на провадження освітньої діяльності та засновані неприбутковими громадськими об’єднаннями, які отримують державне фінансування з держав – членів ЄС |
|
приватних закладів загальної середньої освіти (суб’єктів підприємницької діяльності), які мають ліцензію на провадження освітньої діяльності у відповідній сфері, на площі, що використовується для надання ліцензійних послуг |
|
державних органів та органів місцевого самоврядування, інших установ і організацій, діяльність яких частково фінансується за рахунок державного або місцевих бюджетів |
|
добровільних об’єднань органів місцевого самоврядування, у тому числі асоціацій органів місцевого самоврядування із всеукраїнським статусом |
|
музеїв, крім тих, які повністю фінансуються з державного бюджету |
|
громадських об’єднань фізкультурно-спортивної спрямованості, що є неприбутковими організаціями, внесеними до Реєстру неприбуткових установ та організацій, утворених ними спортивних клубів (крім спортивних клубів, що займаються професійним спортом), дитячо-юнацьких спортивних шкіл, шкіл вищої спортивної майстерності, центрів олімпійської підготовки, центрів студентського спорту закладів вищої освіти, центрів фізичної культури і спорту осіб з інвалідністю, що є неприбутковими організаціями, внесеними до Реєстру неприбуткових установ та організацій, – виключно для проведення спортивних заходів або надання послуг у сфері фізичної культури і спорту |
|
державних та комунальних спортивних клубів, дитячо-юнацьких спортивних шкіл, шкіл вищої спортивної майстерності, центрів олімпійської підготовки, центрів студентського спорту закладів вищої освіти, фізкультурно-оздоровчих закладів, центрів фізичного здоров’я населення, центрів фізичної культури і спорту осіб з інвалідністю, а також баз олімпійської, паралімпійської та дефлімпійської підготовки (крім орендарів, зазначених у пункті 13 цієї Методики) |
|
казенних підприємств та комунальних некомерційних підприємств, що утворилися у результаті реорганізації державних та комунальних закладів охорони здоров’я |
|
дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав, представництв міжнародних організацій в Україні (крім договорів, орендна плата за якими врегульована міжнародними договорами України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України) |
|
19) розміщення: |
2 |
державних архівних установ, що частково фінансуються з державного бюджету, та комунальних архівних установ, що фінансуються з місцевого бюджету |
|
організацій, що надають послуги з нагляду за особами з психічними, інтелектуальними чи сенсорними порушеннями |
|
20) розміщення: |
1 |
надавачів соціальних послуг (державної та комунальної власності) |
|
закладів освіти, заснованих на будь-якій формі власності, суб’єктів підприємницької діяльності, що мають ліцензію на надання освітніх послуг у сфері дошкільної освіти, на площі, що використовується для надання ліцензійних послуг |
|
закладів соціального захисту для бездомних громадян, безпритульних дітей та установ, призначених для тимчасового або постійного перебування громадян похилого віку та осіб з інвалідністю |
|
закладів соціального обслуговування для сімей, дітей та молоді, що утримуються за рахунок місцевого бюджету, зокрема: – центрів соціально-психологічної реабілітації дітей – соціальних гуртожитків для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування – соціальних центрів матері та дитини – центрів соціально-психологічної допомоги – центрів реабілітації дітей та молоді з функціональними обмеженнями – центрів для ВІЛ-інфікованих дітей та молоді |
|
21) розміщення уповноважених Національним банком у встановленому законодавством порядку банків, в яких держава володіє часткою статутного капіталу в розмірі понад 75 відсотків, які орендують майно, що було закріплене на праві господарського відання за Національним банком і передане до сфери управління інших державних органів або у комунальну власність або закріплене на праві господарського відання за Національним банком, з цільовим функціональним призначенням для зберігання запасів готівки Національного банку та проведення технологічних процесів щодо забезпечення готівкового обігу |
0,01 |
22) розміщення Товариства Червоного Хреста України та його місцевих організацій |
0,01 |
23) оренда особами з інвалідністю з метою використання під гаражі для спеціальних засобів пересування |
0,01 |
24) оренда юридичними та фізичними особами для облаштування у закладах охорони здоров’я кімнат відпочинку (сімейних кімнат) для перебування в них на безоплатній основі осіб, які перебувають на лікуванні у цьому закладі, та членів їх сімей (під час лікування таких осіб) |
0,01 |
25) оренда релігійними організаціями для забезпечення проведення релігійних обрядів та церемоній, які на момент введення в дію Закону України “Про оренду державного та комунального майна” безоплатно використовували об’єкт оренди на підставі договору позички або іншого договору для забезпечення проведення релігійних обрядів та церемоній |
0,01 |
26) розміщення транспортних підприємств з: |
|
перевезення пасажирів |
15 |
перевезення вантажів |
18 |
27) розміщення творчих спілок, творчих майстерень, громадських об’єднань, благодійних організацій та релігійних організацій для забезпечення проведення релігійних обрядів та церемоній на площі, що не використовується для провадження підприємницької діяльності: |
|
на площі не більш як 50 кв. метрів |
4 |
на частині площі, що перевищує 50 кв. метрів |
7 |
28) розміщення громадської приймальні народного депутата України або депутата місцевої ради, у тому числі коли договір оренди від імені депутата укладається громадською організацією в інтересах депутата і для розміщення його депутатської приймальні (крім випадків, коли в інтересах народного депутата України діє уповноважений орган Верховної Ради України, в такому разі застосовується пункт 13 цієї Методики): |
|
на площі не більш як 50 кв. метрів |
3 |
на частині площі, що перевищує 50 кв. метрів |
7 |
29) розміщення громадських об’єднань осіб з інвалідністю на площі, що не використовується для провадження підприємницької діяльності: |
|
на площі не більш як 100 кв. метрів |
1 |
на частині площі, що перевищує 100 кв. метрів |
7 |
30) оренда громадськими організаціями ветеранів для розміщення реабілітаційних установ для ветеранів: |
|
на площі не більш як 100 кв. метрів |
1 |
на частині площі, що перевищує 100 кв. метрів |
7 |
31) оренда реабілітаційними установами для осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю для розміщення таких реабілітаційних установ: |
|
на площі не більш як 100 кв. метрів |
1 |
на частині площі, що перевищує 100 кв. метрів |
7 |
32) інше використання нерухомого майна |
15 |
_________
* Орендна ставка застосовується до всієї площі приміщення, в якому здійснюється продаж алкогольних та/або тютюнових виробів.
Додаток 3 до Методики
ЗАТВЕРЕДЖЕНО
Уповноважена особа орендодавця
____________________________
____ ____________20______року МП (у разі наявності)
РОЗРАХУНОК
орендної плати за базовий місяць
Майно перебуває на балансі
________________________________________
(найменування балансоутримувача)
№ п/н |
Назва та місцезнаходження об’єкта оренди |
Площа об’єкта оренди, кв.м. |
Вартість об’єкта оренди за незалежною оцінкою, станом на «__»____20__р. |
Орендна ставка*, % |
Орендна ставка за базовий місяць |
|
назва місяця, рік |
орендна плата без ПДВ**, грн. |
|||||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
* Орендна ставка визначається на підставі цільового призначення згідно із додатками 1 або 2 до цієї Методики.
Якщо між датою визначення орендної плати за базовий місяць і датою підписання акту приймання-передавання Майна минуло більше ніж один повний календарний місяць, то розмір орендної плати за перший місяць оренди встановлюється шляхом коригування орендної плати за базовий місяць на індекс інфляції у місяцях, що минули з дати визначення орендної плати за базовий місяць.
** Оподаткування орендної плати здійснюється відповідно до вимог чинного законодавства.
Уповноважена особа _____________ ____________________________
орендаря (підпис) (прізвище, ім’я, по батькові
за наявності)
М. П. (у разі наявності)
Додаток 4 до Методики
Перелік підприємств, установ, організацій, яким встановлюється
розмір річної орендної плати у сумі 1 гривня (1,20 грн. з ПДВ) за оренду нерухомого майна та іншого, крім нерухомого, окремого індивідуально визначеного майна
Річна орендна плата за оренду нерухомого майна та іншого, крім нерухомого, окремого індивідуально визначеного майна у розмірі 1 гривня (1,20 грн. з ПДВ) встановлюється підприємствам, установам, організаціям:
- органам державної влади, іншим бюджетним організаціям, закладам, установам, які повністю фінансуються з державного бюджету;
- закладам, установам, організаціям, які утримуються повністю або частково за рахунок місцевого бюджету;
3.комунальним закладам та некомерційним підприємствам охорони здоров’я;
- закладам освіти, які утримуються за рахунок місцевого бюджету;
5.музеям, які утримуються за рахунок місцевого бюджету та комунальним телерадіоорганізаціям;
- Товариству Червоного Хреста України та його місцевим організаціям;
- громадським спортивним організаціям, які не надають платні послуги та спортивним школам, які фінансуються або отримують фінансову підтримку з місцевого бюджету та розміщені на території Теплодарської міської громади;
- особам з інвалідністю з метою використання під гаражі для спеціальних засобів пересування;
- громадським організаціям, засновниками яких є учасники бойових дій та зареєстровані на території громади не менше трьох років, площею до 20 кв.м.;
- громадським та благодійним організаціям, які здійснюють безкоштовну психологічну, соціальну, правову допомогу соціально незахищеним верствам населення, волонтерську роботу та реабілітацію, адаптацію учасників АТО та ООС та зареєстровані на території громади не менше трьох років, площею до 20 кв.м.
Пояснювальна записка до проєкту рішення №____________ від 12.11.2024
«Про затвердження Методики розрахунку орендної плати за майно комунальної власності Теплодарської міської територіальної громади Одеського району Одеської області»
Частиною 2 статті 2 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» від 03 жовтня 2019 року № 157-ІХ»(далі Закон) встановлено, що передача в оренду майна, що перебуває у комунальній власності, здійснюється органами місцевого самоврядування відповідно до вимог цього Закону. Так, відповідно до ст.13 Закону, передача в оренду комунального майна відбувається в електронній торговій системі через аукціон, де комунальне майно передається в оренду особі, яка запропонувала найбільшу орендну плату.
Водночас, ст.15 Закону визначено виключний перелік категорій орендарів, які мають право на укладання договору оренди без проведення аукціону. Як наслідок, розмір орендної плати формується не на основі ринкового попиту, а відповідно до Методики розрахунку орендної плати, яка затверджується Кабінетом Міністрів України щодо державного майна та представницькими органами місцевого самоврядування – щодо комунального майна.
28 квітня 2021 року Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 630 «Деякі питання розрахунку орендної плати за державне майно», якою затверджено нову Методику розрахунку орендної плати за державне майно та визнано такою, що втратила чинність, постанову Кабінету Міністрів України від 4 жовтня 1995 року № 786 «Про Методику розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу».
Відповідно до положень абз.2 част. 2 ст.5 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» особливості передачі в оренду комунального майна, передбачені цим Законом, додатково можуть визначатися рішенням органів місцевого самоврядування з урахуванням вимог і обмежень, передбачених цим Законом та порядком передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2020 №483.
Відповідно до п.111 вищезазначеного Порядку, умови передачі майна в оренду обов’язково включають розмір орендної плати, визначений відповідно до Методики розрахунку орендної плати та строк оренди.
Таким чином, щодо оренди комунального майна чинне законодавство надає представницьким органам місцевого самоврядування можливість і повноваження самостійно визначати розмір орендної плати відповідно до прийнятої ними Методики розрахунку орендної плати.
Наразі в Теплодарській міській територіальній громаді відсутня власна затверджена Методика нарахування орендної плати і відповідно до ч.2 ст.17 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» для визначення розміру орендної плати, застосовується Методика розрахунку орендної плати за державне майно, затверджена Постановою Кабінету Міністрів України від 28.04.2021 № 630 «Деякі питання розрахунку орендної плати за державне майно». Проте такий підхід не відповідає потребам територіальної громади, оскільки відповідно до державної методики міські комунальні підприємства (організації), які утворені Теплодарською міською радою, бюджетні установи (організації), які частково або повністю фінансуються з місцевого бюджету мають сплачувати орендну плату більш, ніж 1 грн. на рік, що не відповідає в повній мірі інтересам, як самих суб’єктів господарювання так і органу самоврядування та населення. Щодо останніх: розмір орендної плати має безпосередній вплив на вартість послуг, які надаються бюджетними, комунальними підприємствами, установами та організаціями.
Відтак, станом на сьогодні відсутній універсальний акт, розроблений з урахуванням положень чинного законодавства, що регулює відносини у сфері справляння плати за комунальне майно, пристосований до потреб територіальної громади міста Теплодар.