Додаток № ______ до
Виробничої програми на
централізоване водопостачання
та централізоване водовідведення
і очистку стоків на 2022 р.
« ЗАТВЕРДЖУЮ»
Т.в.о. директора МКП «Теплодарводоканал»
Теплодарської міської ради Одеської області
__________________ Роман Кардопольцев
«____» ____________ 2022р.
Технологічний регламент на експлуатацію споруд водовідведення
м. Теплодар Одеської області
- Загальна характеристика споруд водовідведення
Система централізованої господарсько-побутової каналізації м. Теплодар складається з вуличної та внутрішньоквартальної самоточної каналізаціі Ду 200-250мм, загальною довжиною 27,300км, працює в самопливному режимі і підключено до каналізаційно-насосної станції КНС – 1, далі напірними трубопроводами, загальною довжиною12,630 км у дві ниткиДу300мм, каналізаційні стоки відводяться на каналізаційно-насосну станцію КНС -2, куди також поступають стоки внутрішньо майданчикової каналізації (Проммайданчик), Ду 80-200мм, загальною протяжністю 5,450 км. У три нитки (2 тр. – Ду 300 мм, 1тр. – Ду 400 мм) напірними трубопроводами, загальною довжиною 36,600км, господарсько-побутова каналізація м. Теплодар та каналізаційні стоки Проммайданчика поступають на очисні споруди, де проходять механічну та повну біологічну очистку. Загальна довжина мереж каналізації м. Теплодар складає 81,980 км.
Трасування самопливних колекторів виконано з урахуванням рельєфу місцевості. Траси колекторів прокладені в межах червоних ліній забудови, поза проїжджою частиною вулиць. У місцях проходження самопливних та напірних колекторів під проїжджою частиною вулиць встановлені лотки (канали).
В м. Теплодар 44 багатоквартирних будинки з населенням близько 10 000,0 жителів, з яких до каналізаційної мережі підключені всі 100%, адміністративні будівлі, загальноосвітня школа, дитячі садочки, міська лікарня з амбулаторією, крамниці та ін..
- Характеристика стічних вод
У систему водовідведення згідно розрахунку скидається 408 708,80 м3 на рік.
За фізико-хімічними показниками вода відноситься до господарсько-побутових стоків, що відводяться від об’єктів комунально-побутового господарства, а саме:
– температура стічної води – 18-27 0С; – маса зважених речовин при 105 0С – 150-180мг/л; – біхромат на окисненість (ХСК) – 200-220мг/л; – біологічне споживання кисню (БСК5) – 170-180 мг/л; – біологічне споживання кисню (БСКповне) – 220-230 мг/л; – азот амонійних солей – 14-17 мг/л; – азот нітритів – 24-28 мг/л; – розчинений кисень – 0 мг/л; – нафтопродукти – 1,7-2,3 мг/л; – хлориди – 870-950 мг/л; – СПАР – 11-14 мг/л.
За бактеріологічними показниками вода контролюється за вказівкою органів санітарно-епідеміологічноо контролю, разі виникнення в населеному пункті спалахів небезпечних інфекційних захворювань.
- Організація технологічного процесу експлуатації споруд централізованого водовідведення м. Теплодар
3.1. Нагляд за станом і утриманням каналізаційної системи.
Технічне обслуговування мережі передбачає зовнішній і внутрішній (технічний) мережі і споруд на ній: дюкер них і з’єднувальних камер, колодязів, напірних та самопливних трубопроводів (колекторів), аварійних випусків, тощо. Зовнішній огляд мереж виконується не рідше одного разу на місяць шляхом обходу трас, ліній мережі і огляду зовнішнього стану пристроїв і споруд мережі. При зовнішньому огляді опускання працівників в колодязі та камери не допускається.
Під час обходів і оглядів трас ліній мережі перевіряються: стан координатних табличок; зовнішній стан колодязів, наявність кришок, цілісність люків, кришок, горловин, скоб і драбин, шляхом відчинення кришок колодязів з їх очищенням; ступень наповнення труб, наявність підпору (затоплень), засмічень та інших порушень, які видно з поверхні землі; присутність газів у колодязях (за показниками приладів або за запахом); наявність просідання грунту на трасі ліній або поблизу колодязів; наявність завалів на трасі мережі і на колодязях, розкриття по трасі, а також недозволених робіт з улаштування приєднань до мережі; наявність скидів поверхневих або інших вод до каналізаційної мережі.
Зовнішній обхід мережі виконує експлуатаційна бригада, яка проводить огляд за заздалегідь визначеними маршрутами. Кожній бригаді (два робітники) щодня видають наряд обходу. До роботи допускаються працівники, які пройшли інструктаж та перевірку знань правил експлуатації мереж та техніки безпеки.
Бригада повинна мати таке оснащення: лом; гачок, лопату, огороджувальний знак, акумуляторний ліхтар, складну рейку або жердину, дзеркало, аптечку, схематичні креслення мережі,що оглядається, комплект засобів з техніки безпеки, а також журнал, до якого заносяться результати огляду.
Технічний огляд внутрішнього стану каналізаційної мережі, пристроїв і споруд на ній виконується з періодичністю:
- для оглядових колодязів і аварійних випусків – один раз на рік;
- для камер та переходів – один раз на квартал.
Під час технічного огляду колодязів обстежують стіни, горловини, лотки та вихідні труби, перевіряють цілісність скоб, драбин, люків, кришок, очищують від бруду полиці і лотки, а також перевіряють винесення піску з труб до колодязя.
Водночас перевіряються прямолінійність труб за допомогою дзеркала. У процесі технічного огляду аварійних випусків перевіряється наявність пломб. Під час технічного огляду камер, окрім перелічених робіт проводиться перевірка, регулювання і профілактичне обслуговування встановленої в камерах арматури (засувки, решітки, тощо).
Технічний огляд напірних колекторів полягає у перевірці дії та регулюванні вантузів, засувок і випусків.
Бригада з технічного огляду мережі, окрім переліченого оснащення, додатково оснащується бензиновими шахтарськими лампами, трьома перевіреними акумуляторними ліхтарями, рятувальними поясами, протигазами, а також засобами для очищення колодязів (камер), регулювання встановленої в них запірної арматури, усунення незначних недоліків.
Під час виконання зовнішнього та технічного оглядів на проїзній частині необхідно обов’язково встановити огороджувальні знаки для попередження наїзду транспорту на працюючих.
Під час весняного паводку посилюється спостереження за каналізаційною мережею для недопущення скиду до неї талих вод, сміття, снігу і сколотого льоду.
3.2. Поточний і капітальний ремонти.
На підставі даних зовнішнього та технічного оглядів каналізаційної мережі складаються дефектні відомості, розробляється проектно-кошторисна документація, за якою проводиться капітальний ремонт.
Поточний ремонт каналізаційних мереж проводиться згідно затвердженого графіку планово-попереджувальних ремонтів.
До поточного ремонту мереж входить:
- профілактичні заходи: промивання і прочищення ліній, очищення колодязів (камер) від забруднень;
- ремонтні роботи: заміна люків, верхніх і нижніх кришок, встановлення скоб, ремонт горловини колодязів, піднімання і опускання люків, обслуговування і регулювання засувок, вантузів, тощо.
Профілактичне прочищення мережі проводиться за планом з періодичністю, що встановлена для мереж до 500 мм, і становить один раз на рік.
Роботи з поточного ремонту виконуються силами експлуатаційного підприємства.
До капітального ремонту мережі належать роботи із:
- спорудження нових або повна чи часткова реконструкція колодязів (камер);
- перекладки окремих ділянок ліній з повною чи частковою заміною труб;
- заміна запірної арматури;
- ремонт окремих споруд, пристроїв, устаткування.
Роботи з капітального ремонту виконуються згідно з проектно- кошторисною документацією спеціалізованими будівельними організаціями.
Для виконання нескладних робіт залучаються працівники експлуатаційної організації.
3.3. Ліквідація аварій.
Аваріями на каналізаційній мережі вважаються раптові руйнування або закупорення труб і споруд на мережі, які призводять до припинення відведення стічних вод і підтоплення ( з виливом стічних вод на поверхню) і викликають необхідність розкопування ділянки трубопроводу.
Аварії на мережі і місцеві підтоплення, викликані засміченням труб, які перешкоджають нормальній експлуатації мережі, підлягають негайній ліквідації.
У разі виникнення аварії або підтоплення на мережі необхідно вжити термінових заходів для забезпечення:
Відведення стічних вод перекачуванням в обхід пошкодженої ділянки або через аварійний випуск з повідомленням про це місцевим органам Державного санітарного нагляду, а також органи Мінекобезпеки України.
Відключення пошкодженої ділянки, а також мережі і підвальних приміщень будинків, які перебувають під загрозою затоплення, шляхом закриття засувок або встановлення корків.
Роботи з аварійного ремонту на каналізаційній мережі виконує аварійно-відновлювальна бригада експлуатаційного підприємства.
Аварії та випадки підтоплення реєструються у спеціальному журналі. Про них негайно повідомляються органи Державного санітарного нагляду, а при виливах стічних вод у водойми – місцеві органи Мінекобезпеки України.
3.4. Експлуатація каналізаційних насосних станцій № 1, № 2.
Каналізаційна насосна станція №1 (КНС-1) призначена для перекачки каналізаційних стоків, що поступають з м. Теплодар на каналізаційно-насосну станцію №2 (КНС – 2).
КНС -1 складається з наземної та підземної частини. Підземна частина кругла в плані 12 м. Наземна частина 12х13 м висотою5,55 м. В підземній частині розділені водонепроникною перегородкою два відсіки: в одному приймальний резервуар 133 м3 та приміщення решіток, в другому – машинний зал. В наземній частині – мехмайстерня, венткамера, кладова, санвузол, гардеробна та кладова для машиністів КНС-1. В приймальному резервуарі розміщені всмоктувальні патрубки основних насосних агрегатів, обладнання збовтування осаду, напірний патрубок дренажного насосу. Для змивання осаду зі стінок резервуарів, каналів передбачений змивний кран, обладнаний гумовим рукавом з наконечником. Для спуску в приймальний резервуар передбачені ходові скоби.
В приміщенні решіток розташовані два підвідних канали, по яким стічна рідина з колодязя із засувкою, поступають до приймального резервуару КНС – 1. В каналах встановлені решітки Р – 1 та Р – 2, перед якими встановлені щитові затвори з ручним управлінням. Для демонтажу решіток передбачена таль ручна в/п -1 т.
В приміщенні машзалу розташовані три основних насосних агрегати, регулятор рівня з редуктором та дренажний насос «Гном». Регулювання роботи основних насосних агрегатів передбачено в ручному та автоматичному режимі. При аварійному рівні в приймальному резервуарі передбачений сигнал «затоплення». Для збирання води від миття полів та аварійних проливів в машзалі передбачений збірний лоток, який закінчується приймальником. Відкачка води із приймальника в приймальний резервуар здійснюється дренажним насосом.
Для демонтажу насосних агрегатів передбачені: в надземній частині – таль ручна в/п 1т, в підземній частині – таль ручна в/п 3,2 т . Система опалення – електробатареї. Передбачена вентиляція: витяжна місцева від шафи робочого одягу; з-під перекриття приймального резервуару; загальнообмінна механічна – в машинному залі. Режим роботи вентиляції: приточні установки – П1.1р (цілий рік), П2 (влітку), витяжні – В1, В1.1р, В2, В4 (цілий рік), В3 (влітку).
КНС – 2 призначена для перекачки каналізаційних стоків від КНС -1 та Проммайданчика по напірному колектору на очисні споруди м. Теплодар, що розташовані в с. Надлиманське. Підземна частина насосної станції кругла в плані 12 м, наземна частина 12*13м, висотою 5,55м. В підземній частині розділені водонепроникною перегородкою на два відсіки. В одному – приймальний резервуар 133м3 та приміщення решіток. В другій – машинний зал. В наземній частині – мехмайстерня, венткамера, кладова, санвузол, гардеробна та кладова для машиністів КНС – 2. В приймальному резервуарі розміщені всмоктувальні патрубки основних насосних агрегатів, обладнання для вимучування осаду, напірний патрубок дренажного насоса. Для змивання осаду зі стін та каналів, передбачений змивний кран, обладнаний резиновим шлангом з бранспойтом. Спуск в приймальний резервуар по ходовим скобам. В приміщенні решіток встановлені два підвідних канали, по яким стоки із колодязя з засувкою поступають в приймальний резервуар КНС – 2.
В каналах встановлені решітки, перед якими вмонтовані щитові затвори з ручним керуванням. На випадок, коли одна решітка знята, а другу потрібно відключити, передбачена інша решітка з прозором 100 мм, з ручною очисткою, яка опускається в канал перед щитовим затвором. Для демонтажу решіток передбачена таль ручна в/п – 1 т.
Автоматична робота (включення) насосів здійснюється при відкритих засувках на всіх трубопроводах. Засувки закривають тільки під час проведення ремонтних робіт. Для демонтажу насосних агрегатів передбачені: в надземній частині – таль електрична в/п – 3,2 т., в підземній частині – кран мостовий ручний в/п – 3,2 т. Передбачена вентиляція: витяжна місцева від шафи робочого одягу; із під перекриття приймального резервуару; загально обмінна механічна в машинному залі. Режим роботи вентиляції: приточні установки – П1.1р (цілий рік), П2 (влітку); витяжні – В1, В1.1р, В2, В4 (цілий рік), В3(влітку).
- Норми технологічного режиму експлуатації каналізаційних споруд.
4.1. Норми раціонального режиму експлуатації каналізаційних мереж.
Для організації та підтримання раціональних технологічних режимів роботи каналізаційної мережі, один раз на 3 роки проводиться аналіз її роботи. При цьому виконується обстеження технічного стану трубопроводів, визначається режим і фактичний рівень водовідведення протягом доби по сезонам року, а також виконуються гідравлічні розрахунки каналізаційної мережі, розробляються графіки режимів роботи каналізаційної мережі. Для виконання цих робіт експлуатаційне підприємство може укладати договори із спеціалізованими організаціями та підприємствами.
При цьому в першу чергу перевіряються варіанти:
- прокладання додаткових каналізаційних колекторів або відновлення їх пропускної здатності;
- забезпечення необхідного тиску на напірних колекторах каналізаційних насосних станцій.
4.2. Норми раціонального режиму роботи КНС.
Експлуатація насосних агрегатів і допоміжного обладнання здійснюється на підставі інструкцій заводів-виробників.
Згідно інструкцій має бути забезпечена послідовність операцій з пуску і зупинки агрегатів, допустима температура підшипників, наявність мастила, тощо.
Експлуатація насосного агрегату має бути припинена у разі:
- появи в агрегаті явно чутного стуку;
- появи диму, іскріння або свічення у зазорі між статором і ротором електродвигуна;
- виникнення підвищеної вібрації вала( допустима вібрація0,013-0,05 при швидкості обертів1000-3000 об/хв.., 0,16 при швидкості обертів менше 750 об/хв.;
- підвищення температури підшипників ковзання або виходу з ладу підшипників кочення;
- виток мастила з підшипникових камер.
Кожний насосний агрегат періодично за графіком піддають оглядам, поточним і капітальним ремонтам.
Періодичність та обсяг кожного виду робіт встановлюється на підставі інструкції заводу-виробника.
4.3. Норми контролю скидання стоків від абонентів.
Для забезпечення безаварійної роботи каналізаційної системи експлуатаційне підприємство контролює та вживає заходів щодо недопущення скидів у каналізацію твердих предметів, горючих речовин, хімічних речовин, агресивних до матеріалів, з яких збудована каналізаційна система.
До абоненту, з вини якого сталася аварія, подається позов у встановленому порядку, щодо відшкодування нанесених збитків.
Підключення нових абонентів до каналізаційної системи відбувається лише згідно з технічними умовами, виданими експлуатаційною організацією.
- Можливі неполадки, їх причини та способи усунення.
№з/п |
Неполадки, несправності |
Можливі причини |
Дії обслуговуючого персоналу і способи усунення |
1 |
2 |
3 |
4 |
1 |
Вилив води з під кришки каналізаційного колодязя на поверхню |
Засмічення каналізаційного колектору |
Прочистити засмічену ділянку за допомогою сталевого дроту |
Руйнація ділянки труби і перекриття її перетину грунтом |
Розкопати ділянку трубопроводу, встановити місце руйнації, замінити трубу |
||
2 |
Не поступає вода у приймальний резервуар КНС |
Запали щічки засувки у колодязі на підключенні колектору до приймального резервуару КНС |
Опустити шток засувки до упору та спробувати зачепити та підняти щічки засувки. Перекрити подачу води та відремонтувати засувку |
3 |
Виток води на фланцевому з’єднанні у розподільчій камері напірних трубопроводів КНС |
Недостатнє ущільнення прокладки на фланцевому з’єднанні |
Затягнути гайки на болтах фланцевого з’єднання |
Прокладка на фланцевому з’єднанні потребує заміни |
Замінити прокладку |
||
Корозія фланцевого з’єднання |
Замінити фланці на з’єднанні |
||
4 |
Замокання поверхні грунту на трасі колектору |
Втрата щільності трубопроводу внаслідок пошкодження через зсув грунту |
Розкопати ділянку трубопроводу, знайти місце пошкодження, та замінити пошкоджену трубу |
Розгерметизація з’єднання труб |
Розкопати ділянку трубопроводу, знайти місце пошкодження,усунути причину витоку стоків. |
||
5 |
Виток води з під кришки приймального резервуару КНС |
Відсутність електроживлення каналізаційних насосів |
Перевірити напругу електричного току на кожній фазі електроживлення насосів. Відновити електроживлення. Або підключити електроживлення КНС від мобільної дизель-генераторної установки. |
- Щорічні норми витрачання сировини та енергоресурсів.
№ з/п |
Найменування сировини та видів енергоресурсів |
Одиниця виміру |
Кількість на рік |
1 |
2 |
3 |
4 |
1 |
Вода |
куб. м. |
408 708,80 |
2 |
Електроенергія |
кВт/год. |
295 750,0 |
3 |
Дизельне пальне |
т |
0,6 |
4 |
Бензин |
т |
4,4 |
- Контроль роботи каналізаційних мереж та споруд.
№ точок контролю |
Місце контролю |
Що контролюється |
Од. виміру |
Норми та показники |
Частота контролю |
Методи контролю |
Хто контролює |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
1 |
Каналізаційна система |
Технічний стан трубопроводів |
система |
ПТЕСВтВНМ |
1раз на 3 роки |
Візуальне обстеження трубопроводів |
МКП «Теплодарводоканал» |
Режим та фактичний стан скидання стоків протягом доби по сезонам року |
Куб. м. стоків |
Розрахунок об’єму стоків за ДБН В2.5-64.2012 |
1раз на 3 роки |
Візуальне обстеження та об’ємні заміри стоків |
МКП «Теплодарводоканал» |
||
Технічний стан каналізаційних колодязів |
колодязь |
Тех. стан |
1 раз на місяць |
Візуальне обстеження колодязів |
Слюсар |
||
2 |
КНС-1/2 |
Робота датчиків |
Датчик рівня |
Проект будівництва КНС |
1 раз на місяць |
Контроль автоматичного вмикання насоса |
Слюсар |
Коефіцієнт корисної дії насосів |
Насос |
Паспортні дані насоса |
1 раз на 2 роки |
Заміри об’ємів перекачаних стоків за годину |
МКП «Теплодарводоканал» |
||
3 |
Технічний стан напірних колекторів та розподільчих камер |
Кришки на люках камер, запірна арматура, вантузи, випуски драбини в камерах |
камера |
ПТЕСВтВНМ |
1 раз на 2 місяці |
Візуальний |
Слюсар |
- Основні правила безпечного ведення процесу.
З метою забезпечення безпечного виконання робіт з експлуатації каналізаційної мережі керівник робіт зобов’язаний :
- обмежити доступ сторонніх осіб до місця виконання профілактичних або аварійно-відновлювальних робіт;
- перевірити знання підлеглих щодо методів безпечного виконання робіт та за необхідності навчити їх цим методам;
- забезпечити працівників спецодягом, спецвзуттям, та засобами індивідуального захисту, згідно діючих норм та періодично перевіряти їх стан;
- забезпечити працівників справним інструментом та пристроями, системно проводити їх огляд та ремонт;
- забезпечити нормальну роботу санітарно-побутових приміщень, а у холодну пору – пунктів обігріву.
При виконання робіт у каналізаційних колодязях необхідно дотримуватися єдиних правил безпеки: відчиняти кришки колодязів необхідно за допомогою спеціальних гаків та ломів; виконувати цю роботу руками категорично забороняється.
У каналізаційних колодязях можуть накопичуватися гази, небезпечні для людини (метан, вуглекислий газ, сірководень, аміак, угарний газ), а також суміші перелічених газів. Тому до спуску в колодязь у нього необхідно опустити бензинову лампу ЛБВК, щоб впевнитися в відсутності газу. При наявності у колодязі одного з перелічених газів або їх сумішей вогонь у лампі гасне. Спускатися в такий колодязь та виконувати в ньому роботи без відповідних апаратів забороняється.
Легкі гази видаляються з колодязя вентилюванням. При нестачі у колодязі кисню за допомогою вентилятору до нього нагнітається свіже повітря. Для видалення вуглекислого газу необхідне сильне та тривале вентилювання колодязя.
Сірководень, метан та світильний газ легко займаються та можуть викликати вибух, тому визначають їх присутність у колодязі, опускаючи палаючий папір, запалювати сірники та застосовувати відкритий вогонь в колодязі та поблизу нього категорично забороняється.
Забороняється опускатися у колодязь без запобіжного поясу незалежно від того є у ньому газ чи нема.
Відкриті колодязі повинні бути огороджені для запобігання падіння у них людей та наїзду на них транспорту. Засувки, розташовані у колодязях пропонується відкривати або закривати ключем-вилкою на довгій штанзі, без спуску працівників в колодязь.
При роботі в колодязях у зимовий період, майданчик навколо люку необхідно очистити від снігу та льоду і посипати піском.
Бригада, що виконує роботи у колодязі провинна складатися не менш як з трьох осіб. При спусканні до колодязя одного робітника, на поверхні має залишатися двоє інших. Один з них охороняє місце роботи від наїзду транспорту, подає у колодязь інструменти, а інший тримає мотузку від запобіжного поясу, надітого на працюючого робітника, подає свіже повітря, якщо при роботі використовується вентилятор, спостерігає за працюючим, та надає йому допомогу. За необхідності негайно піднімає його з колодязя.
Про всі підозрілі роботи поблизу каналізаційних мереж та споруд слід інформувати органи внутрішніх справ для перевірки з метою профілактики терактів.
- Перелік обов’язкових інструкцій, методик.
- СНиП 2.04.01-85 «Канализация. Наружные сети и сооружения»;
- СНиП 2.04.02-84 «Водоснабжение. Наружные сети и сооружения»;
- СНиП 3.05.04-85 «Внутренние санітарно-технические системы. Производство и приемка работ»;
- СНиП 2.04.01-85 «Наружные сети и сооружения водоснабжения и канализации»;
- Пособие по укладке и монтажу чугунных, железобетонных и азбоцементных трубопроводов водоснабжения и канализации (к СНиП 3.05.04-85);
- Пособие по объему и содержанию технической документации внеплощадочных систем водоснабжения и канализации (к СНиП 2.04.02-84 и СНиП 2.04.03-85);
- Положение о проведении планово-предупредительного ремонта на предприятиях водопроводно-канализационного хазяйства;
- Нормативи чисельності робітників, зайнятих на роботах з експлуатації мереж, очисних споруд і насосних станцій водопроводу і каналізації
- Инструкция по контролю за обеззараживаниэм хозяйственно-питьевой воды и за дезинфекцией водопроводных сооружений хлором при централизованном и местном водоснабжении №732а-67;
- Правила пользования системами коммунального водоснабжения в городах и поселках Украины приказом Госжилкомхоза Украины от 1 июля 1994 года №65;
- Інструкція про порядок видачі технічних умов на підключення споживачів до систем господарсько-питного водопостачання і каналізації. КДУ 3204-12 Укр.212-92. Наказ Житлокомунгоспу України від 02.12.92 №67;
- Правили прийому стічних вод у комунальні та відомчі системи каналізації міст і селищ України. ККДП 204-12. Укр.218-92;
- Інструкція обліку та класифікації аварій на міських водопровідних та каналізаційних системах. КДІ 204-12, Укр. 213-92 . Наказ Держжитлокомунгоспу України від 16.12.91 №71;
- Правила техніки безпеки при експлуатації систем водопровідно-каналізаційного господарства. Держжитлокомунгосп України,1995;
- Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів ДНАОП 000-21-98».
Розробив:
________________________ ____________ ___________________