Іноді подружжя через непорозуміння та різні погляди на сімейне життя втрачають повагу та любов один до одного, але прийняти остаточне рішення щодо припинення сімейних відносин не наважуються.

З метою збереження особистих немайнових та майнових прав подружжя  є встановлення режиму окремого проживання подружжя.

Довідково! Режим окремого проживання встановлюється у разі неможливості чи небажанні чоловіка або дружини проживати спільно (стаття 119 Сімейного кодексу України).

Інститут окремого проживання спрямований на можливість не розриваючи шлюбні відносини проживати окремо, але зі збереженням прав, які гарантовані в шлюбі, наприклад право на утримання чи право спадкування.

ЯКІ ПІДСТАВИ ВСТАНОВЛЕННЯ РЕЖИМУ ОКРЕМОГО ПРОЖИВАННЯ ПОДРУЖЖЯ?

  1. за взаємною заявою подружжя, коли дружина та чоловік не можуть проживати разом і не заперечують на встановлення такого режиму.
  1. за позовом одного з подружжяу разі небажання дружини або чоловіка проживати спільно, коли ініціатором роздільного проживання виступає лише один із подружжя.

Увага! Режим окремого проживання подружжя встановлюється виключно судами.

  • За взаємною згодою подружжя.

Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення режиму окремого проживання за спільною заявою подружжя.

Увага! За подання такої заяви сплачується судовий збір у розмір 0,2 прожиткових мінімума на одну працездатну особу (станом на 1 січня 2020 року – 420, 40 гривень).

  • За позовом одного з подружжя

Якщо подружжю не вдалося досягнути взаємної згоди на подання заяви, а один із подружжя не бажає спільно проживати, то в такому випадку останній може звернутися до суду з позовною заявою про встановлення режиму окремого проживання.

Увага! За подання такої заяви сплачується судовий збір у розмір 0,4 прожиткових мінімума на одну працездатну особу (станом на 1 січня 2020 року – 840, 80 гривень).

Порядок його встановлення залежить від того, як ставиться дружина та чоловік до факту роздільного проживання.

ЯКІ ПРАВОВІ НАСЛІДКИ ВСТАНОВЛЕННЯ РЕЖИМУ ОКРЕМОГО ПРОЖИВАННЯ? 

Встановлення режиму окремого проживання не припиняє прав та обов’язків подружжя, які встановлені Сімейним кодексом України і які дружина та чоловік мали до встановлення цього режиму, а також прав та обов’язків, які встановлені шлюбним договором.

У разі встановлення режиму окремого проживання:

  • майно, набуте в майбутньому дружиною та чоловіком, не вважатиметься набутим у шлюбі;
  • дитина, народжена дружиною після спливу десяти місяців, не вважатиметься такою, що походить від її чоловіка.

НА ЯКИЙ СТРОК ВСТАНОВЛЮЄТЬСЯ РЕЖИМ ОКРЕМОГО ПРОЖИВАННЯ?

Право вибору строку дії режиму окремого проживання подружжя належить позивачу з урахуванням думки відповідача. Суд може встановити режим окремого проживання без обмеження строку або обмежити його певним терміном. Для припинення встановленого судом зазначеного режиму потрібна взаємна згода подружжя, що підтверджується поновленням сімейних відносин або їх припиненням за їхньою заявою рішенням суду. 

ЯКІ ПІДСТАВИ ДЛЯ ПРИПИНЕННЯ РЕЖИМУ ОКРЕМОГО ПРОЖИВАННЯ? 

  • відновлення сторонами сімейних відносин;
  • за рішенням суду на підставі заяви одного з подружжя.

Сторони фактично можуть відновити свої сімейні відносини і це буде свідчити про припинення режиму окремого проживання. Однак, одночасно буде зберігати чинність рішення суду про встановлення режиму окремого проживання, оскільки сторони або одна з них звільнені від необхідності звернення до суду. Внаслідок цього фактично такий режим буде припинено, а юридично він зберігатиметься.

Впровадження і удосконалення такого інституту як встановлення режиму окремого проживання, як певній альтернативі розлучення, буде сприяти забезпеченню прав і свобод кожного з подружжя, а також буде слугувати способом зберегти сім’ю.

#БПД #БВПД #правові_консультації

 

 

Залишити відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.