Звіт про пряму телефонну лінію начальника служби у справах дітей виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області

«Про сімейні форми виховання».

 Надання дитині статусу дитини-сироти або такої, що позбавлена батьківського піклування, має правові наслідки – порушується конституційне право дитини на сімейне виховання та батьківське піклування, а отже, і одне з базових прав дитини, проголошене таким міжнародним документом, як Конвенція ООН про права дитини, що була ратифікована Україною 27.09.1991 р. Стаття 20 зазначеної Конвенції проголошує, що «дитина, яка тимчасово або постійно позбавлена сімейного оточення або, яка в її власних якнайкращих інтересах не може залишатися в такому оточенні, має право на особистий захист і допомогу, що надаються державою».

Одним із напрямів вирішення проблем соціального сирітства в країні є створення інститутів сімейного влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування: прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу як альтернативних  інтернатним закладам форм виховання.

Таким чином, дітям, які не мають можливості виховуватися в біологічній родині, держава законодавчо гарантує право на сімейне виховання шляхом розвитку сімейних форм їх влаштування.

Усиновлення

Усиновлення – це прийняття усиновлювачем у свою сім`ю дитини на правах дочки чи сина, що здійснене на підставі рішення суду. Усиновлення провадиться в інтересах дитини для забезпечення стабільних та гармонійних умов її життя.

Усиновлення – це юридичний акт, унаслідок якого відносини між дитиною і усиновлювачем та його родичами встановлюється не на певний строк, як, наприклад, при встановленні опіки та піклування над дітьми, а назавжди. Тому закон надає дуже важливе значення юридичному оформленню усиновлення, встановлюючи правило, згідно з яким воно має здійснюватися не тільки за заявою особи, яка бажає усиновити дитину, а й на підставі рішення суду.

Опіка та піклування над дітьми

 Опікою та піклуванням вважають систему способів, спрямованих на забезпечення діяльності органів опіки та піклування, опікунів та піклувальників з виховання малолітніх і неповнолітніх дітей, а також захисту прав і законних інтересів цих дітей.

 Встановлення опіки та піклування – це влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, у сім`ї громадян України, які перебувають, переважно, у сімейних, родинних відносинах з цими дітьми-сиротами або дітьми, позбавленими батьківського піклування, з метою забезпечення їх виховання, освіти, розвитку і захисту їх прав та інтересів.

 Опіка та піклування встановлюються над дітьми, які залишилися без батьківського піклування: опіка – над малолітньою дитиною, яка не досягла 14 років, а піклування – над неповнолітньою дитиною у віці від 14 до 18 років.

 Різниця між опікою і піклуванням визначена тим, що дитина віком до 14 років (малолітня особа) має часткову цивільну дієздатність і опікун здійснює захист прав та інтересів такої дитини від її імені. У віці від 14 до 18 років (неповнолітня особа) дитина набуває неповної цивільної дієздатності, що передбачає розширення  її прав – можливість самостійно розпоряджатися особистими доходами, результатами інтелектуальної, творчої діяльності, здійснювати інші фінансові операції за наявності згоди батьків або піклувальників.

Опікою та піклуванням вважають систему способів, спрямованих на забезпечення діяльності органів опіки та піклування, опікунів та піклувальників з виховання малолітніх і неповнолітніх дітей, а також захисту прав і законних інтересів цих дітей.

Якщо Ви виявили бажання взяти на виховання в свою сім’ю дитину, яка не перебуває з Вами у родинних відносинах – законодавство України може запропонувати Вам оформити іншу форму сімейного виховання – прийомну сім’ю або дитячий будинок сімейного типу.

Прийомна сім`я

 Прийомна сім`я – це сім`я або окрема особа, яка не перебуває у шлюбі, що добровільно взяла із закладів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, від одного до чотирьох дітей на виховання та спільне проживання.

Діти, уражені ВІЛ-інфекцією, можуть влаштовуватися для виховання та спільного проживання у прийомній сім’ї за наявності відповідних висновків органів опіки та піклування і закладів охорони здоров’я, а їх загальна кількість не повинна перевищувати чотирьох осіб.

 Функціонування прийомних сімей регулюється Положенням про прийомну сім`ю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №565 від 26.04.2002 р.)

Дитячий будинок сімейного типу

Дитячий будинок сімейного типу (далі – ДБСТ) – це окрема сім`я, яка створюється за бажанням подружжя або окремої особи (батьки-вихователі), які беруть на виховання та спільне проживання не менш як 5 дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. Функціонування ДБСТ регулюється Положенням про дитячий будинок сімейного типу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №564 від 26.02.2002 р.

 

За додатковою інформацією звертайтесь до служби у справах дітей

у кабінет 38 будинку 7 по вулиці Піонерній міста Теплодар

або за телефоном 783-10-13