Насильству немає виправдання! Як розпізнати та реагувати на насильство?

Що таке насильство та його види

Проблема насильства є актуальною, кожна людина в той чи іншій мірі зіштовхується з цим, а якщо  ні то, вона є свідком цього жахливого прояву людської діяльності чи бездіяльності! Важливо знати, що це явище є , та воно прогресує. Необхідно не мовчати, тільки так можливо зменшити ризик появи нових випадків цього явища та його наслідки!

Насильство – це навмисні дії фізичного, економічного, сексуального, психологічного  характеру однією людиною по відношенню до іншої, які порушують її права й свободи, наносять моральну шкоду, та шкоду фізичному та психічному здоров’ю.

ФІЗИЧНЕ НАСИЛЬСТВО – умисне нанесення побоїв, тілесних ушкоджень, що може призвести або призвело до травмування, порушення фізичного чи психічного здоров’я, нанесення шкоди честі та гідності, в окремих випадках, до смерті постраждалої.

До фізичного насильства можна віднести: ляпаси, стусани, потиличники, кусання, штовхання, обмеження мобільності (пересування), удушення, побиття, примусове змушення людини вживати, що шкодить її здоров’ю (наркотики/алкоголь), нанесення шкоди за допомогою сторонніх предметів (кидання предметів).

ПСИХОЛОГІЧНЕ НАСИЛЬСТВО – насильство, пов’язане з дією однієї особи або групи осіб на психіку іншої особи шляхом словесних образ або погроз, переслідування, залякування, якими навмисно спричиняється емоційна невпевненість, нездатність захистити себе та може завдаватися або завдається шкода психічному здоров’ю.

До психологічного насильства можна віднести: образи за допомогою слів, приниження, маніпулювання, шантаж, переслідування, погрози життю, заборона власної думки, засудження, обвинувачення, неадекватна критика.

ЕКОНОМІЧНЕ НАСИЛЬСТВО – умисне позбавлення однією особою або групою осіб іншої людини або групи людей житла, їжі, одягу чи іншого майна чи коштів на які особа чи постраждалі мають передбачене законом право.

До економічного насильства можна віднести: контролювання фінансами іншої людини, обмеження права іншої людини навчатися чи працювати, обмеження у доступі до власних коштів, позбавлення людини коштів чи майна на які людина має законне право, свідоме руйнування майна.

СЕКСУАЛЬНЕ НАСИЛЬСТВО – протиправне посягання однієї особи або групи осіб на статеву недоторканність іншої людини, а  також дії сексуального характеру щодо неповнолітнього (-ої ) без добровільної згоди.

До сексуального насильства можна віднести: примус до статевих контактів без добровільної згоди людини; зґвалтування, примус до спостереження за статевим контактом кривдника з іншими, підглядання, вербування до порно-індустрії чи секс бізнесу.

ЯК РОЗПІЗНАТИ НАСИЛЬСТВО?

Ви і ваші діти не заслуговують на те, щоб Вас били, ображали або висміювали. Сім’я будинок повинні бути Вашим ресурсом, підтримкою і безпечним місцем.

До Вас повинні торкатися тоді, коли Ви дозволяєте. Вас не повинні соромити при родичах і друзях, і ніхто не може вказувати,  де Вам бути і з ким, що робити і коли.

Відзначте про себе чи співзвучні для Вас наступні пункти:

Ви:

  • Відчуваєте, щоб Ви не робили, Ваш партнер все рівно незадоволений?
  • Уникає певних тем для розмови, не робите чогось через страх розсердити партнера?
  • Перебуваючи дома, боїтесь того, як Ваш партнер може повести себе?
  • Відчуваєте почуття провини і, що саме Ви винні в домашніх сварках?
  • Вірите, що заслуговуєте, щоб до Вас погано ставилися?
  • Продовжуєте залишатися з партнером, думаючи про безвихідну ситуацію?
  • Ваш партнер:
  • Непередбачувано реагує на Ваші слова або дії, часто зриваючись на крик?
  • Звинувачує Вас або Ваших дітей за скандали/власну насильницьку поведінку?
  • Заподіює Вам або Вашим дітям біль, звертається грубо, б’є?
  • Поводиться з Вами настільки погано, що Ви не хочете, щоб це бачили друзі і родичи, тому що соромно?
  • Ігнорує, знецінює, висміює Вашу думку, досягнення?
  • Загрожує самогубством, якщо Ви підете від нього?
  • Заявляє про свої права на Вас?
  • Контролює Вас: хоче знати, що Ви робите, не дозволяє зустрічатися з друзями або родичами, обмежує доступ до грошей, телефону, комп’ютера, документів?
  • Вдається до залякування або шантажу, загрожує застосувати силу до Вас або Ваших дітей?
  • Навмисно псує Ваші речі?
  • Вживаючи алкоголь або наркотики, б’є Вас, посилаючись надалі на свою «неадекватну» поведінку?
  • Змушує Вас вступати в інтимні стосунки проти Вашої волі?

Якщо Ви впізнали себе хоча б в одному з пунктів, пам’ятайте:

  • Дії можна розцінювати як насильницькі, навіть якщо те, що з Вами відбувається здається незначним. Тут немає понять «гірше» або «краще». Ви можете, наприклад, отримати досить серйозні каліцтва від того, що Вас «просто» штовхнули;
  • Якщо подібні інциденти траплялись тільки один або два рази, статистика стверджує: якщо партнер підняв на вас руку один раз, швидше за все, він буде продовжувати це робити й надалі;
  • Сумнів, що стосуються дітей – основний фактор при вирішенні про відхід. Швидше за все, буде непросто зважити, яка ситуація краща для дитини. Якщо Вам погано, навряд чи добре Вашим дітям. Якщо дитина уникає фізичної розправи, тим не менш, він несе на собі емоційні рани, які будуть з ним протягом усього життя. Дитина була свідком насильства, переживає ту ж психологічну травму, що і дитина, яка пережила насильство.
  • Зупини насильство в родині! Б’є значить любить? Агов! Не бійтеся протидіяти домашньому насильству!

Тому сміливо звертайтесь за допомогою, правда на Вашому боці!

  1. Повідомте близьким людям , яким ви довіряєте, що відбувається і тримайте їх контакти під рукою;
  2. Тримайте необхідні речі (документи, банківські картки, ключі і т.д.) в безпечному місці під рукою;
  3. Повідомте дітям, що в екстреній ситуації потрібно робити: куди бігти або дзвонити.
  4. Знайдіть місце, де можете сховатися у разі потреби.
  5. Зателефонуйте:
  6. До Національної поліції України за номерами телефонів: 102 або 0 800 500 202;
  7. Національну дитячу «гарячу» лінію за номерами телефонів: 116 111 або 0 800 500 255;
  8. На Національну «гарячу» лінію з питань запобігання насильству в сім’ї, торгівлі людьми та гендерної дискримінації за номерами телефонів: 116 123 або 0 800 500 335.

Та запам’ятайте: Перед законом рівні усі!