Про об’єднання співвласників багатоповерхових будинків

Об’єднання співвласників багатоквартирних будинків – це форма організації жителів багатоповерхівок. ОСББ є органом для прийняття колективних легітимних (мають юридичну силу) рішень. При цьому воно керує лише спільним майном співвласників домівки – горища, підвали, ліфти, сходи, комунікації, придомова територія тощо – не зазіхаючи на приватну власність.

Рішення ОСББ є обов’язковими для всіх жителів будинку. Поки немає ОСББ або житлово-будівельного кооперативу (ЖБК), долю спільної власності жителі багатоповерхового будинку вирішують консенсусом, тобто одноголосною згодою.

При цьому не слід забувати, що ОСББ – не альтернатива ЖЕКу, адже житлово-експлуатаційна контора має право лише надавати послуги і не може ухвалювати жодного рішення щодо власності.

Усі рішення в ОСББ приймаються колегіально за допомогою демократичних процедур і спеціальних органів, обраних всіма співвласниками багатоквартирного будинку. Якщо обрані правління ОСББ та контрольно-ревізійна комісія працюють погано, їх завжди можна переобрати.

ТОП-5 переваг створення ОСББ

Перевага перша. Ви зможете повноцінно керувати багатоквартирним будинком, який є вашою спільною колективною власністю – саме Ви будете вирішувати, як вигідніше розпорядитися власним майном. 

Перевага друга. Ви зможете значно знизити житлово-комунальні платежі, підвищивши при цьому якість надання послуг, наприклад, з боку ЖЕКу. 

Перевага третя. Якщо захочете, то зможете почати заробляти гроші на спільній власності – наприклад, здасте фасад будинку в оренду під рекламні площі, або підвал зробите складським приміщенням. І без створення ОСББ тут не обійтись. 

Перевага четверта. Ви зможете ефективно провести енергетичну модернізацію свого будинку, щоби значно зменшити суми оплати за житлово-комунальні послуги. Це капіталовкладення дуже швидко окупиться за рахунок економії. 

Перевага п’ята. У процесі створення та керування ОСББ ви навчитеся самоорганізації, основам конфліктології та демократичним процедурам прийняття колективних легітимних рішень. А це дозволить вам покращувати середовище вже на вищому рівні – в органах місцевого самоврядування.

5 кроків до створення та діяльності ОСББ

  1. Знайдіть серед співвласників свого будинку охочих до змін та почніть всі разом займатися самоосвітою – ретельно вивчіть закон «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» та процедуру реєстрації ОСББ.
  2. Почніть підготовку до створення ОСББ з поквартирного обходу жителів будинку за 14 днів до зборів. Вручення повідомлення має відбуватися під розпис про його отримання. Тим, кого не знайшли, відправляєте рекомендований лист з описом вмісту.
  3. Продовжуйте підготовку до установчих зборів зустрічами і обговореннями з жителями будинку – для цього потрібно не менше чотирьох заходів, адже вам необхідно перетягнути на свій бік більшість сусідів.
  4. Запорукою успіху є правильне проведення установчих зборів. До них потрібно готуватися заздалегідь – знайти місце проведення зборів, підготувати картки для голосування та формуляри реєстрації учасників зборів.
  5. Ніколи не уникайте чергових та позачергових зборів ОСББ, щоб ефективно контролювати діяльність голови та членів правління, а також контрольно-ревізійної комісії.