24 листопада 2016р. №202-VII
Про затвердження Програми надання безоплатної правової
допомоги населенню міста Теплодар на 2017-2018 роки
Відповідно до ст.ст.25,26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, з метою покращення доступу жителів м.Теплодар до безоплатної правової допомоги для ефективного захисту своїх прав, створення належних умов прийому громадян та підвищення рівня поінформованості суб’єктів права на безоплатну правову допомогу, розглянувши листа від 09.11.2016року №2 в.о. начальника Теплодарського бюро правової допомоги Багно Л.Ф., Теплодарська міська рада Одеської області
ВИРІШИЛА:
1.Затвердити Програму надання безоплатної правової допомоги населенню міста Теплодар на 2017-2018 роки (додаток додається).
2.Контроль за виконанням даного рішення покласти на комісію з питань освіти, охорони здоров’я, культури, спорту та у справах дітей.
Міський голова М.В.Жовнір
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішенням Теплодарської
міської ради
від 24 листопада 2016р.
№202-VII
П Р О Г Р А М А
НАДАННЯ БЕЗОПЛАТНОЇ ПРАВОВОЇ ДОПОМОГИ НАСЕЛЕННЮ
м. Теплодар
НА 2017-2018 РОКИ
І. Паспорт Програми
1 |
Ініціатор розроблення Програми |
Відділ “Теплодарське бюро правової допомоги” Першого одеського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги |
2 |
Дата, номер і назва розпорядчого документа органу виконавчої влади про розроблення Програми |
Закон України “Про місцеве самоврядування в Україні” від 21.05.1997 №280/97 Закон України «Про безоплатну правову допомогу» від 02.06.2011 №3460-VI Стратегія реформування судоустрою, судочинства та суміжних правових інститутів на 2015-2020 роки, схвалена Указом Президента України від 20.05.2015 №276/2015 План дій з реалізації Національної стратегії у сфері прав людини на період до 2020 року, затверджений Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 23.11.2015 №1393-р |
3 |
Розробник Програми |
Відділ “Теплодарське бюро правової допомоги” Першого одеського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги |
4 |
Відповідальний виконавець Програми |
Перший одеський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги |
5 |
Учасники Програми |
Виконавчий комітет Теплодарської міської ради Одеської області
Перший одеський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги |
7 |
Термін реалізації програми |
2017-2018 роки |
8 |
Перелік місцевих бюджетів, які беруть участь у виконанні Програми |
Джерела фінансування згідно чинного законодавства |
9 |
Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми, усього |
10 000,00 грн. |
у тому числі : |
||
9.1 |
коштів місцевого бюджету |
10 000,00 грн. |
9.2 |
коштів інших джерел |
– |
ІІ. Визначення проблеми, на вирішення якої спрямована Програма
Концепція безоплатної правової допомоги покликана сприяти зменшенню правової ізоляції бідних верств населення від кризових загально-соціальних процесів. Зміст концепції виходить з того, що однією з причин бідності громадян є правове обмеження певної групи населення, щонайменше у таких ключових правах, як доступ до правосуддя, дотримання соціальних, майнових та трудових прав. З іншого боку, вищеописані прояви правової ізоляції є наслідком бідності – матеріального та соціального становища, приналежність до якого апріорі викидає індивіда за межі суспільних процесів.
Метою концепції є впровадження державної системи доступної та якісної безоплатної правової допомоги, яка б відповідала потребам суспільства.
Забезпечення доступу до безоплатної правової допомоги являє собою процес, завдяки якому бідні стають захищеними та отримують можливість користуватися законом, щоб просувати свої права та інтереси у відносинах з державою та ринком. Він включає в себе повну реалізацію бідними своїх прав та користування всіма можливостями, що з цього випливають, завдяки державній підтримці та їхнім власним зусиллям, а також сприянню їхніх прихильників та більш широких соціальних мереж.
Місія системи безоплатної правової допомоги в Україні полягає в комплексному підході й виробленні консолідованої стратегії боротьби з бідністю шляхом посилення й надання доступу до реалізації нагальних правових потреб представникам бідних верств населення, зокрема, інформування громадян щодо права на доступ до правосуддя, дотримання соціальних, майнових, трудових прав тощо. Паралельно з цим система безоплатної правової допомоги покликана сприяти розвитку правового світогляду та суспільної активності членів місцевих громад, створенню локальних осередків правового захисту громадян, які б підтримувалися силами місцевої громади.
У зв’язку із набранням чинності змінами до Закону України «Про безоплатну правову допомогу», Міністерство юстиції України ухвалило рішення про утворення місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги, які забезпечуватимуть організацію надання безоплатної правової допомоги за рахунок держави соціально незахищеним верствам населення.
Одним із таких центрів став Перший одеський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги. У свою чергу, 1 вересня 2016 року відкрив свої двері новостворений відділ “Теплодарське бюро правової допомоги” Першого одеського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.
Розбудова системи безоплатної правової допомоги шляхом утворення понад 400 бюро по всій Україні наближає послугу безоплатної правової допомоги до кожної конкретної людини, насамперед — соціально незахищених громадян. Послугами нових бюро мають право скористатися, зокрема: малозабезпечені особи, діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, біженці, ветерани війни (в тому числі учасники АТО із статусом учасника бойових дій). Згідно із Законом України «Про прокуратуру» центрам з надання безоплатної вторинної правової допомоги передається більша частина функцій з представництва інтересів громадян.
Основними функціями відділу “Теплодарське бюро правової допомоги” Першого одеського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги (надалі – Бюро) є:
- правовпрсвітництво у територіальних громадах;
- надання безоплатної первинної правової допомоги;
- забезпечення доступу до безоплатної вторинної правової допомоги;
- надання безоплатної вторинної правової допомоги (крім захисту);
- забезпечення доступу до електронних сервісів Міністерства юстиції.
Відповідно до Закону України “Про безоплатну правову допомогу” право на безоплатну вторинну правову допомогу мають малозабезпечені громадяни, середній сукупний місячний дохід яких не перевищує прожиткового мінімуму; інваліди, що отримують пенсію або допомогу у розмірі, що не перевищує двох прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб; учасники бойових дій, у тому числі учасники АТО, члени сімей загиблих воїнів з питань їх соціального захисту; діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, та низка інших категорій громадян.
В рамках реалізації Програми передбачається надання безоплатної правової допомоги мешканцям м. Теплодар на постійній основі, а також покращення доступу та умов реалізації права на безоплатну правову допомогу суб’єктів відповідного права, визначених законодавцем, оскільки рівень доходів таких громадян не дає ним можливості оплатити послуги адвоката.
За період з 01 вересня 2016 року по 08 листопада 2016 року до відділу “Теплодарське бюро правової допомоги” Першого одеського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги звернулося 57 осіб, з яких:
- 101 звернень для отримання консультацій та роз’яснень;
- 5 звернень для здійснення представництва інтересів в суді;
- 5 звернень з приводу складання процесуальних документів.
Звернення за категоріями питань:
- соціальне — 22
- сімейне — 7
- трудове — 2
- адміністративне — 4
- земельне — 1
- договірне — 2
- житлове — 8
- інше цивільне — 40
- виконання судових рішень — 6
- інше — 0
- спадкове — 4
- медичне — 0
За результатами звернення:
- прийнято письмових звернення про надання правової допомоги — 10;
- надано роз’яснень, консультацій працівниками центру — 101;
- спрямовано до організації, з якою Бюро організовано співпрацю для надання правової допомоги по суті порушеного питання — 0 звернення.
Правопросвітницька діяльність Бюро за період з 01 вересня по 08 листопада 2016 року має своє зображення у наступних заходах:
- Виступи на телевізійному каналі — 3;
- Проведення лекцій у навчальних закладах — 3;
- Розробка інформаційних буклетів — 1;
- Розміщення статей у ЗМІ — 6.
Бюро надає первинну правову допомогу, забезпечує доступ до вторинної правової допомоги, веде правопросвітницьку роботу, а також забезпечує інтеграцію з суб’єктами надання безоплатної первинної правової допомоги (органами місцевого самоврядування, спеціалізованими установами, громадськими організаціями, волонтерськими рухами тощо).
При розробці Програми враховувались, зокрема, наступні фактори:
- соціально-економічна ситуація в Україні, зниження рівня доходів населення, що в свою чергу зумовлює значне збільшення кількості громадян, які опинилися в складних життєвих обставинах та/або за межею бідності;
- низький рівень правової обізнаності населення, який не дозволяє в повній мірі реалізувати право на безоплатну правову допомогу;
- обмежені ресурсні можливості Державного бюджету України.
ІІІ. Визначення мети та завдання Програми
Мета Програми: покращення доступу жителів м. Теплодар до безоплатної правової допомоги для ефективного захисту своїх прав.
Завдання Програми: здійснення комплексу заходів правового, організаційного характеру, спрямованих на забезпечення рівного доступу до правосуддя для населення м. Теплодар для захисту своїх прав; створення умов для прийому Бюро громадян, котрі проживають у місті; проведення інформаційної кампанії щодо роз’яснень прав громадян; проведення заходів, спрямованих на співпрацю з суб’єктами надання безоплатної первинної правової допомоги, розвиток правової культури та правової освіти населення.
- Обґрунтування шляхів і засобів розв’язання проблеми,
обсягів та джерел фінансування
Програма визначає основні напрямки діяльності, спрямовані на забезпечення рівного доступу до правосуддя, виконання Конституції України, Закону України “Про безоплатну правову допомогу”, Стратегії реформування судоустрою, судочинства та суміжних правових інститутів на 2015-2020 роки, схваленої Указом Президента України від 20.05.2015 №276/2015, Плану дій з реалізації Національної стратегії у сфері прав людини на період до 2020 року, затвердженого Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 23.11.2015 №1393-р, а також інших нормативно-правових актів.
Пріоритетними напрямками в реалізації заходів Програми визначено:
- забезпечення рівного доступу до правосуддя для захисту своїх прав;
- створення умов для прийому Бюро громадян, котрі проживають у м. Теплодар, є соціально неактивними та мало-мобільними;
- підвищення рівня правової обізнаності громадян про право на безоплатну правову допомогу, розвиток правової культури та правової освіти населення;
- налагодження ефективної та продуктивної співпраці із суб’єктами надання безоплатної первинної правової допомоги.
Фінансування:
Фінансування Програми здійснюється за рахунок джерел згідно чинного законодавства в межах обсягу видатків, виділених інших джерел.
Обсяги фінансування Програми можуть уточнюватись (коригуватися) з урахуванням потенціалу та можливостей відповідного місцевого бюджету.
- Перелік завдань, заходів Програми та результативні показники
Реалізація заходів Програми здійснюється відповідно до Бюджетного кодексу України за рахунок джерел згідно чинного України.
Головним розпорядником коштів за програмою є Перший одеський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги. В разі потреби — обсяг фінансування окремих заходів програми може переглядатися (коригуватися).
Завдання Програми:
- Спрощення доступу громадян до безоплатної правової допомоги через удосконалення стандартів якості надання безоплатної правової допомоги та їх дотримання.
- Розширення можливості надання первинної та вторинної безоплатної правової допомоги у цивільних та адміністративних справах, у тому числі у регіонах, на більш високому рівні.
- Проведення інформаційної кампанії щодо роз’яснення прав громадян, інформування громадськості щодо права на безоплатну правову допомогу та діяльність відділу “Теплодарського бюро правової допомоги” Першого одеського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.
- Проведення комунікативних заходів з спрямованих на інтеграцію з суб’єктами надання безоплатної первинної правової допомоги.
- Забезпечення належного фінансування системи надання безоплатної правової допомоги як з державного бюджету, так і з місцевого бюджету та приватних джерел.
Виконання Програми дасть змогу:
- покращити доступ жителів м. Теплодар до безоплатної правової допомоги для ефективного захисту своїх прав;
- створити належні умови для прийому громадян — мешканців м. Теплодар, та надання таким особам безоплатної правової допомоги;
- підвищити рівень поінформованості суб’єктів права на безоплатну правову допомогу, суб’єктів надання безоплатної правової допомоги та громадських організацій щодо відповідних прав та обов’язків, а також механізмів їх реалізацій.
Кількісні показники результативності Програми:
Кількісний показник |
Станом на
08.10.2016
|
2017 |
2018 |
Загальна кількість громадян, які звернулись до Бюро, в т.ч.
|
57 чол. |
|
|
За первинною правовою допомогою
|
57 чол. |
|
|
За вторинною правовою допомогою
|
5 чол. |
|
|
Напрями діяльності та заходи, передбачені
Програмою надання безоплатної правової допомоги населенню м. Теплодар
на 2017-2018 роки
Найменування завдання |
Найменування заходу |
Строк виконання заходу |
Виконавці |
Джерела фінансування |
Орієнтовні обсяги фінансування (вартість) . гривень, у тому числі за роками:
|
Очікуваний результат |
||
Всього |
2017 рік
|
2018 рік |
||||||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9
|
Створення належних умов для прийому громадян-мешканців відділених куточків району та роботи працівників у Центрі (придбання предметів, матеріалів, обладнання та інвентарю, придбання обладнання і предметів довгострокового користування, оплата послуг (крім комунальних) |
Придбання портативного комп’ютера
|
2017рік |
Перший одеський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги |
|
5000, 00 |
5000, 00 |
– |
Підвищення рівня якості обслуговування клієнтів, зменшення тривалості часу обслуговування |
придбання меблів |
2017-2018 рр |
– |
– |
– |
||||
Укладення цивільно-правового договору з адвокатами, які будуть надавати безоплатну первинну правову допомогу |
2017-2018 рр |
– |
– |
– |
||||
Проведення інформаційної кампанії щодо роз’яснень прав громадян, інформування громадськості щодо права на безоплатну правову допомогу та діяльність центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги
|
Розміщення соціальної реклами з інформацією про надання безоплатної правової допомоги
|
2017-2018рр |
Перший одеський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги |
|
200,00 |
100, 00 |
100, 00 |
Підвищення рівня правової обізнаності громадян про свої права, зокрема — про право на безоплатну правову допомогу |
Друку плакатів з інформацією про надання безоплатної правової допомоги
|
2017-2018рр |
2000, 00 |
1000, 00 |
1000,00 |
||||
Виготовлення банера з інформацією про центр
|
2017-2018 рр |
800,00 |
400,00 |
400, 00 |
||||
Друк пам’яток для громадян
|
2017-2018 рр |
2000,00 |
1000, 00 |
1000, 00 |
||||
Проведення комунікативних заходів, спрямованих на інтеграцію з суб’єктами надання безоплатної первинної правової допомоги |
Проведення тренінгів для волонтерів, представників громадських організацій, що працюють із суб’єктами права на безоплатну правову допомогу
|
2017-2018 рр |
Перший одеський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги |
|
– |
– |
– |
Налагодження співпраці із суб’єктами надання безоплатної первинної правової допомоги |
Проведення круглих столів щодо актуальних питань розвитку системи безоплатної правової допомоги
|
2017-20178рр |
10000, 00 |
7500, 00 |
2500,00 |
VII. Координація та контроль за ходом виконання Програми
Координацію роботи по виконанню Програми здійснює виконавчий комітет Теплодарської міської ради Одеської області.
Виконавці Програми щокварталу до 5 числа місяця, наступного за звітним періодом, подають інформацію про хід виконання Програми до виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області.
Виконавчий комітет Теплодарської міської ради Одеської області щоквартально до 10 числа місяця, наступного за звітним періодом, подає інформацію про використання коштів на виконання Програми до Виконавчого комітету (апарату) ____________________________________________ районної ради.
Щороку в строки, визначені рішенням ___________________________________ районної ради, інформація про виконання Програми заслуховується на засіданні постійної депутатської комісії ________________________________________ районної ради з питань ______________________________________ або на сесії районної ради.