№487-VII Про затвердження Порядку запобігання та врегулювання конфлікту інтересів в Теплодарській міській раді та її виконавчих органах

25 жовтня  2018р.                                                                                 №487-VII

  

Про затвердження Порядку запобігання та врегулювання конфлікту інтересів в Теплодарській  міській раді та її виконавчих органах

  

    Відповідно до Розділу V Закону України від 14.10.2014 року №1700-VII «Про запобігання корупції» із внесеними до нього змінами, враховуючи Методичні рекомендації щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, затверджені рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 29.09.2017 року №839, керуючись статтями 26, 59, 59-1, 73 Закону України від 21.05.1997 року №280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» із внесеними до нього змінами, Теплодарська міська рада

 

 

ВИРІШИЛА:

1.Затвердити Порядок запобігання та врегулювання конфлікту інтересів в Теплодарській міській раді та її виконавчих органах (далі – Порядок),  що додається.

2.Ознайомити керівництво, депутатів міської ради, членів виконкому міської ради, посадових осіб місцевого самоврядування Теплодарської міської ради та її виконавчих органів з Порядком під підпис.

3.Організаційне забезпечення виконання рішення покласти на секретаря ради Бігунова М.М. та керуючого справами виконкому Теплодарської міської ради Зорило О.П.

4.Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію з питань депутатської діяльності, етики, законності та антикорупційної політики, конфлікту інтересів, правопорядку та соціального захисту населення.

 

 

Міський голова                                                                                      М.В.Жовнір

                                                                                   ЗАТВЕРДЖЕНО

                                                                                   Рішення

                                                                                       Теплодарської міської ради

                                                                                   від  «25» жовтня 2018 року                 

                                                                                   №487-VII

 

 

Порядок

запобігання та врегулювання конфлікту інтересів

в Теплодарській міській раді та її виконавчих органах

 

І. Загальні положення

  1. Порядок запобігання та врегулювання конфлікту інтересів в Теплодарської міській раді та її виконавчих органах (далі – Порядок) визначає правові та організаційні засади функціонування системи запобігання та врегулювання конфлікту інтересів в Теплодарської міській раді (далі – міська рада) та її виконавчих органах, зміст та порядок застосування антикорупційних механізмів, правила щодо усунення та врегулювання конфлікту інтересів.
  2. Порядок розроблений відповідно до Законів України «Про запобігання корупції», «Про місцеве самоврядування в України», «Про статус депутатів місцевих рад» та поширює свою дію на осіб, уповноважених на виконання функцій місцевого самоврядування, а саме:

– міського голову,

– секретаря міської ради;

– депутатів міської ради;

– посадових осіб місцевого самоврядування;

– членів інших колегіальних органів міської ради.

Іншими колегіальними органами міської ради є виконавчий комітет, комісія (постійна або тимчасова), робочі групи тощо.

  1. Терміни, наведені у Порядку, вживаються у значеннях, визначених Законом України «Про запобігання корупції».
  2. Питання не зазначені в цьому Порядку, регулюються згідно чинного законодавства України.

 

ІІ. Особливості врегулювання конфлікту інтересів, що виник у діяльності голови, секретаря, депутата міської ради.

 

  1. Здійснення контролю за дотриманням Порядку, надання консультацій та роз’яснень щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, поводження з майном, що може бути неправомірною вигодою та подарунками, покладається на постійну комісію Теплодарської міської ради з питань депутатської діяльності, етики, законності та антикорупційної політики, конфлікту інтересів, правопорядку та соціального захисту населення.
  2. У разі винесення на розгляд сесії чи засідання ради питання, яке викликає/може викликати у міського голови, секретаря чи депутатів ради наявність приватного інтересу у сфері, в якій вони виконують свої службові чи представницькі повноваження, що може вплинути на об’єктивність чи неупередженість прийняття ними рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень (потенційний конфлікт інтересів) чи суперечність між їх приватними інтересами та їх службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об’єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень (реальний конфлікт інтересів), вони зобов’язані повідомити про ймовірність виникнення в них потенційного чи реального конфлікту інтересів.
  3. Повідомлення про ймовірність виникнення потенційного чи реального конфлікту інтересів відбувається шляхом спрямування власноручної письмової заяви не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналась чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів, міським головою, секретарем, депутатом міської ради до постійної комісії Теплодарської міської ради з питань депутатської діяльності, етики, законності та антикорупційної політики, конфлікту інтересів, правопорядку та соціального захисту населення або Національного агентства з питань запобігання корупції (далі – НАЗК) про наявний конфлікт інтересів.

Інформування здійснюється у письмовій формі за зразком Заяви згідно з Додатком № 1 до Порядку. Заява подається у двох примірниках, один з яких (з відміткою про дату отримання) повинен залишатися у особи, яка інформує про наявність у неї конфлікту інтересів.

Заява реєструється, зберігається в апараті Теплодарської міської ради та подається на розгляд постійній комісії Теплодарської міської ради з питань депутатської діяльності, етики, законності та антикорупційної політики, конфлікту інтересів, правопорядку та соціального захисту населення.

Письмова заява  про наявність конфлікту інтересів та відмову від участі у голосуванні оголошується на засіданні ради, на якому розглядається відповідне питання. 

Відповідне повідомлення зачитується головою постійної комісії ради з  питань депутатської діяльності, етики, законності та антикорупційної політики, конфлікту інтересів, правопорядку та соціального захисту населення або самостійно особою на засіданні сесії ради перед голосуванням за вказане питання і долучається до протоколу сесії.

Комісія подає на засідання міської ради інформацію про те, що міський голова, секретар міської ради чи окремий депутат самостійно повідомив про

наявність у нього конфлікту інтересів, просить включити до порядку денного можливість виступу даної особи із відповідною заявою  та повідомляє про спосіб врегулювання конфлікту інтересів під час підготовки та розгляду даного питання.

Врегулювання потенційного чи реального конфлікту інтересів може відбуватися шляхом неучасті особи, яка має конфлікт інтересів, у підготовці та погодженні рішення, голосуванні під час розгляду рішення на засіданні профільної постійної комісії та пленарному засіданні ради;

В рішенні комісії про спосіб врегулювання конфлікту інтересів обирається конкретна форма контролю і уповноважений на проведення контролю суб’єкт. Пропозиції щодо форми та способу здійснення зовнішнього контролю надаються постійною комісією Теплодарської міської ради з  питань депутатської діяльності, етики, законності та антикорупційної політики, конфлікту інтересів, правопорядку та соціального захисту населення.

Якщо конфлікт інтересів виникає у зв’язку з діяльністю особи у складі колегіального органу, рішення про запровадження контролю над такою особою надсилається усім членам колегіального органу.

  1. У випадку неможливості врегулювання конфлікту інтересів під час засідання ради, на якому розглядається відповідне питання, та якщо неучасть міського голови, секретаря міської ради чи депутата міської ради у прийнятті окремого рішення чи рішень міською радою призведе до втрати правомочності ради, питання, щодо якого наявний конфлікт інтересів, знімається з розгляду та переноситься на наступне засідання ради.

У разі, якщо міський голова, секретар міської ради чи окремий депутат дізнався про наявність у нього реального чи потенційного конфлікту інтересів під час засідання ради, на якому розглядається відповідне питання, дана особа повинна самостійно публічно оголосити про його наявність та має право звернутися до головуючого на засідання для проголошення перерви. Під час перерви члени постійної комісії Теплодарської міської ради з питань депутатської діяльності, етики, законності та антикорупційної політики, конфлікту інтересів, правопорядку та соціального захисту населення розглядають ситуацію та за наслідками її розгляду дають публічні рекомендації щодо можливої участі особи у вирішенні питання, що спричиняє конфлікт інтересів. Ці рекомендації приймаються депутатами до відома та заносяться до протоколу пленарного засідання ради.

  1. У разі неповідомлення міським головою, секретарем, депутатом ради про ймовірність виникнення чи виникнення в них конфлікту інтересів, про конфлікт інтересів зазначених осіб може заявити будь-який інший член ради або учасник засідання, якого безпосередньо стосується питання, що розглядається. Заява про конфлікт інтересів заноситься в протокол засідання сесії ради.

 

ІІІ. Порядок врегулювання конфлікту інтересів в діяльності особи, яка входить до складу колегіальних органів

 

  1. При розгляді проектів рішень у постійних (тимчасових) комісіях, робочих групах, президії тощо Теплодарської міської ради депутат утримується від участі у голосуванні при розгляді проекту рішення ради. Заява про конфлікт інтересів заноситься в протокол засідання постійної (тимчасової) комісії, робочої групи, президії ради.

У разі виникнення потенційного чи реального конфлікту інтересів під час розгляду, підготовці або прийнятті рішення у особи, яка входить до складу іншого колегіального органу (виконавчого комітету, колегії, комісії виконкому тощо), вона не має права брати участь у прийнятті рішення цим органом.

Повідомлення членом колегіального органу про ймовірність виникнення потенційного чи реального конфлікту інтересів відбувається шляхом спрямування власноручної письмової заяви не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналась чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів міському голові або голові колегіального органу про наявний конфлікт інтересів.

 Інформування здійснюється у письмовій формі за зразком Заяви згідно з Додатком № 1, №2 до Порядку. Заява подається у двох примірниках, один з яких (з відміткою про дату отримання) повинен залишатися у особи, яка інформує про наявність у неї конфлікту інтересів. Заява про конфлікт інтересів члена колегіального органу заноситься в протокол засідання колегіального органу.

  1. Врегулювання потенційного чи реального конфлікту інтересів може відбуватися шляхом:

– неучасті особи, яка має конфлікт інтересів, у підготовці та погодженні рішення;

– неучасті особи, яка має конфлікт інтересів, у голосуванні під час розгляду рішення на засіданні профільної постійної комісії та пленарному засіданні ради;

– у разі, якщо неучасть особи у прийнятті рішень призведе до втрати правомочності колегіального органу, участь такої особи у прийнятті рішень має здійснюватися під зовнішнім контролем, про що відповідний колегіальний орган приймає рішення.

В рішенні про спосіб врегулювання конфлікту інтересів обирається конкретна форма контролю і уповноважений на проведення контролю суб’єкт. Пропозиції щодо форми та способу здійснення зовнішнього контролю надаються постійною комісією Теплодарської міської ради з питань депутатської діяльності, етики, законності та антикорупційної політики, конфлікту інтересів, правопорядку та соціального захисту населення.

Зовнішній контроль здійснюється в таких формах:

 – перевірка працівником, визначеним керівником органу, стану та результатів виконання особою завдання, вчинення нею дій, змісту рішень чи проектів рішень, що приймаються або розробляються особою або відповідним колегіальним органом з питань, пов’язаних із предметом конфлікту інтересів;            

– виконання особою завдання, вчинення нею дій, розгляд справ, підготовка та прийняття нею рішень у присутності визначеного керівником органу працівника;

– участь уповноваженої особи територіального органу НАЗК в роботі колегіального органу в статусі спостерігача без права голоса.

  1. Якщо конфлікт інтересів виникає у зв’язку з діяльністю особи у складі колегіального органу, рішення про запровадження контролю над такою особою надсилається усім членам колегіального органу.

Про наявність в члена колегіального органу конфлікту інтересів може повідомити будь-який інший член колегіального органу або учасник засідання, якому стало відомо про наявність конфлікту інтересів у особи, яка входить до складу колегіального органу. 

В разі, якщо особа дізналась про існування приватного інтересу в питанні, яке розглядається колегіальним органом безпосередньо під час засідання, особа зобов’язана повідомити про існування конфлікту інтересів та утриматись від участі в голосуванні при розгляді зазначеного питання. 

 

ІV. Запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, що виник  у діяльності посадових осіб місцевого самоврядування  міської ради

 

  1. У разі виникнення у посадової особи місцевого самоврядування міської ради реального чи потенційного конфлікту інтересів під час виконання своїх посадових обов’язків така особа зобов’язана не пізніше наступного робочого дня повідомити про це безпосереднього керівника або голову міської ради.
  2. Повідомлення здійснюється шляхом спрямування власноручно написаної посадовою особою заяви на ім’я безпосереднього керівника або голови міської ради (зразок заяви за Додатком 2 до Порядку).
  3. Голова міської ради або безпосередній керівник особи, до повноважень якого належить звільнення (ініціювання звільнення) з посади, протягом двох робочих днів після отримання повідомлення про наявність у підлеглої йому особи реального чи потенційного конфлікту інтересів приймає рішення щодо врегулювання конфлікту інтересів та вжиття заходів для запобігання та врегулювання конфлікту інтересів такої особи шляхом:

 – усунення особи від виконання завдання, вчинення дій, прийняття рішення чи участі в його прийнятті в умовах реального чи потенційного конфлікту інтересів;

 – застосування зовнішнього контролю за виконанням особою відповідного завдання, вчиненням нею певних дій чи прийняття рішень;

 – обмеження доступу особи до певної інформації;

– перегляду обсягу службових повноважень особи;

 – переведення особи на іншу посаду;

– звільнення особи.

З рішенням керівника відповідна особа ознайомлюється під особистий підпис.

  1. Посадові особи місцевого самоврядування міської ради, у яких наявний реальний чи потенційний конфлікт інтересів, можуть самостійно вжити заходів щодо його врегулювання шляхом позбавлення відповідного приватного інтересу з наданням підтверджуючих це документів голові міської ради або безпосередньому керівнику, до повноважень якого належить звільнення (ініціювання звільнення) з посади.

Позбавлення приватного інтересу має виключати будь-яку можливість його приховування.

  1. Визнання незаконними актів та правочинів
  2. Нормативно-правові акти, рішення, прийняті з порушенням вимог Закону України «Про запобігання корупції» щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів в Теплодарській міській раді, підлягають скасуванню органом або посадовою особою, уповноваженою на прийняття чи скасування відповідних актів, рішень, або можуть бути визнані незаконними в судовому порядку за заявою заінтересованої фізичної особи, об’єднання громадян, юридичної особи, прокурора, органу державної влади, зокрема Національного агентства, органу місцевого самоврядування.
  3. Орган або посадова особа надсилає до Національного агентства протягом трьох робочих днів копію прийнятого рішення про скасування або одержаного для виконання рішення суду про визнання незаконними відповідних актів або рішень.

Правочин, укладений внаслідок порушення вимог Закону України «Про запобігання корупції», може бути визнаним недійсним.

 

  1. VI. Відповідальність
  2. За вчинення корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень особи, уповноважені на виконання функцій місцевого самоврядування, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.
  3. У разі існування у міського голови, секретаря міської ради, депутата, членів інших колегіальних органів, посадової особи місцевого самоврядування сумнівів щодо наявності в нього конфлікту інтересів під час участі у розгляді, підготовці та прийнятті рішень, дана особа зобов’язана звернутися за роз’ясненнями до територіального органу НАЗК.

Якщо особа не отримала підтвердження про відсутність конфлікту інтересів, вона діє відповідно до вимог, передбачених у цьому Порядку.

Якщо особа отримала підтвердження про відсутність конфлікту інтересів, вона звільняється від відповідальності, якщо у діях, щодо яких вона зверталася за роз’ясненням, пізніше було виявлено конфлікт інтересів.

  1. Збитки, шкода, завдані Теплодарській міській раді та її виконавчим органам внаслідок вчинення корупційного або пов’язаного з корупцією правопорушення, підлягають відшкодуванню особою, яка вчинила відповідне правопорушення, у встановленому законом порядку.
  2. Теплодарська міська рада та її виконавчі органи мають право зворотної вимоги до особи, діями (бездіяльністю) якої було безпосередньо завдано збитків, шкоди, у розмірі виплаченого відшкодування.
  3. Кошти та інше майно, одержані внаслідок вчинення корупційного правопорушення, підлягають конфіскації або спеціальній конфіскації за рішенням суду в установленому законом порядку.

 

 

                                                                                                                      Додаток 1

до Порядку

 

Постійна комісія Теплодарської міської ради

                                                           з депутатської діяльності, етики, законності,

та антикорупційної політики, конфлікту інтересів, правопорядку та соціального захисту населення.

  

Або: Національне агентство

з питань запобігання корупції

 

 

 

                                                            ЗАЯВА

Під час_______________________________________________________________________

 

________________________________________________________________________

 (зазначається подія чи обставини, за яких депутату стало відомо про наявність питання, що може викликати конфлікт інтересів: одержання порядку денного пленарного засідання, участь у засіданні постійної комісії, членом якої є цей депутат, тощо)

мені стало відомо, що міською радою (іншим органом) _____________________________________________________________________________ (розглядається, готується чи приймається)

рішення з питання щодо __________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ (описується суть чи робоча назва питання, проект якого розглядається, готується чи рішення щодо якого приймається)

Справжнім повідомляю, що я вбачаю ознаки конфлікту інтересів у своїй участі у вирішенні цього питання по суті, оскільки _________________________________________ ________________________________________________________________

(описуються обставини, які викликають конфлікт інтересів у особи у зв’язку із рішенням, яке розглядає, готує чи затверджує рада)

На підставі вищенаведеного, відповідно до ст.ст. 28, 35 Закону України «Про запобігання корупції», керуючись ст. 59 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» прошу:

1.Прийняти цю заяву до відома та проголосити її до початку розгляду питання ____________________________________________________, під час пленарного засідання міської ради (засідання іншого колегіального органу) № ______ від _________________.

2.У встановлені законодавством терміни надати роз’яснення щодо моєї можливості у подальшому брати участь у розгляді, підготовці та прийнятті відповідного рішення із зазначеного питання.

  1. Врегулювання конфлікту інтересів буду здійснювати шляхом неучасті у голосуванні (інше – вказати спосіб врегулювання конфлікту інтересів для членів інших колегіальних органів ради та посадових осіб).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

___________                                                                                                  __________ / _______________

    (дата)                                                                                                                    (підпис)     (П.І.Б.)

*Заява подається у двох примірниках, один з яких (з відміткою про дату отримання) повинен залишатися

особи, яка інформує про наявність у неї конфлікту інтересів.

 

 

                                                                                                                            Додаток 2

                                                                                                                           до Порядку

 

 

 

                                                                                      Голові Теплодарської міської ради

   

                                                        посада__________________

                                                        ПІБ____________________

 

 

 

 

                                                               Заява

                                      про наявність конфлікту інтересів

 

Я_________________________________________________________________________

 

повідомляю про наявність конфлікту    інтересів

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

та не прийматиму участь в __________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

з метою уникнення конфлікту інтересів відповідно до статей 28, 35 Закону України «Про запобігання корупції» та статті 12-1 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».

 

 

 

 

____________________                                                                            ___________________

(дата)  (підпис