Перепади напруги в мережі можуть привести до неправильної роботи електроприладів, їх поломки або стати причиною пожежі. Теплодарське бюро правової допомоги з’ясувало, куди звертатися в разі перепадів напруги в мережі.
Якщо в квартирі багатоквартирного будинку напруга в мережі нижче або вище номінального, необхідно звернутися до балансоутримувача будинку, в ЖЕО або ОСББ. Необхідно також додатково поцікавитися у сусідів, чи існує у них подібна проблема.
Якщо проблема існує в усьому будинку, звертатися необхідно в ЖЕО або ОСББ. Ці організації повинні володіти всією необхідною інформацією про можливі проблеми у внутрішньобудинкових мережах, про планові перевірки та інших профілактичних роботах компаній-постачальників електроенергії або можливих аварійних ситуаціях.
Якщо в перерахованих вище організаціях не можуть надати повної інформації про причини відхилення показників напруги, слід залишити заявку в ЖЕО або ОСББ для виклику спеціаліста. Він з’ясує, можливі причини та усуне виявлені недоліки.
До Теплодарського бюро правової допомоги звернувся мешканець міста щодо низької напруги в електромережі з питанням як йому діяти? «У мережі не 220 В, як прописано в законодавчих актах, а, в кращому випадку, 180-190 В. Перевірили на собі – у нас напруга нижче. Заміри робив майстер».
При низькій напрузі в мережі електроприлади можуть працювати не коректно чи не працювати зовсім. Недостатня напруга може привести до перегріву приладу, зменшення терміну служби, поломки або стати причиною пожежі.
Низька напруга може виникати через:
старіння електричних мереж, поганого обслуговування мереж, зносу основного обладнання, невірного планування мереж, значного зростання споживання електроенергії.
Як захистити свої права?
Згідно з Правилами користування електричною енергією для населення в пункті 45 зазначено: «Компанія – постачальник електроенергії несе відповідальність за шкоду, заподіяну споживачу або його майну, в розмірі й порядку, визначеному законодавством». У пункті 41 цього документа прописано: «Споживач має право на отримання електричної енергії, якісні характеристики якої визначені державними стандартами». А згідно зі стандартами, коливання електрики допустимі в рамках: 210-230 В.
Алгоритм відшкодування збитків такий
У разі виходу техніки з ладу в результаті низького або високого напруги в мережі, необхідно:
- Звернутися в компанію, яка надає послугу і викликати ремонтну бригаду. Фахівці повинні зафіксувати факт аварії і скласти акт про те, хто винен у трагедії.
- Наступний крок – необхідно звернутися в сервісний центр, де визначать причину поломки техніки і дадуть письмовий висновок. У центрі також вкажуть вартість ремонту обладнання.
- Далі слід подати письмове звернення енергопостачальника або ЖЕКу з вимогою відшкодувати збиток.
- Також можна звернутися в суд першої інстанції.
Відзначимо, якщо від перепаду напруги постраждало кілька споживачів, слід подати колективне позовну заяву. Такий документ збільшить шанси споживачів на відшкодування шкоди, так як буде простіше зібрати докази провини компанії-постачальника послуги. За правовими консультаціями звертайтеся до Теплодарського бюро правової допомоги за адресою: м. Теплодар, вул. Польова,1 (каб. №7), тел. (048) 709-26-71