ЄБРР запускає Програму фінансування енергоефективності в житловому секторі України

ЄБРР запускає Програму фінансування енергоефективності в житловому секторі України

123

Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) виділяє додаткові ресурси для підтримки зусиль України в сфері енергоефективності в рамках нової Програми фінансування енергоефективності в житловому секторі України (IQ energy, «Ай-К’ю енерджі») обсягом 75 мільйонів євро.

Метою програми є підвищення енергоефективності в українському житловому секторі, що є одним з найбільших в Європі (понад 10 мільйонів будівель). Програма IQ energy буде впроваджуватися через банки-партнери «УкрСиббанк», «ОТП Банк» та «Мегабанк» з широкою мережею відділень по всій країні. Реалізація програми буде супроводжуватися масштабною інформаційною компанією з метою покращення обізнаності у сфері енергоефективності.

 

Майже через два десятиліття після підписання першого проекту енергоефективності в країні ЄБРР залишається одним з ключових джерел фінансування в цьому секторі, виділяючи на цю важливу мету більше третини річного обсягу інвестицій.

Позичальники, які відповідають критеріям участі у програмі, зможуть отримати кредити на реалізацію широкого спектру заходів енергоефективності, зокрема термоізоляцію стін, дахів та підлог перших поверхів; встановлення сучасних енергоефективних вікон, газових котлів і котлів на біомасі; модернізацію систем теплопостачання; встановлення сонячних систем опалення та багато інших заходів.

Програма IQ energy підтримується грантовим фінансуванням в обсязі 15 мільйонів євро з Фонду Східноєвропейського партнерства з енергоефективності та довкілля (E5P), найбільшим донором якого є Європейський Союз. Залежно від типу інвестицій ці кошти будуть використані для покриття до 20 відсотків суми кредиту для позичальників-фізосіб і до 35 відсотків суми кредиту для ОСББ. Крім цього, для реалізації програми передбачається отримання технічної допомоги, що фінансуватиметься з коштів E5P та Шведського агентства міжнародного співробітництва з розвитку (Sida).

Очікується, що клієнти будуть застосовувати високоефективні технології та заходи, що дозволять їм підвищити показники енергоефективності (на 20 відсотків та більше порівняно з поточними) та значно зменшити свої витрати на комунальні послуги. Окремі домогосподарства та ОСББ також зможуть підібрати на веб-сайті програми www.iqenergy.org.ua найкращі доступні технології з урахуванням своїх індивідуальних потреб. Фізичні особи також зможуть подавати через цей веб-сайт заявки на отримання грантових коштів.

«Незважаючи на зменшення енергоємності протягом останнього десятиліття, українська економіка залишається однією з найменш енергоефективних серед усіх країн операцій ЄБРР і дуже залежить від імпортних енергоносіїв. І найбільшим споживачем є житловий сектор, на який припадає понад 33 відсотки загального обсягу споживання енергії в Україні. Враховуючи це, програма IQ energy не лише своєчасно забезпечить вкрай необхідне фінансування, а і допоможе в цілому змінити картину споживання енергії в житловому секторі», – зазначив Директор ЄБРР в Україні Шевкі Аджунер.

ЄБРР є найбільшим міжнародним фінансовим інвестором в Україні. Станом на середину березня 2016 року Банк узяв на себе зобов’язання щодо надання понад 11 мільярдів євро в рамках 363 проектів у країні.