Звичайною ситуацією є випадки, коли працівники не можуть отримати свою заробітну платню при звільненні. Відповідно до статті 116 Кодекса Законів про працю України при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред’явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Але не всі працівники обізнані про свої права й не знають, як їх реалізувати, а отримати невиплачену заробітну плату не можуть часто, наприклад, через те, що висувають свої вимоги виключно в усній формі. Для ефективного захисту своїх трудових прав потрібно засвоїти алгоритм, який складається з наступних кроків:
- Висувайте свої вимоги у письмовому вигляді, складайте заяву про звільнення у двох екземплярах, один з яких бажано зареєструвати за місцем роботи для підтвердження дати надходження Вашої заяви до роботодавця. Якщо роботодавець відмовиться зареєструвати вашу заяву, Ви можете відправити її поштою на підприємство рекомендованим листом з повідомленням. У заяві про звільнення вказуйте вимогу зробити розрахунок по заробітній платі, видати Вам наказ про прийняття на роботу та трудову книжку.
- Наступним кроком буде звернення до суду. Для звернення до суду потрібно зібрати такі документи, як:
- документ, що буде підтверджувати факт, що заробітна платня була нарахована, але невиплачена (наприклад, це може бути довідка з бухгалтерії підприємства);
- копія паспорту та ідентифікаційного коду;
- копія трудової книжки;
- копія наказу, розпорядження про прийняття на роботу, або копія трудового договору.
Далі потрібно скласти позовну заяву. Позовна заява має відповідати вимогам, які містяться в статті 119 Цивільного процесуального кодексу України. В позовній заяві вказується: 1) найменування суду, до якого подається заява; 2) ім’я (найменування) позивача і відповідача, їх місце проживання (перебування) або місцезнаходження, поштовий індекс, номери засобів зв’язку, якщо такі відомі; 3) зміст позовних вимог; 4) ціну позову щодо вимог майнового характеру; 5) виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; 6) зазначення доказів, що підтверджують кожну обставину, наявність підстав для звільнення від доказування; 7) перелік документів, що додаються до заяви.
Позовна заява подається до суду за місцем прописки. Варто зауважити, що потрібно буде підготувати два пакети документів разом з позовною заявою, адже другий пакет документів передається роботодавцю, який буде відповідачем по справі. Судовий збір за подання позовної заяви про стягнення невиплаченої заробітної плати не сплачується, проте, якщо разом з невиплаченою заробітною платою Ви буде вимагати стягнення з роботодавця також моральної шкоди за порушення Ваших прав — судовий збір сплачується за загальними правила відповідно до Закону України “Про судовий збір”.
За законодавством України термін розгляду трудових спорів становить 1 місяць. Але на практиці роботодавці будуть намагатися затягувати процес, але для Вас, як сторони позивача цей факт є позитивним, адже відповідно до статті 117 Кодекса законів України про працю в разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у день звільнення, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку. Отже у такому випадку Ви зможете отримати більше, ніж Вам мали виплатити в день звільнення. За результатами розгляду позовної заяви суд виносить рішення, яке вступає в законну силу через 10 днів з моменту його винесення та проголошення. Після набрання судовим рішенням сили потрібно звернутися до суду та отримати виконавчий лист. З цим документом потрібно звернутися до виконавчої служби та написати заяву про відкриття виконавчого провадження. Після відкриття виконавчого провадження у Вас буде змога повернути ваші чесно зароблені кошти.
При виникненні будь-яких питань щодо стягнення невиплаченої заробітної плати Ви можете звернутися до Теплодарського бюро правової допомоги, яке знаходиться за адресою м. Теплодар, вул. Польова, 1 (каб. №7)
Для запису на консультацію дзвоніть за номером (048) 709 26 71