Допомога на дітей, батьки яких ухиляються від сплати аліментів

Право та механізм надання допомоги визначено:

             Сімейним кодексом України;

– Порядком призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2006 року № 189 (із змінами)

            Сімейним кодексом України встановлено обов’язок батьків утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

            Відповідно до пункту 8 статті 181 Сімейного кодексу України — якщо  місце проживання чи перебування батьків невідоме, або вони ухиляються від сплати аліментів, або не мають можливості утримувати дитину, дитині призначається тимчасова державна допомога з урахуванням матеріального стану сім’ї, у якій виховується дитина.

            Виплата тимчасової державної допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

            Підстави призначення допомоги:

рішення суду про стягнення аліментів з одного з батьків не виконується у зв’язку з ухиленням від сплати аліментів або відсутністю у боржника та іншого майна, на які за законом може бути звернено стягнення;

– стосовно одного з батьків здійснюється кримінальне провадження або він перебуває на примусовому лікуванні, у місцях позбавлення волі, якого визнано у встановленому порядку недієздатним, а також перебуває на строковій службі;

– місце проживання (перебування) одного з батьків не встановлено.

Процедура оформлення допомоги:

            Для призначення допомоги одному із батьків. Який утримує дитину, необхідно подати до органу соціального захисту населення за місцем проживання:

– заяву за формою, затвердженою Міністерством соціальної політики України;

– копію свідоцтва про народження дитини;

– декларацію про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім’ї).

            Залежно від підстав, на яких призначається тимчасова допомога, додатково подаються такі документи:

– рішення суду (виконавчий лист) про стягнення з одного з батьків аліментів на дитину; довідка державної виконавчої служби, що підтверджує факт несплати аліментів однім з батьків протягом шести місяців, що передують місяцю звернення;

– довідка відповідної установи про здійснення стосовно одного з батьків кримінального провадження або про його перебування на примусовому лікуванні, у місцях позбавлення волі, визнання його в установленому порядку недієздатним, а також перебуання на строковій військовій службі;

– повідомлення органу внутрішніх справ про те, що місце проживання (перебування) одного з батьків дитини не встановлено:

– довідка про розмір (якщо аліменти встановлено у розмірі, що є меншим від мінімального, встановленого Сімейним кодексом України).

Важливо!

У разі неможливості одержання довідки про наявність і розмір аліментів від органів державної виконавчої служби, розташованих на тимчасово окупованій території України та в районі проведення АТО. Тимчасова допомога призначається на підставі письмової заяви одного з батьків про одержання (неодержання) аліментів. Відповідальність за достовірність наданої органу соціального захисту населення інформації щодо неодержання аліментів або щодо ії розміру покладається на одного з батьків.

            Рішення про призначення або відмову в призначені допомоги приймається органом соціального захисту населення протягом 10 календарних днів після надходження усіх необхідних документів.

            Допомога призначається кожні 6 місяців, починаючи з місяця в якому подані усі необхідні документи.

            Для призначення допомоги на наступні 6-ти місячний строк, одержувач подає лише заяву, в якій повідомляє про обставини, що можуть бути підставою для продовження виплати допомоги.

У разі поновлення виплати аліментів, один з батьків зобов’язаний в 3-и денний строк письмово повідомити про це орган соціального захисту населення для припинення виплати (перерахунку) раніше призначеної допомоги.

За правовими консультаціями можна звернутися до Теплодарського бюро правової допомоги за адресою: м. Теплодар, вул. Польова,1 (каб. №7), тел. (048) 709-26-71, (094) 917 26 71