Home » Новини » Право на тишу

Право на тишу

1

Напередодні свят, а то й у будні, мешканці багатоповерхівок часто не можуть заснути через різного роду святкування, гучні співи, музику, танці, викрики, ремонтні роботи тощо.

Як в такому випадку захистити своє право на тишу?

У Теплодарське бюро правової допомоги, що є відокремленим відділом Першого місцевого центру з надання БВПД в Одеській області, звернувся громадянин похилого віку з питанням, як діяти під час порушення тиші побутовими приладами у нічний час. 

Законодавство України містить певні правила та обмеження щодо рівня побутового та іншого шуму.

В які дні, з котрої та по яку годину можна проводити ремонтні роботи, врегульовано Законом України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення»та Постановою Кабінету міністрів України №45 від 24.01.2006 р. «Правила користування приміщеннями житлових будинків».

                Органи виконавчої влади, місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації та громадяни при здійсненні будь-яких видів діяльності, з метою відвернення шкідливого впливу шуму на здоров’я населення, не іонізуючих випромінювань та інших фізичних факторів зобов’язані:

  1. Здійснювати заходи щодо попередження утворення та зниження шуму до рівнів, встановлених санітарними нормами.
  2. Забезпечення під час проведення концертів, дискотек, масових святкових, розважальних заходів, тощо рівні звучання звуковідтворювальної апаратури та музичних інструментів у приміщеннях та на відкритих площадках, що не перевищують рівнів, встановлених санітарними нормами.
  3. Вживати заходів щодо недопущення впродовж доби перевищень рівнів шуму, встановлених санітарними нормами, в таких приміщеннях (захищені об’єкти).

 

Відповідно до ст. 179 Житлового Кодексу та пункту 9 Правил користування приміщеннями житлових будинків забороняється:

                – голосно співати і кричати, користуватися звуковідтворювальною апаратурою та іншими джерелами побутового шуму з 22 до 8 години;

                – проводити у робочі дні з 21 до 8 години, а у святкові та неробочі дні цілодобово ремонтні роботи, що супроводжуються шумом.

                Власник, наймач (орендар) приміщення, в якому передбачається проведення ремонтних робіт, зобов’язаний повідомити мешканців прилеглих квартир про початок зазначених робіт. За згодою мешканців усіх прилеглих квартир ремонтні та будівельні роботи можуть проводитися також у святкові та неробочі дні. Рівень шуму, що утворюється під час проведення будівельних робіт, не повинен перевищувати санітарних норм.

Допустимий рівень шуму встановлюється санітарними нормами і залежить від території і часу доби. В середньому для житлових будинків рівень шуму не повинен перевищувати 45-60 дБ, у прилеглі до житлових будинків території – вдень до 70 дБ, вночі – до 60 дБ, майданчики відпочинку на території мікрорайонів і груп житлових будинків, будинків відпочинку, пансіонатів, будинків-інтернатів для пристарілих та інвалідів, майданчики дитячих дошкільних закладів, шкіл та ін. навчальних закладів – до 60 дБ. Варто сказати, що шум в межах 20-40 дБ нешкідливий для людини. Такому рівню відповідає звичайний шумовий фон, що супроводжує життєдіяльність людини. Можна навіть сказати, що він для людини природний.

Якщо сусіди порушують встановлені санітарні норми і ніякі прохання припинення порушень на них не діють, необхідно звертатись до органів внутрішніх справ, в компетенцію яких входить притягнення винної особи до адміністративної відповідальності.

Так, згідно ч. 1 ст. 182 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі КУпАП), за порушення вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів щодо захисту населення від шкідливого впливу шуму чи правил додержання тиші в населених пунктах і громадських місцях, передбачає відповідальність у вигляді попередження або накладення штрафу на громадян від п’яти до п’ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 85 грн. до 255 грн.) і накладення штрафу на посадових осіб та громадян – суб’єктів господарської діяльності – від п’ятнадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 255 грн. до 510 грн.).

Однак повторне порушення тиші коштує значно дорожче: згідно ч. 2 ст. 182 КупАП, дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі ж порушення, мають наслідком застосування до винних осіб відповідальності у вигляді накладення штрафу на громадян від п’ятнадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 255 грн. до 510 грн.) із конфіскацією звуковідтворювальної апаратури, піротехнічних засобів, інших предметів порушення тиші або без такої і на посадових осіб та громадян – суб’єктів господарської діяльності – від п’ятдесяти до ста п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 850 грн. до 2550 грн.) із конфіскацією звуковідтворювальної апаратури, піротехнічних засобів, інших предметів порушення тиші.

                Крім того, важливо знати і пам’ятати, що дія ст. 24 Закону України “Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення” не поширюється на такі «шумові» випадки:

                1) здійснення в закритих приміщеннях будь-яких видів діяльності, що супроводжуються шумом, за умов, що виключають проникнення шуму в прилеглі приміщення, в яких постійно чи тимчасово перебувають люди;

                2) здійснення в закритих приміщеннях будь-яких видів діяльності, що супроводжуються шумом, за умов, що виключають проникнення шуму за межі таких приміщень;

                3) попередження та / або ліквідація наслідків аварій, стихійних лих, інших надзвичайних ситуацій;

                4) надання невідкладної допомоги, попередження або припинення правопорушень;

                5) попередження крадіжок, пожеж, а також виконання завдань цивільної оборони;

                6) проведення зборів, мітингів, демонстрацій, походів, інших масових заходів, про які завчасно сповіщено органи влади або органи місцевого самоврядування;

                7) робота устаткування і механізмів, що забезпечують життєдіяльність житлових і громадських будівель, за умови застосування невідкладних заходів щодо максимального обмеження проникнення шуму в прилеглі приміщення, в яких постійно чи тимчасово перебувають люди;

                8) відзначення встановлених законом святкових і неробочих днів, днів міст, інших свят відповідно до рішення місцевої ради, проведення спортивних змагань;

                9) проведення салютів, феєрверків, інших заходів із використанням вибухових речовин і піротехнічних засобів у заборонений час за погодженням з уповноваженим органом місцевого самоврядування в порядку, передбаченому правилами додержання тиші в населених пунктах і громадських місцях.

На кінець зазначаємо, що повага до прав та інтересів оточуючих осіб та дотримання принципу добросусідства є запорукою формування нормальних відносин у громаді.

Безоплатну правову допомогу можна отримати, звернувшись за адресами:

Перший одеський місцевий центр з надання БВПД: м. Одеса, вул. Богдана Хмельницького, 98, тел.: (048) 732-18-37, ел. пошта: odesa1odesa@legalaid.gov.ua

Теплодарське бюро правової допомоги: м. Теплодар, вул. Польова, 1, другий поверх, каб. №7, тел.: (048) 709-26-71, ел. пошта: teplodarske@legalaid.od.ua

Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги: 0-800-213103


Leave a comment

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

logo
consultation
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo